Полезные материалы

Сонячні діти: Для батьків малишат з синдромом Дауна з 0 до 3 місяців (і старші)



Що можна сказати для початку?
В першу чергу ця сторінка призначена для батьків зовсім маленьких дітей з синдромом Дауна (0-3 місяці). Ми повністю солідарні з педагогами «Даунсайд Ап», які вважають, що в цьому віці малюк з синдромом Дауна майже не відрізняється від звичайної дитини, а, отже, потребує любові і турботі більш ніж в чому б то не було іншому. Однак нам знайоме відчуття, що охоплює багатьох таких батьків: не випускаємо ми чого важливого? Отже, переконайтеся, що ви прочитали сторінку З чого починати .
Першим кроком має стати обстеження дитини, про що і йдеться на цій сторінці за посиланням.

А от відмінна, на наш погляд, оглядова стаття Оксани Дульської на ресурсі "Православие и мир" "Хвороба Дауна - подолання синдрому" .

Далі, зв'яжіться з фондом ранньої допомоги «Даунсайд Ап» в Москві. ДСА .



Щоб краще розуміти свою дитину і шлях, яким вам з ним доведеться йти, можна вже починати вивчати книги на кшталт Ромени Августа «Говори! Ти це можеш »(докладніше про це див. Сторінку про книгах ).
Крім того, скачайте за посиланням на тій же сторінці або купіть «Маленькі сходинки» і / або «« Програму «Кароліна» для немовлят і дітей молодшого віку з особливими потребами ». (Див. Посилання нижче - де можна ці книги придбати).
Вкрай важлива сенсорна стимуляція. Про це тут, на сайті ДСА-Wiki .
прочитайте сторінку про розвиток мови і зверніть особливу увагу на продовження матеріалу по книзі Л.Кумін, частина 2: Стимуляція дітей від народження до першого слова: розвиток навичок, необхідних для мови .
З простих порад, які можна застосувати вже в ранньому віці.
Радять намалювати чорно-білі картинки, людське обличчя в натуральну величину, шахову дошку і ставити / підвішувати, щоб дитина ці картинки розглядав.
Звичайно, судячи зі стану дитини, бажано скоріше вирішити питання з професійним масажем, а тим часом - стимулювати сенсорику: проводити по тілу дитини предметами різних фактур, тобто ганчірочками з різних матеріалів (хутро, оксамит ...), торкатися дерев'яними, пластиковими паличками, металевими предметами. У відділі масажерів і в дитячих відділах аптеки купити колючий м'ячик, катати його по тілу, по долоньках, ступень дитини. Можна починати грати в найпростіші пальчикові ігри, в «сороку-ворону».
Для діток, які уникають погляду, деякі мами радять довго з ними розмовляти "очі в очі", уклавши собі на коліна і фіксованих магнітних головок. Також рекомендується побільше безпосереднього фізичного контакту (непогано купити слінг), також вкрай важливий контакт «шкіра до шкіри».
У книгах Джекі Сілберг з розвитку дітей (рекомендуємо!) Радять дитини передражнювати, показувати йому мову і так далі. Якщо він лепече, відповідати йому, намагатися відтворений їм звук копіювати якомога точніше, а потім його «тлумачити»: наприклад, «гууу - ти хочеш пити?». Розмовляючи з дитиною, робіть паузи, як якщо б щоб він щось вам відповідав.
Підвішуйте яскраві іграшки, можна музичний мобіль для розвитку зорового і слухового зосередження. Ставте музику, адаптовану для малюків класику (докладніше про це див. музика ).
Поменше сповивати дитини, давайте йому більше свободи. Викладайте його частіше на животик на тверду поверхню.
Глен Доман (див. книги ) Підкреслює важливість стимуляції проприоцептивного сприйняття. Крутите, крутіть дитини в повітрі, тільки не забувайте притримувати шийку і голову.
Побільше посміхайтеся малюкові, ласкаво говорите з ним, змінюючи тон, гучність і висоту голосу.
За програмою «Кароліна» до трьох місяців нормальна дитина повинна вміти наступне - виходячи з цього, плануйте, які навички і як вам тренувати з дитиною. (Безумовно, якщо у дитини слабкий зір або слух, потрібно коригувати ці пункти.)
(1) Зорове простежування і сталість предметів. Щоб навчити дитину стежити за предметом, використовуйте яскраві, блискучі, шумливі предмети, ліхтарики, ялинкові іграшки, брязкальця, дзеркальце. Змінюйте освітленість і яскравість світла, відстань від очей дитини до об'єкта.
- Дивиться на предмет, по крайней мере, в протягом трьох секунд.
- Стежить за предметом, що переміщуються по горизонталі вправо і вліво.
- Стежить за предметом, що переміщуються по вертикалі від рівня чола до рівня грудей.
- Стежить за предметом, що переміщуються по колу.
- Дивиться туди, де зник предмет або людина.
(2) Слуховая локалізація і сталість предмета. Міняйте брязкальця, пробуйте предмети з різними тонами шуму. Починайте з блискучих, яскравих брязкалець.
- Заспокоюється під впливом шуму (затихає, якщо чує шум брязкальця).
- Шукає очима джерело звуку.
- Повертає голову і шукає очима джерело звуку або тягнеться до нього, якщо він біля вуха (на відстані приблизно 15 см) (дитина лежить).
(3) Увага і пам'ять.
- Передбачає регулярно повторювані події. Для оцінки цієї навички необхідно виробити певні рутинні процедури, що передують купання, годування, укладання в ліжко.
(4) Формування понять.
- По-різному реагує на тепле і холодне, на шорстке і гладке. Торкайтеся до тіла дитини предметами різних фактур.
(5) Сприйняття простору.
- Перемикає увагу (зорова фіксація, орієнтація тіла) з одного об'єкта на інший. Використовуйте іграшки різного розміру, форми, фактури, що видають різні звуки.
- Шукає очима або тягнеться за предметом, який стосується тіла і знаходиться в полі зору.
(6) Функціональне використання предметів і символічна гра.
- Підносить руку до рота. Якщо дитина сам цього не робить, спробуйте намазати руку дитини чимось солодким (желе, сиропом) і піднести його руку до рота, спонукаючи його злизати солодкість. Поступово зменшуйте свою допомогу.
- Обстежує предмети (прорізувачі, брязкальця) ротом. Якщо дитина цього не робить, допомагайте йому піднести предмет до рота. Поступово зменшуйте допомогу. Предмети можуть бути різної фактури, розміру, температури, смаку, спочатку не дуже важкі.
(7) Рішення проблем.
- Повторює дії, які дають цікавий результат. Прив'яжіть до мобіля або підвішеним дзвіночків яскраву стрічку, а інший її кінець - до ручки дитини. Підвішуйте іграшки поки не над грудкою дитини, а там, де йому легше буде їх зачіпати при хаотичному розмахуванні ручками.
(8) Предсловарь / словник.
- сигналізує певним чином про стан голоду, дискомфорту, задоволення (задоволення виражається посмішкою, воркочуть звуками). Для розвитку цих навичок будьте уважні до тих способів, якими дитина може сигналізувати про свій стан. Новонароджений може не плакати від голоду, а повертати головку і намагатися захопити ротиком край пелюшки і так далі.
- Створює п'ять або більше гласноподобних і согласноподобних звуків. Для розвитку цієї навички розмовляйте з дитиною так, як описано вище.
(9) Імітація: звуки і жести.
- Заспокоюється при звуках голосу.
- Дивиться на людину, яка говорить і / або жестикулює. Говоріть з дитиною в жвавій манері. Якщо він на вас дивиться, доторкніться до нього, посміхніться, візьміть його на руки, приголубити. Прагніть підтримувати контакт поглядами якомога довше.
(10) Відповіді на спілкування.
- Відповідним чином реагує на голос і на вираз обличчя. Свідомо перебільшуйте емоційність голосу і міміки. Дитина повинна, наприклад, виглядати похмуро, коли дорослий говорить сердито, і посміхатися, якщо дорослий сміється.
(11) Розмовні навички.
- Посміхається людині, яка говорить і / або жестикулює. В місяць-два діти зазвичай посміхаються у відповідь на внутрішній стан ситості або зручності. Діти з відхиленнями у розвитку нерідко ще не посміхаються свідомо до трьох місяців, нехай вас це не дуже бентежить, продовжуйте емоційно спілкуватися з дитиною. Лоскочучи дитини, тактильно стимулюйте його, реагуйте на найменші його спроби посміхнутися своїми посмішками, ласкавими словами.
- Голосом висловлює протест або невдоволення діями або подіями. Уважно ставтеся до звуків, що видаються дитиною, намагайтеся їх імітувати.
(12) Соціальні навички.
- Перестає плакати, коли бачить або чіпає пляшечку або груди мами.
- Заспокоюється, якщо його беруть на руки, качають, розмовляють з ним.
- Посміхається у відповідь на звукову або тактильну стимуляцію.
(13) Самообслуговування: їжа.
- Добре (рівно) смокче груди. Якщо у вас проблеми з годуванням, знайдіть на сайті ДСА методичні статті Поліни Жіяновой. Читайте також тут про підтримку грудного вигодовування. Зверніться до мамам, вже вигодувати немовля.
- Рідко намагається смоктати сторонні предмети. Смоктальний рефлекс (поворот голови і спроба смоктати у відповідь на стимуляцію щічки) в нормі згасає до 3-4 місяців. Вважається, що гра руками з ротом сприяє згасання цього рефлексу і є нормою.
(14) Навички дрібної моторики.
- Активно рухає руками, побачивши або почувши цікавий предмет. Використовуйте іграшки, як описано вище: блискучі і т.п. Можна використовувати брязкальця, що надягають на ручку або ніжку; такі можна зробити самим з махрової гумки для волосся і дзвіночків або «яєчка» з кіндер-сюрпризу, в який насипана квасоля, рис.
- Дивиться в сторону руки або іграшки. Використовуйте спочатку яскраві звучні іграшки, як описано вище.
- Дивиться на іграшку і / або маніпулює нею більше 5 секунд, якщо іграшка вкладена в його руку і знаходиться по середній лінії тіла. Якщо дитині важко тримати іграшку, що не стискайте своєю рукою його пальчики, краще злегка притримуйте саму іграшку.
- пересуває іграшку так, щоб вона потрапила в поле зору, і дивиться на неї, якщо іграшка вкладена в його руку (тобто може поворухнути рукою, повернути голову або піднести іграшку до рота, якщо у дитини є порушення зору).
- Спостерігає за своїми руками, які тримає по середній лінії тіла - активно ворушить ними і спостерігає за результатом. Якщо дитина цього не робить, використовуйте рукавички з дзвіночками, яскраві стрічки.
(15) Навички дрібної моторики: білатеральні навички.
- Піднімає обидві руки, коли йому пред'являють предмет, кисті частково розтиснену. Розвісьте іграшки перед дитиною на стоячій рамці. Тримайте іграшку над грудкою дитини. Якщо він не намагається її взяти, поступово опускайте іграшку, щоб вона торкнулася грудки дитини, потім знову піднімайте, спонукаючи дитину піднімати за нею ручки. Використовуйте яскраві іграшки, як описано вище.
(16) Навички великої моторики: положення лежачи на животі.
- Підводить голову так, що ви бачите його ніс: ручки і ніжки зігнуті. Поставте перед дитиною цікаву іграшку. Можна енергійно стимулювати м'язи шиї і м'язи між лопатками дитини, якщо немає протипоказань (родової травми шиї, наприклад). Тренуйте дитини так: самі ляжте на спину, дитини покладіть собі на груди, щоб, піднявши голову, він міг бачити ваше усміхнене обличчя і чути ваш лагідний голос. Це буде для нього стимулом.
- Піднімає голову під кутом 45 градусів, руки і ноги частково зігнуті. Коли попереднє вміння вже освоєно, підвішуйте іграшки в ліжечку дитини. Ставте Локотков дитини в правильне положення. Можна використовувати ковдрочку з липучками, щоб підвішувати різні м'які іграшки. Кладіть дитину на рівну, плоску, тверду поверхню.
(17) Навички великої моторики: положення лежачи на спині.
- Повертає голову з боку в бік, реагуючи на звуковий або зоровий стимул.
- Сгибает і випрямляє руки і ноги. Використовуйте надягають на ручки і ніжки дитини іграшки, як описано вище. Самі ритмічно згинайте і розгинайте ручки і ніжки дитини. Погладжуйте ручки, ніжки і животик.
- Підносить руки до рота. Під час годування покладіть ручки дитини на пляшку. Використовуйте надягають на ручки дитини іграшки, як описано вище. Намажте ручку дитини чимось солодким, як описано вище.
- Тримає голову по середній лінії тіла, лежачи на спині. Розташовуйте звукові, зорові стимули, своє обличчя по середній лінії тіла дитини. Якщо дитина відчуває труднощі, кладіть головку дитини на подушечку або по-іншому допомагайте йому зберігати потрібне положення, в подальшому прибирайте цю допомогу.
(18) Навички великої моторики: вертикальне положення.
- Впевнено тримає голову, перебуваючи на руках у дорослого. Учіть дитину це робити, тримаючи свою руку біля основи черепа дитини, щоб підхопити головку, якщо вона впаде. Використовуйте звучать іграшки, картинки, маски. Намагайтеся, щоб дитина тримав голівку рівно, по середній лінії тіла, і міг повертати її вліво і вправо. Носіть дитини особою від себе, перед грудьми.
Ще раз нагадуємо, що це норми для здорової дитини. Проте, послідовність розвитку навичок, як правило, залишається такою ж і для дитини з синдромом Дауна.
- Нова сторінка про програму "Кароліна" з можливістю скачування таблиці навичок (послідовність розвитку і вік освоєння навику в нормі).
Норми розвитку (здорову дитину) по місяцях з книги О.Жуковой і В.Балобановой "Самовчитель для батьків".
Книга П. Уіндерс - практичні поради з розвитку загальної моторики .

Марина Чаплигіна, знайома багатьом читачам по відеофільму про дочку Варі, робить свій сайт , Де ділиться досвідом про те, як займатися з дитиною, дає конкретні рекомендації по віковим групам.
На головну цього сайту
На головну для ресурсів цього сайту
Напишіть мені

Купити ці книги можна, наприклад, в Інтернет-магазині "Озон.ру" (якщо їх немає в наявності, вас сповістять, коли вони з'являться):
Програма "Кароліна"
"Маленькі сходинки": книга 1. Введення в програму. - на Озон.ру
"Маленькі сходинки": книга 2. Індивідуальна програма дитини. - на Озон.ру
"Маленькі сходинки": книга 3. Навички спілкування. - на Озон.ру
"Маленькі сходинки": книга 4. Навички загальної моторики. - на Озон.ру
"Маленькі сходинки": книга 5. Навички тонкої моторики. - на Озон.ру
"Маленькі сходинки": книга 6. Сприйняття мови. - на Озон.ру
"Маленькі сходинки": книга 7. Самообслуговування та соціальні навички. - на Озон.ру
"Маленькі сходинки": книга 8. Перелік умінь, що визначають розвиток вашої дитини. - на Озон.ру Що можна сказати для початку?
Однак нам знайоме відчуття, що охоплює багатьох таких батьків: не випускаємо ми чого важливого?
Якщо він лепече, відповідати йому, намагатися відтворений їм звук копіювати якомога точніше, а потім його «тлумачити»: наприклад, «гууу - ти хочеш пити?