Полезные материалы

Негаснучі Зірки кіномистецтва СРСР і Росії. Коротка Книга Пам'яті.

Ларіонова Алла Дмитрівна
Ларіонова Алла Дмитрівна   Alla Larionova   Народилася 19 лютого 1931 року в Москві на Спартаківський вулиці, прямо навпроти Єлоховському церкви

Alla Larionova

Народилася 19 лютого 1931 року в Москві на Спартаківський вулиці, прямо навпроти Єлоховському церкви.

Заслужена артистка РРФСР (26.11.1965).
Народна артистка РРФСР (9.02.1990).

Батько - директор Райхарчоторгу, мати - завгосп в дитячому саду.
Матінка-природа не поскупилася і обдарувала її по вищому розряду. У неї була не просто гарна фігура, але стан, а не очі - але очі, не волосся - але розкішна грива, що не губи - але «суцільне цілування» (зовсім по Марину Цвєтаєву). Однак Алла Ларіонова завжди ставилася до своєї зовнішності з іронією.
У 1947-му доля підстерегла свою жертву, восьмикласницю Аллочку Ларіонова, на вулиці, прийнявши вигляд розторопного асистента режисера по акторам: «Дівчинка, хочеш зніматися в кіно?». На цей раз згоду мами не було потрібно, тому що дівчинка тут же відповіла: «Так!». Вона була тоді досить високою, кирпатій, з косичками і веснянками. Ларіонова поставили на облік в акторський відділ «Мосфільму» і стали запрошувати в масовку. Перша поява в кадрі - фільм О. Довженка "Мічурін".
Оскільки зніматися іноді доводилося і ночами, навчання Алла абсолютно закинула, школу ледве-ледве витягнула на трійки.
Закінчивши школу, вона не роздумуючи подала документи відразу в два інститути - ГИТИС і ВДІК. У ГІТІСі іспити приймав Гончаров: «А він такий гарний був! Я від хвилювання забула текст, який мала читати. І він так не без єхидства мене питає: "Дівчинка, скільки тобі років?". - "17", - кажу. А він: "Так в 17 років треба пам'ять краще мати ...".

У ВДІКу набирав курс Сергій Аполлінаріевіч Герасимов. Ларіонова йому категорично не сподобалася. "У неї ніс великий і губи," - сказав метр дружині і довічної своєї асистентки, «Господині Мідної гори» Тамарі Федорівні Макарової, - "Вона негарна і нефотогенічна". Але Макарова, якій дівчина впала в око, вмовляла: "Сергійку, придивися до неї уважніше, вона славненька - які очі, які волоссячко!". І - переконала. Але про все це Алла Дмитрівна дізналася пізніше.
Гидке каченя досить швидко перетворилося на прекрасного лебедя - найкрасивішого не тільки на курсі у Герасимова, але і у всьому радянському кіно 1950-х років.

З 1953 року - актриса Театру-студії кіноактора.
У кіно почала зніматися ще будучи студенткою, її перша роль в картині "Садко". Фільм мав приголомшливий успіх! Приголомшлива слов'янська краса Алли Ларіонової анітрохи не програвала поруч з екзотичною зовнішністю молоденької дружини Вертинського Лідії. З нею вона їздила на міжнародний кінофестиваль в Венеції, і італійські газети писали: «Наймолодша, найвеселіша, найкрасивіша!», "Сонце Венеції - в волоссі у Алли". Після конкурсного показу фільму «Садко», який отримав головну нагороду фестивалю - «Золотого лева», на неї буквально накинулися режисери та продюсери. Вона стала першою радянською кіноактрисою, яку покликав Голлівуд. Сам Чаплін запросив її зніматися в своєму фільмі, але тодішня влада не дозволили Ларионовой працювати за "залізною завісою". Якщо це станеться, артистична доля її могла б скластися інакше і її, ймовірно, дізнався б весь світ. Дива не сталося.
З 1953 року - актриса Театру-студії кіноактора
"Анна на шиї"
Анна Соболєва

Ларіонова зіграла красиву, але бідну, Анюту, осознавшую, що її краса стала предметом торгу, і єдиний вихід - продати подорожче.
Вона зіграла захоплення від щастя бути молодий, всепобеждающе прекрасної, чарівної в своїх чудових туалетах, що викликає загальне поклоніння.
І можна зрозуміти і багатія Артинова, і князя, і всіх інших чоловіків, захоплених нею.
На балу, хоча б на час, вона вивільнилася з пут старого відлюдника чоловіка.
І - неминуче: вона перетворюється в разбитную світську красуню-утриманку, яка забула своїх близьких.
В кінці фільму розкішні сани забирають в невідомість красуню Анну

По-справжньому дізналася Аллу Ларіонова тільки наша країна після "Анни на шиї". Ларіонова і потім чимало знімалася - були в цілому близько сорока ролей, але саме чеховська Анна так і залишилася на все життя її талісманом. На жаль, в останні роки життя вона до образливого мало знімалася, але їздила по Росії на кінофестивалі, а за радянських часів брала участь в практикувалися на великих стадіонах святах під назвою "Товариш кіно" або, наприклад, разом з вахтанговського акторами В'ячеславом Шалевич і Маріанною Вертинською їздила по країні з виставою "Гроші, підступність і любов", де їй дісталася роль, яку раніше грала Людмила Целіковська. Як актриса вона, безсумнівно, зуміла б зробити набагато більше того, що їй вдалося, будь до неї уважніше наш кінематограф. І все ж в останній рік життя Гільдія акторів кіно Росії удостоїла її призом "За видатний внесок у професію".

Останнім фільмом Алли Ларіонової стала курсова робота теж студента ВДІКу, який закінчувала колись і вона, - у фільму було пророче назва: "Тихий ангел прилетів ...".
Кожна роль Алли Ларіонової ставала подією в кіно. І сьогодні, варто їй з'явитися на екрані в стрічках минулих років, її образ заворожує. Це і називається - Актриса на століття.

Після приїзду в Москву з гастролей з Бєлгорода, у вівторок увечері 25 квітня 2000 року, вона лягла спати і ... не прокинулася. Актриса померла в Страсний тиждень, перед Великоднем. Похована 28 квітня на Троєкуровському кладовищі Москви, поруч з могилою чоловіка - артиста Миколи Рибникова (1930-1990).
призи та нагороди
Приз Гільдії акторів кіно Росії "За видатний внесок у професію" (2000).

Алла Ларіонова

Алла Дмитрівна Ларіонова народилася 19 лютого 1931 року в Москві
Алла Дмитрівна Ларіонова народилася 19 лютого 1931 року в Москві. Природа щедро обдарувала її. Вона була не просто хороша, про її зовнішності хотілося складати вірші. Однак сама Алла Ларіонова завжди ставилася до своєї зовнішності з іронією.

У 1947-му доля підстерегла свою жертву, восьмикласницю Аллочку Ларіонова, на вулиці, прийнявши вигляд розторопного асистента режисера по акторам: «Дівчинка, хочеш зніматися в кіно?
І він так не без єхидства мене питає: "Дівчинка, скільки тобі років?