Полезные материалы

Як прибрати віск з одягу в домашніх умовах: відтирати пляму з тканини

  1. Найпростіші способи З'ясовуючи, як видалити віск з тканини, напевно від знайомих можна почути пораду...
  2. Видалення кольорового воску
  3. Прогрівання плями феном
  4. Очищення з джинсової тканини
  5. старі сліди

Найпростіші способи

З'ясовуючи, як видалити віск з тканини, напевно від знайомих можна почути пораду про використання бавовняної тканини. Її кладуть безпосередньо на пляму, потім пропрасовують праскою при високій температурі. Сам віск при цьому плавиться і вбирається в бавовняну папір. Кілька таких процедур дійсно не залишать навіть сліду від плями. Але якщо одяг забруднили парафіном або його сумішшю з воском, то після «термічного» методу обов'язково залишиться темна пляма. І все це через те, що парафін горить з виділенням копти. При обробці праскою він випаровується, вигорає, залишаючи після себе залишки нафтової домішки. Але впоратися з нею досить просто.

Для цього буде потрібно замочити тканину на кілька годин в «Білизна» (розчин хлору для прання), після чого випрати звичним чином. Правда, якщо мова йде про кольорових тканинах, то використовувати цей метод не варто. Краще спробувати вивести пляму за допомогою звичайного оцту, замочивши проблемну ділянку всього на 30 хвилин. У важких випадках можна додати трохи лимонної кислоти, але цього не слід робити, якщо пляма виводиться з натуральної тканини, за якої необхідний спеціалізований догляд.

Можна ще очистити віск з одягу за допомогою заморозки. Але спрацює це тільки в тому випадку, якщо тканина відразу ж заморозити, буквально протягом 5 хвилин після попадання ефіру. В цьому випадку жирна основа не встигає вбиратися нитками, тому і легко виводиться. Потрібно зауважити, що заморожувати слід при температурі нижче -5 ° С. Тобто згодиться навіть звичайнісінька морозилка. Далі віск необхідно просто відтерти за допомогою жорсткої щітки (найкраще використовувати зубну, тому як у неї більш гладкі ворсинки, що не затирають сам малюнок на тканині).

органічні розчинники

Багато ще радять скористатися органічними розчинниками. Підійде спирт або скипидар. Але спрацює це тільки в разі маленького плями, тобто коли на одяг потрапляє всього кілька крапель. Досить замочити тканину в розчині на 30 хвилин, після чого відтерти тієї ж зубною щіткою. Але доведеться це робити досить довго, тому наберіться терпіння.

пропонуємо Вам ознайомитися

Чи можна видалити віск з одягу іншими розчинниками? Допускається використовувати ті, які виготовлені на основі нафтопродуктів. Але працює це тільки з парафіном. Відбувається цікава реакція: нафта намагається відновити свою первісну структуру, тому забирає жирну основу у парафіну. Після цього на одязі залишається тільки клейка основа. При застиганні вона легко кришиться, і від неї не залишається ніяких слідів.

Враховуйте той факт, що після розчинників на основі нафти одяг досить тривалий час може виділяти неприємний «бензиновий» запах, і впоратися з ним досить складно. Фахівці рекомендують випрати тканину в лимонній кислоті або ж довірити усунення неприємного запаху хімчистці. Хоча остання порада не зовсім актуальний. Адже в такому випадку там допоможуть видалити і віск з використанням спеціалізованих засобів для чищення (досить дорогих, необхідно зауважити). Загалом, розчинники, а також бензин, слід використовувати в найостаннішу чергу, коли інші варіанти вже випробувані і не принесли належного результату.

Видалення кольорового воску

Один з найважчих випадків - це коли на тканину потрапляє кольоровий віск. Зараз досить популярні так звані ароматичні свічки, ось тільки в їх складі часто можна виявити барвники. І це далеко не харчові компоненти. Вони найчастіше похідні все тієї ж нафти, які видалити заморожуванням або бавовняним рушником не вийде. Але хороший результат принесе обробка наступними речовинами:

  1. 1 Перекис водню. Додатково відбілює, тому не підійде для кольорових тканин.
  2. 2 Рідина для миття посуду (малоефективний спосіб, однак від жирної основи не залишиться ні сліду).
  3. 3 Копатько. Буде потрібно промити пляму великою кількістю окропу - близько 30-50 л. Просто гаряча вода не підійде. Не слід використовувати з делікатними тканинами.
  4. 4 Нашатирний спирт - один з кращих варіантів з мінімальним негативним впливом на саму тканину, але залишає після себе неприємний різкий «туалетний» запах.
  5. 5 Сода і лимонна кислота не завжди видаляють саме барвник, але легко справляються з самим воском або парафіном. Не рекомендується для кольорових тканин.

І все ж далеко не завжди вдається в домашніх умовах впоратися саме з кольоровим воском, так як виробники часто використовують різну основу для виготовлення барвників. Тобто універсального миючого засобу немає і не буде. Ось тому і доводиться випробувати всі вищевказані. Якщо і це не допоможе, то доведеться звертатися за допомогою в хімчистку, де розташовують дорогими миючими засобами спрямованої дії. У роздріб такі придбати практично неможливо.

А ще багато рекомендують для видалення воску або парафіну використовувати очищуючий олівець для підошви праски. Це дійсно допоможе, але разом з цим може пошкодити і саму тканину. Тобто застосування цього методу - це ризик.

Прогрівання плями феном

Також досить популярний метод - прогрівання феном. Але у випадку з праскою пропонується видалити пляму шляхом вбирання воску бавовняною тканиною, а тут же використовується випаровування основи. Правда, з жирним слідом це не допоможе. Але з цим впораються будь-які інші порошки та миючі засоби (гель для прання в автоматичних пральних машинах). Так що можна спробувати і цей варіант. Але звичайний фен для волосся не завжди справляється з поставленим завданням. Можна його замінити будівельним феном, але при цьому виставляючи мінімальну температуру. Ідеальний варіант - використовувати термофен для пайки. Його використовують в сервісних центрах для швидкого видалення пошкоджених компонентів на текстолітових платах цифрової техніки. Там можна виставляти температуру в будь-якому діапазоні, починаючи з 20 до 400 ° С. Оптимальний показник - близько 120 ° С. Тканина при цьому ніяк не пошкодиться, але може трохи змінити відтінок кольору. На білому одязі це не буде помітно.

Очищення з джинсової тканини

Ставлячи питання, як вивести пляму від воску на джинсової тканини, потрібно пам'ятати, що вона володіє таким неприємним властивістю, як просочування. Тобто поверхневі методи впливу в даному випадку не підійдуть. Обробка нашатирним спиртом може знебарвити тканину. Домогосподарки ж рекомендують скористатися звичайним водяною парою. Просто розігрійте воду і накрийте зверху посуд ділянкою джинсової тканини, де потрапив віск. Так витримувати її слід протягом 30-40 хвилин, після чого ретельно випрати руками або пральною машинкою при високій температурі (близько 70-80 ° С). Але потрібно бути вкрай обережним: далеко не кожне джинсове виріб здатний витримати таку термообробку. Тому завчасно вивчаємо етикетку, де виробник вказує рекомендовані умови для прання.

А от прибрати парафін з джинсової тканини істотно простіше. Досить просочити пляму звичайним етиловим спиртом, після чого посипати кухонною сіллю. Та, в свою чергу, виступає в якості абсорбенту, тобто вбирає основу парафіну (що виділяється під дією спирту). Процедуру слід повторити хоча б 4-5 разів, щоб досягти необхідного результату.

Решта жирові плями найкраще видаляти очищеним бензином. Такий купити можна, наприклад, в тютюнових магазинах. Його використовують для дозаправки запальничок типу Zippo. Після нього не залишається неприємного запаху, але коштує він досить дорого (близько 400 рублів за маленький флакончик на 200-400 мл).

старі сліди

Як вивести віск з одягу, якщо пляма утворилася досить давно? На жаль, повністю усунути слід не вийде. А воскову основу легко прибрати за допомогою розчину лимонної кислоти. Просто насипаємо кристалики на пляму і зверху поливаємо невеликою кількістю теплої води (з пульверизатора). Далі чекаємо протягом 15 хвилин, а потім прибираємо вбирає губкою. Добре себе в цьому напрямку проявили і так звані меламінові губки, але з делікатними тканинами слід звертатися якомога обережніше.

Дівчата рекомендують скористатися засобом для видалення воску після епіляції. Хоч це і масляниста рідина, після звичайної прання не залишається і сліду. Аналогічний ефект приносить і ацетон (рідина для зняття лаку), ось тільки потрібно враховувати, що це розчинник на основі нафтопродуктів. Тобто може знебарвити тканину і після обробки залишається досить неприємний запах.

Для того щоб не використовувати відразу «агресивні» розчинники, рекомендується спочатку проводити тест. Тобто перевірити, як відбувається видалення воску з одягу на непомітній ділянці тканини (наприклад, район пояса).

Якщо мова йде про шовку або вовни, то тут допоможе тільки звичайне миючий засіб (в тому числі для миття посуду).

Його наносять на пляму, накривають харчовою плівкою і в такому стані залишають мінімум на 10 годин (а краще - на 24). Далі потрібно спробувати позбутися плями ручним пранням. На це може знадобитися досить багато часу. Для отримання кращого результату повторюємо процедуру з нанесенням миючого засобу. Аналогічний ефект приносить і господарське мило (з високим відсотковим вмістом).

Є маса варіантів, як очистити віск з одягу. Найдоступніший серед них - органічні розчинники, термічна обробка з тканиною, випалювання термофеном. Який варіант підійде в конкретному випадку? Починати краще з найпростіших способів. Тобто з заморожування плями, нанесення мила або прального порошку. Якщо це не допоможе, то можна скористатися розчинниками з нафтопродуктів (ацетон), нашатирним спиртом, гасом, очищеним бензином.

Який варіант підійде в конкретному випадку?