Полезные материалы

Безінерційні котушки для спінінга - пристрій, як користуватися і вибір кращої моделі

  1. На що звернути увагу при виборі котушки
  2. кількість підшипників
  3. Співвідношення між діаметром волосіні і її кількістю
  4. фрикціон гальма
  5. Система далекого закидання
  6. запасна шпуля
  7. тягове зусилля
  8. Передавальне число
  9. матеріал шпулі
  10. вага котушки
  11. Котушки з відкритою, закритою і напівзакритої шпулею
  12. Як підібрати котушку до спінінгу
  13. Огляд популярних моделей котушок
  14. середній діапазон
  15. найбільш дорогі
  16. Вибір волосіні для котушки
  17. Установка котушки на спінінг
  18. Як закидати спінінг з безінерційною котушкою
  19. Бліцсовети

Недолік інерційної котушки. Волосінь намотується шляхом обертання барабана на осі, а розмотується в зворотному порядку. При закиданні волосінь з барабана змотує закидається оснащення, вона розкручує барабан, який продовжує крутитися по інерції, навіть коли приманка доставлена ​​до цілі. Це головний недолік. Якщо котушку НЕ пригальмовувати, то волосінь сама буде сходити з барабана, так як останній буде крутитися по інерції. Це призводить до заплутування волосіні і появи борід.

Перевага безинерціонной котушки. Шпуля може обертатися в обох напрямках, але тільки волосінь при закиданні оснащення сходить з нерухомою шпулі. Це досягається за рахунок більш складної конструкції і іншого принципу дії. Ось шпулі паралельна осі бланка спінінга. Площина, по якій намотується волосінь на шпулю, перпендикулярна осі вудилища.

Намотування відбувається за рахунок обертання навколо шпулі спеціального ролика лесоукладивателя. Він приводиться в рух через конусну передачу від ручки котушки. Сама шпуля може вільно обертатися в обидві сторони, так як знаходиться на штоку. Але при роботі котушки вона обертається тільки в одну сторону, при стягуванні волосіні під зусиллям, коли лесоукладиватель нерухомий.

Але при роботі котушки вона обертається тільки в одну сторону, при стягуванні волосіні під зусиллям, коли лесоукладиватель нерухомий

Безінерційні котушки мають ряд переваг перед іншими типами:

  • висока дальність закидання;
  • відсутність скидання петель, освіти борід (при правильній намотуванню);
  • високе передавальне число, що дозволяє намотувати волосінь на шпулю з більшою швидкістю;
  • наявність запасних шпуль, швидка їх зміна;
  • змін рукоятки під праву або ліву руку;
  • регульований гальмо (фрикціон);
  • рівномірна намотування волосіні на шпулі;
  • плавність ходу;

недоліки:

  • при неправильній намотуванні велика ймовірність скидання петель;
  • складна конструкція, вимагає постійного технічного догляду, чищення механізму, мастила підшипників;
  • є обмеження по тяговому зусиллю, фрикційне гальмо не володіє безмежною силою тиску;

при неправильній намотуванні велика ймовірність скидання петель;   складна конструкція, вимагає постійного технічного догляду, чищення механізму, мастила підшипників;   є обмеження по тяговому зусиллю, фрикційне гальмо не володіє безмежною силою тиску;

На що звернути увагу при виборі котушки

Вибір завжди складна справа. Кожен виробник має безліч лінійок з різними размерностями. Не тільки новачок, але і спінінгіст зі стажем не зможе відразу розібратися в широкому асортименті котушок, їх характеристиках, щоб прийняти правильне рішення про покупку потрібної моделі.

кількість підшипників

Одна з головних характеристик котушки, на яку звертають увагу. З кількість може досягати до 13 штук. Вони служать для плавності й м'якості роботи всіх вузлів і механізмів котушки. Деякі маловідомі виробники вводять покупців в оману, вказуючи велика кількість підшипників, яких може бути в реальності в два рази менше.

Замість підшипників стоять пластмасові втулки, які мають менший ресурс і надійність. Для надійної, м'якою роботи досить 4-6 підшипників в конструкції. Все решта - не несуть додаткових корисних властивостей, але значно збільшують вартість готового виробу. Підшипники повинні періодично чиститися і змазуватися для передчасного зносу і виходу з ладу.

Рекомендується вибирати котушку, у якій є металевий підшипник в ролику лесоукладивателя. Цей елемент піддається постійним навантаженням, забруднення. Якщо ролик не буде функціонувати, то волосінь або плетений шнур будуть піддаватися високому тертю, а шнур незабаром з легкістю проріже канавку в ролику.

Співвідношення між діаметром волосіні і її кількістю

На кожній шпулі вказана ємність, тобто, скільки метрів волосіні певного діаметру може вмістити шпуля. Необхідно підбирати котушку під використовуваний діаметр волосіні таким чином, щоб вміщалося мінімум 100 - 150 метрів. Загальній класифікації котушок по розмірності немає. Але більшість рибалок звикло рівнятися на систему від Шимано, де котушки класифікуються за розмірності 1000, 2000, 2500, 3000, 4000, 5000, 6000.

Маючи схожі значення розмірності котушок інших виробників, ємність їх шпуль може не збігатися з ємністю Шимановських. Позначення 0,3 / 150 говорить про те, що на шпулю можна намотати 150 метрів монофильной волосіні діаметром 0,3 мм.

фрикціон гальма

Безінерційні котушки можуть мати два види фрикційного гальма: передній і задній. Він необхідний для запобігання обертання шпулі під час намотування під навантаженням, а також для стравлювання волосіні при сильних ривках риби. Цим виключається обрив волосіні, якщо її розривна навантаження значно менше зусиль при виведенні.

Передній фрикційне гальмо розташовується на шпулі, задній в кінці котушки. Для лову спінінга вважається кращим передній фрикціон. Він простіше, зручніше, має велику плавність і точність настройки.

Котушки з заднім фрикціоном використовують для фідерної або коропового лову, коли налаштувати фрикціон відразу і точно під передбачуваний розмір риби неможливо. Рибак при такому вигляді лову не тримає вудилище безпосередньо в руках до моменту клювання. При лові великих коропових використовують котушки з заднім фрикціоном і байтранера, який скидає всі налаштування фрикциона при першому різкому ривку риби, щоб уникнути обриву оснастки.

Система далекого закидання

Дальність закидання важлива складова для спінінгіста. Чим далі можна закинути приманку, тим більшу площу можна обловить. Збільшити дальність закидання котушкою можна декількома методами. Деякі виробники застосовують спеціальну форму шпулі, конусну, коли шпуля збільшується до основи котушки. Дальні витки волосіні мають більший діаметр намотування, ніж у краю шпулі. Це дозволяє їм сходити без додаткового тертя об бортик шпулі. Такі шпулі зазвичай використовуються при лові коропових.

Збільшити дальність закидання може правильна намотування волосіні на шпулю, коли витки перехрещуються, а не вкладаються поруч один з одним, потопаючи між сусідніми витками. Така система укладання досягається при нескінченному гвинті (черв'ячному механізмі). Однак варто зазначити, що компанія Дайва відмовилася від застосування нескінченного гвинта навіть в топових моделях Але це не завадило їй досягти ідеально правильної намотування.

Дальність закидання можна збільшити, використовуючи котушки зі шпулями більшого розміру і з невеликою глибиною намотування. Це дозволяє волосіні вільніше сходити без додаткового тертя об бортик шпулі нижніми витками.

запасна шпуля

Приємний бонус, який дає не кожен виробник для конкретної моделі. Запасна шпуля необхідна, коли на рибалці потрібно поміняти оснащення на більш чутливу або, навпаки, з більшою розривної навантаженням. Це набагато бюджетні, ніж купувати повністю новий додатковий комплект спінінга і катушки.

тягове зусилля

Важлива складова, на яку мало хто звертає увагу. Позначається в кілограмах. Це максимальне зусилля, з яким може впоратися котушка при виведенні риби без допомоги вудилища, тобто працювати як лебідкою. Для лову на важкі, упористее приманки або великої риби рекомендується використовувати котушки з тяговим зусиллям не менше 5 кг. Інакше котушку можна просто «вбити» частими холостими занедбаністю всього за кілька сезонів.

Передавальне число

Для лову спінінга не має великого значення, так як важлива не швидкість намотування волосіні на котушку, а правильна гра приманки. Цей показник має значення при лові на матч, фідер, коропове вудилище, де швидкість підмотки і нового закидання дуже важлива для економії часу.

матеріал шпулі

Можуть виготовлятися як з легких сплавів, так і з пластику, графіту. Пластикові шпулі застосовуються, виключно якщо використовується монофільная волосінь. Плетений шнур її проріже. Шпули з легких сплавів кращі для лову спінінга. Для захисту шпулі від зносу її буртик повинен бути покритий нітритом титану.

вага котушки

На цей параметр, як правило, звертають вже спінінгісти зі стажем, або якщо необхідна котушка для ультралайтової снасті . Менша вага знизить навантаження на руки. Легкої снастю приємніше рибалити, втоми не відчувається після трудового рибальського дня. Меншу вагу надає снасті спінінга велику збалансованість.

Котушки з відкритою, закритою і напівзакритої шпулею

Котушки з відкритою шпулею мають найбільшого поширення на ринку. Шпуля з волосінню не закриті. Вони зручні і прості у використанні, мають меншу вагу. Дозволяють закидати найлегші приманки, волосіні сходить зі шпулі витками через бортик. Намотування волосіні на шпулю здійснюється через ролик після того, як дужка лесоукладивателя закриється. Відкрита шпуля дозволяє закидати оснастку на далеку відстань. Недоліком котушок з відкритою шпулею є можливість заплутування волосіні при сходженні з шпулі і утворення петель, борід.

Котушки із закритою шпулею мають захисний ковпак. Це дозволяє уникнути заплутування. Немає необхідності відкривати і закривати дужку лесоукладивателя. Однак дані котушки володіють меншою дальністю закидання ніж котушки з відкритою шпулею. Для котушок із закритою шпулею потрібні спінінги з катушкотримачем в формі сідла.

Котушки з напівзакритої шпулею мають конструкцію, в яких волосінь намотується на шпулю за допомогою чашки намотування з хвилеподібним краєм. Це своєрідний спрощений і полегшений варіант закритої котушки.

Як підібрати котушку до спінінгу

При виборі конкретної котушки необхідно визначитися із завданнями, які вона повинна вирішувати. Необхідно враховувати її відповідність вудилища по розмірності, вагою. Якщо ультралайтових снасть, то котушку варто вибирати найменшої ваги розмірністю 1000. 2000 вже може бути багато, тим більше не варто на ультралайт ставити котушку 4000. Як, втім, і, навпаки, на потужний спінінг для лову трофейної щуки 1000 котушка буде «мала» .

Правильним було б зібрати снасть в магазині (котушка-спінінг). Снасть повинна, як кажуть, «лягти в руку». Ідеальний баланс снасті досягається коли центр тяжіння знаходиться в точці, де лежить рука.

Необхідно покриття котушку на виявлення люфтів. Котушка повинна працювати плавно.

Огляд популярних моделей котушок

Бюджетні варіанти котушок

Ryobi Excia. Металевий корпус, висока надійність, тонка настройка фрикційного гальма, нескінченний гвинт дозволяє ідеально укладати волосінь. Кількість підшипників 8 + 1, навантаження на фрикціон 6 кг, вага котушки 280 гр. ціна 4500 рублів.

Cormoran Black Star 9PiF. Котушка з переднім фрикційним гальмом в алюмінієвому корпусі з гальмівними пластинками з вуглеволокна. Шпуля для далекого закидання. 8 шарикопідшипників, запасна шпуля, вага 280 гр. ціна 4 500 рублів.

Mitchell Avocet Gold 4. Точність центрування всього механізму досягається за рахунок спарених підшипників на головній осі. Ідеальна намотування волосіні, підвищений поріг навантажень. Багатодисковий фрикційне гальмо, наявність миттєвого зворотного стопора. 8 підшипників, маса 290гр. ціна 3500 рублів.

середній діапазон

Mitchell Mag Pro Extreme котушка має надлегкий магнієвий корпус, ротор і кришку. Легка гібридна графіто-алюмінієва шпуля. Основний вал з титану. 10 шарикопідшипників з нержавіючої сталі, 3 з них - захищені підшипники XCR, розташовані в найвідповідальніших вузлах (шестереночние механізм і основний вал).
Ролик з титану з профілем. Герметична система гальмування CarbonDrag. Вага 230 гр. Вартість 15000 рублів.

Shimano Technium FD. Корпус виготовлений з нового матеріалу "XGT-7", має холоднокованую алюмінієву AR-C шпулю, механізм з цинко-алюмінієвого сплаву і шестерні "X-SHIP". Містить 3 екранованих A-RB шарикопідшипники плюс один високоякісний роликовий підшипник, що забезпечує надійну і плавну роботу. Забезпечена водостійким фрикціоном і має систему лесоукладкі AERO WRAP II, систему динамічного балансу Dyna-Balance, друге покоління системи блокування зворотного ходу. Комплектується запасний шпулею. Тягове зусилля 8,5 кг. Вага 270 гр. вартість 12000 рублів.

Daiwa Freams-11. Корпус з матеріалу Zaion. Полегшений ротор нової конструкції AIR ROTOR (PAT.P). Порожня дужка AIR BAIL. Виточена з цільної заготовки алюмінієва рукоятка. Ковані алюмінієва шпуля. 4 підшипника (1CRBB). Вага 220 гр., Навантаження на фрикціон до 7 кг. Вартість 10000 рублів.

найбільш дорогі

Daiwa Certate-10 2004. Нова концепція REAL Four. Корпус з високоміцного алюмінієвого сплаву Super Metal. Шестерні збільшеного розміру. Полегшений ротор нової конструкції. Перехресна намотування. Повністю герметична вологостійка конструкція. Фрикціон з плавним і надточної регуліровкой.10 підшипників. Вага 220 гр. Вартість 28000 рублів.

Shimano stella 2500fi Топова модель від Шимано. Кожен вузол і механізм пронизаний інноваціями та новітніми технологіями. Нова шестереночние система, нові підшипники і навіть нове розміщення внутрішніх компонентів відповідають всім вимогам і викликам рибальської ситуації. Для того щоб повністю оцінити інновацію нової котушки Stella необхідно її спробувати в справі. Нескінченний гвинт, 14 підшипників, вага 220 грам. Вартість від 40000 до 54000 рублів.

Вибір волосіні для котушки

Вибір волосіні залежить від видового складу риби, яку планується ловити, а також від типу приманок. Якщо планується ловля на хиткі або обертові блешні, то можна використовувати монофільную волосінь, діаметром від 0,16 до 0,25 мм. Для лову на ривковие приманки, джигові , Рознесені оснастки, то рекомендується використовувати плетений шнур.

Установка котушки на спінінг

Установка не представляє будь-якої складності. Катушкодержатель має паз для лапки котушки і притискну закручуючу гайку. Притискна гайка може бути поєднана з верхньою частиною рукояті. Закручувати її необхідно щільно, щоб не було люфтів.

Як закидати спінінг з безінерційною котушкою

Для закидання необхідно подмотать оснащення до кінчика вершинки. Дужка котушки повинна бути розташована в верхньому положенні. Затискаючи вказівним пальцем лісочку до спінінгу, відкриваємо катушкотримач вниз. Закид спінінга можна через спини як плавним замахом, так і різким рухом за спини по напряму в точку закидання.

У момент, коли бланк переходить у напрямку закидання відпускаємо затиснуту пальцем лісочку, що дозволяє приманці почати політ. Після того як приманка опуститься воду, закриваємо дужку лесоукладивателя. Закривати дужку рекомендується рукою, а не поворотом рукоятки, так як це продовжить термін служби котушки.

Закривати дужку рекомендується рукою, а не поворотом рукоятки, так як це продовжить термін служби котушки

Бліцсовети

При виборі першої котушки не варто купувати дорогі моделі. Котушку необхідно перевірити на плавність ходу і роботи всіх вузлів, відсутність люфтів. Не варто гнатися за кількістю підшипників, досить 4-6 підшипників. Правильніше буде вибрати котушку з великим тяговим зусиллям, щоб був запас міцності, так як не всі при клюванні витягають трофейні екземпляри вудилищем, а тягнуть рибу як лебідкою.

Краще вибирати котушку у виробників з відомим ім'ям, ніж купувати невідомі китайські бренди. Зверніть увагу на роботу ролика лесоукладивателя. Там повинен бути підшипник, а не втулка. Вибирати краще котушку з переднім фрикціоном.