Полезные материалы

Прості шви з прямими стібками

Прості шви з прямими стібками є найдавнішими і традиційно служать основою для виконання безлічі швів. Разом з тим вони досить різноманітні: прямий стібок, шов вперед голку, подвійний шов вперед голку, шов назад голку, рядковий шов, шов, і т.д. . Стебельчатий стібок, наприклад, був популярний ще 900 років до нашої ери в Єгипті і Перу. Розщеплюють нитку стежками часто користувалися в середні століття для зображення метафоричних образів. Простий штопальної стібок в 18 ст. був не менше популярний, ніж сьогодні стібок хрестом.

Різноманітні вишивки створювалися за рахунок майстерного використання стібків різної довжини, напрямку, структурності і кольору, в результаті чого з'являлися вишукані ефекти світлотіні.

Прямі стібки застосовуються як для заповнення, так і для створення контурів. У сучасному вишиванні прямі стібки часто служать для додання рельєфності вишивці. Вони виконуються в довільному порядку, щоб передати картину дощу або по фону вишивки зображають колишуться на вітрі траву. Прямі стібки використовуються для того, щоб надати вишивці колорит або для контрастності текстури. Можуть бути використані як в лічильної вишивки, так і у вільному.

1. Прямий стібок або стібок «рискою» - одиночний стібок, що використовується для створення малюнків на тканині, суцільного заповнення візерунка, а також для вишивання простих кольорів. Прямий стібок найголовніший з усіх вишивальних стібків і може бути будь-якої довжини, його можна вишити під будь-яким кутом і будь-якими нитками.

  • Для виконання окремого прямого стібка виведіть голку на лицьову сторону, потім виведіть голку на виворітну сторону, утворюючи одиночний стібок необхідної довжини.

Для виконання окремого прямого стібка виведіть голку на лицьову сторону, потім виведіть голку на виворітну сторону, утворюючи одиночний стібок необхідної довжини

  • Для виконання групи прямих стібків робіть окремі прямі стібки різної довжини і в різних напрямках відповідно до візерунком.

Для виконання групи прямих стібків робіть окремі прямі стібки різної довжини і в різних напрямках відповідно до візерунком

  • Щоб вишити простий квітка прямими стібками, виконуйте потрібну кількість стібків, спрямованих від центрального кола або овалу квітки.

Щоб вишити простий квітка прямими стібками, виконуйте потрібну кількість стібків, спрямованих від центрального кола або овалу квітки

2. Шов «уперед голку» утворює пряму, ламану або головну вигнуту лінію, підходить для вишивання контурів.

  • З вихідної точки виведіть голку на лицьову сторону. Вкол і виведіть голку через тканину, слідуючи лінії. Якщо ви працюєте нема на п'яльцях, виконуйте за один раз кілька стібків, стежачи за рівномірним натягом нитки і довгою стібків.

Якщо ви працюєте нема на п'яльцях, виконуйте за один раз кілька стібків, стежачи за рівномірним натягом нитки і довгою стібків

3. Подвійний шов «уперед голку» - зовні дуже схожий на шов «назад голку», але утворює більш тонку лінію.

  • Швом «вперед голку» виконайте ряд стібків, розташованих на однаковій відстані одна від одної по всій лінії, включаючи бічні стежки. Розгорніть роботу і виконайте наступний ряд стібків, заповнюючи проміжки між стібками і вводячи голку в ті ж проколи.

Розгорніть роботу і виконайте наступний ряд стібків, заповнюючи проміжки між стібками і вводячи голку в ті ж проколи

4. Шов «назад голку» утворює тонку, злегка опуклу лінію. Чудово підходить для вишивання контурів і виконання деталей, особливо у вишивці хрестом.

  • Виконується справа наліво. На відстані одного стібка від початку шва виведіть голку на лицьову сторону. Потім введіть голку в вихідну точку шва, проведіть її з виворітного боку на два стібка вперед і виведіть на лицьову сторону.
  • Витягніть нитку, роблячи один стібок на лицьовій стороні. Потім повторіть перший етап, ввівши голку в точку закінчення попереднього стібка. Продовжуйте таким же чином, стежачи за тим, щоб стібки були однакової довжини.

Продовжуйте таким же чином, стежачи за тим, щоб стібки були однакової довжини

5. Рядковий шов - це ряд дрібних стібків одного розміру, виконаних точно по розміченій лінії.

  • Нагадує стібок «назад голку», але відрізняється від нього тільки тим, що перший стібок починається від початку шва: голка виводитися на лицьову сторону на початку шва і перший стібок кладеться справа наліво. Потім на виворітного стороні голку проводять на стібок вперед, а на лицьовій повертаються до кінця першого стібка.

Потім на виворітного стороні голку проводять на стібок вперед, а на лицьовій повертаються до кінця першого стібка

6. шов формує трохи опуклу товсту лінію і ідеально підходить для виконання вигнутих ліній, наприклад, стебел в квіткових візерунках. Шов також може бути використаний для суцільного заповнення візерунків.

  • Виконується в напрямку вгору, з робочою ниткою праворуч від голки. Виведіть голку на лицьову сторону і уколів її в полотно в центрі попереднього стібка. Набравши з виворітного боку половину довжини стібка, знову виведіть голку на лицьову сторону.

Набравши з виворітного боку половину довжини стібка, знову виведіть голку на лицьову сторону

  • На відстані в половині стібка від кінця попереднього стібка уколів голку в полотно. Виведіть голку на лицьову сторону через точку закінчення попереднього стібка. Продовжуйте таким же чином.

Продовжуйте таким же чином

  • Для того, щоб шов був більш широким, вводите голку в полотно під невеликим нахилом і робіть дрібніші стежки.

Для того, щоб шов був більш широким, вводите голку в полотно під невеликим нахилом і робіть дрібніші стежки

  • Шов виглядає нерівним і неохайним, якщо стежки занадто довгі і голка при виконанні стібків не вводиться точно в середину лінії. Робіть дрібніші стежки і стежте, щоб вони були однакової довжини, тоді лінія шва вийде рівною.

Також можна ознайомитися з іншими видами швів у вишивці .

джерела:
1. Повна ілюстрована енциклопедія вишивки . Москва. 2009
2. М. Косс. Мистецтво вишивки. 1 997