Полезные материалы

Ловля судака: 11 помилок судачатніка - Техніка лову

Ловом судака на мілководді вже нікого не здивуєш. Багато зараз знайдеться фахівців, готових дати купу порад, як треба правильно ловити. Проте, на ділі більшості рибалок не кожен день вдається домогтися бажаних результатів. Невдачі зазвичай списують на відсутність кльову. Трапляються такі "неклевие" дні навіть в найкращі календарні періоди.

Звичайно, факторів, що впливають на клювання судака, багато, але головний фактор успіху або невдачі - це сам рибалка. Є багато "дрібниць", недооцінка яких може залишити спінінгіста без улову. Насправді, "провальних" днів, коли судак не реагує ні на одну приманку і ймовірність його зловити дорівнює нулю, дуже мало. Ловлячи на Калінінградському затоці вже не один десяток років, я з упевненістю можу сказати, що навесні практично в будь-який день можу зловити два-три судака навіть в ті дні, коли більшість рибалок впевнені, що клювання нульовий. Нічого складного тут немає: таких результатів може досягти будь-якої спінінгіст. Просто при поганому клюванні можна допускати помилок, які можна вибачити в інші дні. Перерахую основні.

Помилка 1. Спінінг на судака повинен бути потужним і жорстким.

Є таке дуже поширена думка. Насправді, в нашій ситуації основна вимога до спінінгу - чутливість. Спінінг повинен реагувати на найменший ударчик під водою, щоб рибалка розумів, що там робиться, і володів всією обстановкою. Будь-яке торкання твістера, не має значення, дно це, рослинність або удар риби, має швидко передаватися на руку рибалки, щоб він міг зрозуміти, в який момент треба робити підсічку. Спінінг повинен бути легким - тобто відповідати вазі використовуваних приманок, лад краще швидкий. Не випадково я почав саме з снасті - коли клювань за день трапляється трохи, прикро буде їх просто "прогавити" через те, що снасть дуже груба.

Помилка 2. Товста волосінь - гарантія успішного виведення.

Хто так думає - забуває, що виведення починається тільки після того, як судак виявиться на гачку, а з дуже товстою волосінню такого може і не відбутися. Застосування невиправдано товстих лісок - дуже часта помилка рибалок, що призводить до закономірно плачевного результату. І справа навіть не в тому, що закид виходить значно коротше або судак боїться товстої волосіні. Просто діаметр волосіні повинен відповідати вазі приманки, при лові на легкі джиг-головки волосінь повинна бути тонкою. З дуже товстою волосінню не доводиться сподіватися на контакт з приманкою - і чутливість пропадає, і характер заданої вами проводки сильно спотворюється. Оптимальна товщина волосіні при нормальній (сучасної) снасті повинна бути 0,2, в крайньому випадку - 0,24 мм, але ніяк не товще. Волосінь застосовувати бажано жорстку, з мінімальною розтяжністю. При малому діаметрі волосіні не так сильно позначається вплив вітру і течії, крім того, сама волосінь важить не так багато. На перший погляд, власна вага волосіні - це несуттєвий фактор, але при млявому клюванні він часом грає дуже важливу роль. Адже ваги головок, якими ми ловимо судака на мілководді, не перевищують 5-6 грамів, а часом становить всього 2-3 грами, і вага волосіні вже можна порівняти з вагою приманки. Вага 100-метрового мотка волосіні діаметром 0,22 мм, в залежності від матеріалу, який використовує фірма-виробник, становить 3,2-3,5 грама. Відповідно, при закиданні на 40-50 метрів вага волосіні може скласти до 50 відсотків від ваги приманки. Очевидно, що при використанні більш товстих лісок це співвідношення стає таким, що ні про яку чутливості не може бути й мови, навіть на більш коротких дистанціях від рибалки до приманки. Не забувайте, що вага волосіні зростає пропорційно квадрату діаметра! Можу додати, що і сам я, і мої товариші, хто регулярно ловить великих судаків (від 6 кг і вище), волосінь товщі 0,2 вже багато років не використовують, і ніяких проблем при грамотному виведенні не буває.

Помилка 3. карабін і вертлюжки - помічники риболова.

Коли в кінці волосіні прив'язаний вертлюжок з карабіном, дуже зручно міняти приманки - не потрібно для цього кожен раз перев'язувати вузол. Однак при відсутності клювання наявність будь-якого додаткового елемента оснащення може позбавити нас декількох покльовок. Коли клювання практично немає, я переходжу на ловлю судака без карабинчика, тобто прив'язую кожен твістер заново. Буває, що це допомагає: можливо, судак просто бачить карабін перед приманкою, можливо, негативно впливають завихрення, які, від нього йдуть, може бути, справа ще в чомусь, але статистика при бесклевье явно не на користь вертлюжків і карабін. Майте це на увазі!

Помилка 4. Всі твістера - добрі.

При глибинної лові на важкі головки, та ще коли хижак активний - дійсно, який твістер НЕ повісь - клювати буде. Однак при лові на мілководді, коли проводка - повільна, а головки - легкі, власна гра силіконової приманки має найважливіше значення. Тому якості "гуми" необхідно приділяти особливу увагу. Твистера випускаються різними фірмами, і вже з самого початку бувають різної якості, крім того, в залежності від часу і умов зберігання вони мають властивість "дубеть". Занадто жорсткий твістер, який майже не працює при повільній проводці, може просто залишитися без уваги судака, особливо - при млявому клюванні. Вибираючи твістер, треба стежити за тим, щоб він був м'яким. Хоча за ціною хороший твістер буде трохи дорожче, але, економлячи на якості гуми, ви ризикуєте залишитися без риби. Краще купувати твистера відомих фірм - Mann's, Sandra і т. П. Незалежно від популярності виробника, потрудіться перевірити, що б твістер виявився дійсно м'яким і еластичним.

Помилка 5. Велика приманка - великий улов.

При слабкому клюванні занадто великий твістер може залишити вас взагалі без улову. Судак краще реагує на малька розміром із сірник або півтори сірники, все, що більше, теж буде ловити судака, але результати вже не ті. Звичайно, якщо у вас мета виловити судака на 18 кг, то, природно, і розмір треба збільшувати. Однак більшість рибалок будуть задоволені і двокілограмовим судаком, а, тим більше, 3-4-кілограмовим, а такі невеликі твистера.

Помилка 6. Колір не має значення.

Суперечки про те, впливає забарвлення твістера на клювання судака чи ні, ведуться постійно. Авторитетні рибалки центральній частині Росії стверджують, що не впливає. Ось і у нас в Калінінградській області спінінгісти, почитавши їх статті, починають ігнорувати колір приманки. Хочу нагадати, що рибалка на судака в центральній частині Росії, як правило, відбувається абсолютно в інших умовах. На глибоких річках і великих водосховищах судака шукають на глибинах від 4-6 метрів і більше, часом до 12-15 метрів. Природно, на таких глибинах роль кольору близька до нуля. Інша справа - рибалка на мілководді. На Калінінградському затоці судак ловиться на глибині в 1 метр, а то і всього в 20 сантиметрів, та вода часом буває прозорою. В таких умовах колір приманки часом дуже навіть впливає на клювання судака, і це твердження базується не на теоретичних висновках, а на великому практичному досвіді. Я вважаю, що виїжджати на рибалку, не маючи ряд твистеров, забарвлених в потрібні тони - це, м'яко сказати, не зовсім розумно. Тут хтось може згадати реальні приклади, що і у нас на затоці або в інших місцях з аналогічними глибинами судак прекрасно ловився на всі запропоновані кольору, не проявляючи вибірковості. Це дійсно так в піки активності судака - якщо вже судак добре клює, то клює на все. Але ми зараз говоримо якраз про протилежній ситуації, коли судак не просто мляво клює, а, здавалося б, зовсім не хоче брати. Ось в цьому випадку правильний підбір твістера і може стати ключем до успіху.

Я наважуся назвати ряд кольорів, без яких намагаюся не виїжджати на ловлю судака, в тій послідовності, в якій бажано підбирати оптимальний колір при відсутності клювання:

  • - сталевий перламутр з блисками
  • - чисто білий
  • - червоно-білий
  • - салатовий
  • - лимонний
  • - помаранчевий
  • - темно-синій з блискітками

На інші кольори часом теж непогано ловиться, але основні я перерахував вище.

Помилка 7. Важким джигом ловити легше


Вважається, що при гарному клюванні, чим важче вага головки - тим більше улов і крупніше розмір трофеїв. Це вірно, однак не слід забувати, що при поганому клюванні - все навпаки: чим легше вантаж, тим більша ймовірність зловити рибу, а на надмірно важкі головки риба взагалі не реагує. Крім того, умови лову на мілководді не дозволяють використовувати вантажу важче певної ваги. У нас на Калінінградському затоці кращі ваги при лові з островів - від 3 до 6 грамів. Більш важкі головки (до 9-10 грамів) можна застосовувати на "воротах" (розривах між островами), і то при сильній течії, коли легку головку несе, і немає контакту з дном.

Чому ловити треба на такі незначні ваги? Вся справа в тому, що глибина в місці лову невелика, і класичну "сходинку" провести просто неможливо. При гострому куті нахилу волосіні і малій глибині підняти з дна важку головку не виходить, в той же час легка прекрасно піднімається на кілька сантиметрів, після чого якийсь час планує, здійснюючи якусь подобу ступінчастою проводки. Крім того, з легкої головкою набагато менше зачепів. Важка ж тягнеться по дну і часто зачіпається за каміння, а це не приваблює пасивного судака.

Помилка 8. Швидше тягнеш - швидше піймаєш

Відразу скажу, що проводка повинна бути максимально повільної, особливо - при поганому клюванні. І не так важливо при цьому, виходить у вас сходинка короткою або довгою, і скільки робиться оборотів котушки між паузами - один або три, важливо якомога повільніше вести приманку і робити затримки кілька секунд. Швидкість проводки - один з найважливіших факторів, що впливає на клювання судака, і недооцінювати його - значить з великою ймовірністю залишитися без улову.

Буваючи на рибалках, я часто бачу, як рибалка крутить котушку дуже швидко, виймає приманку, закидає - і знову швидкісна проводка. На такій проводці у мене навіть уваги не затримується - набагато грамотніше той рибалка, який крутить котушку повільно, намагаючись при цьому відчути всі зміни в характері проводки, - тільки по одному цьому епізоду видно, що рибалка не новачок і розбирається в лові судки, і не тільки судака.

Повільну проводку судак просто обожнює. Він не буде гнатися за рибкою, яка показує, що вона в хорошій формі, і схопити яку складно. Інша справа, коли рибка пливе мляво, пропливла невелику відстань, падає на дно, насилу піднімається, але, пройшовши зовсім небагато, знову падає. Ось такою грою зацікавиться навіть млявий і ситий судак - адже наздогнати здобич, яка і плисти-то не може, не складає великих труднощів.

При повільній проводці хлист спінінга бажано тримати по відношенню до води під кутом 45 градусів - в цьому випадку під берегом (в зоні основних клювань) твістер буде не так часто зачіпатися за кам'янисте дно.

Помилка 9. Чим далі від берега - тим більше риба

Дуже характерна помилка спінінгістів, причому не тільки початківців - максимально далекі кидки перпендикулярно березі, і нічого крім цього. Насправді, основна кількість кидків має бути паралельно березі і трохи навскоси.

У нинішньому році, коли на Калінінградському затоці під час весняної заборони дозволили ловити за ліцензією з човнів, багато спінінгісти перестали приділяти належну увагу береговій зоні, що негативно позначилося на їх улови. Насправді, човен треба ставити якомога ближче до берега - дуже добре, якщо човен буде стояти в метрі від берега, гірше - якщо в двох метрах, і зовсім погано - в п'яти і більше метрах. Адже основна маса клювань відбувається безпосередньо у самого берега, на видаленні 1-2 метрів, і рибалки, стати на якір далі цього рубежу, просто перекидають місце стоянки судака, в результаті чого у них помітно зменшується кількість клювань, в той час як утіх, хто ловить з берега, клювання нерідкі. Не кращий варіант - кидати з човна в бік берега - адже біля берега камені, покласти на дно джиглголівку, уникнувши зачепа, навряд чи вдасться, а якщо вона досягне дна вже за камінням, траєкторія проводки вашої принада не перетнеться з основними місцями судачьих клювань .

При весняному лові на Калінінградському затоці - не важливо, з островів ви ловите або з човна - закидати треба не від берега, а вздовж берега, бажано спочатку класти головку всього в метрі від берега, потім, при подальших закиданні відводити її від берега з кожного закидання на метр. Закидати на велику відстань не треба.

Якщо уздовж берега трапляються часті зачепи, то краще перейти на джиг-головку більш легкої ваги - вона буде повільніше опускатися на дно і зачіпатися за камені, та й самі торкання дна стануть більш рідкісними - сходинка вийде довше.

Помилка 10. Рибу треба висиджувати

Є ряд рибалок, які допускають ще одну помилку - зупиняються на одному місці і всю риболовлю сидять, не змінюючи місця. При поганому клюванні це не найвірніше рішення, ефективніше буде пошукати судака. Довго на одному місці зупинятися не треба! Якщо ловите з берега - то довше 10 хвилин ніде затримуватися не слід, єдиний виняток - якщо було клювання - тоді цього місця потрібно приділити ще деякий час.

З човна час перевірки одного місця треба збільшити вдвічі, а то і втричі - це пов'язано з тим, що поки ви підпливали і встановлювали човен на якір, шум від вас був, і рибі потрібен певний час, щоб вона підійшла знову до вашого місця. Місця клювань необхідно запам'ятовувати, щоб на зворотному шляху тут зупинитися і половити ще.

Помилка 11. Судак - НЕ форель і не жерех, обережністю не відрізняється

Коли мова йде про лов судака на великій глибині, рибу дійсно важко збентежити тим, що відбувається над водою. Інша справа - коли ловля ведеться на глибині всього метр, а то і менше, та ще й вода прозора. Тут маскування може мати вирішальне значення!

І на березі, і, тим більше, в човні треба тихо поводитися. Всі удари об каміння і навіть розмови рибалок відлякують судака, особливо - в штиль, пам'ятати про це треба постійно, особливо - при поганому клюванні.

Багато рибалки вважають, що в тиху безвітряну погоду рибу ловити набагато важче, і вона гірше бере, ніж коли на воді невелика брижі. Я теж погоджуся з цим, але і в безвітряну погоду можна непогано половити, з тією лише різницею, що поведінка рибалки на березі має відрізнятися від поведінки в вітряну погоду. Найголовніше при відсутності вітру - це не створювати шуму на березі. Підходити до берега треба акуратно, намагатися, щоб ваші кроки було не чутно, і не допускати ударів каменя об камінь. Такі удари сильно лунають в воді, і судак, особливо великий, відразу відійде від берега або зачаїться, і не буде реагувати ні на які приманки. Навіть розмовляти і шуміти ящиком на березі не рекомендується. Я останнім часом взагалі відмовився від рибальських ящиків і великих коробок - цілком вистачає двох невеликих коробочок, які вміщаються в кишенях, з такою амуніцією і переміщатися по березі зручно, і шуму ніякого. При лові в тиху погоду краще сидіти на каменях, а не стояти, хоча це і не зовсім зручно. У безвітряну погоду вода в затоці прояснюється, і судак, має хороший зір, на малій глибині прекрасно бачить все, що робиться не тільки під водою, але і на березі. Якщо рибалка сидить на камені, то і риба його сприймає як камінь, і навпаки, якщо рибалка ловить стоячи, то він виділяється на тлі острова, і судак, особливо великий, на це часто звертає увагу і припиняє переслідування приманки. Якщо вода каламутна, то можна і стояти, але тут необхідно звертати увагу, з якого боку світить сонце, особливо, коли воно вже схиляється до горизонту. На тлі сонця силует рибака видно особливо добре, тому потрібно не тільки стежити за розташуванням своєї тіні в воді, але і за сонцем, щоб воно не виділяла вас на тлі берега. Крім того, необхідно одягатися в захисні тони. Не так важливо те, наскільки дорога і фірмова ваша рибальське одяг, набагато важливіше, наскільки добре вона вас маскує.

Якщо врахувати всі ці особливості, ваші шанси різко підвищаться навіть при майже повній відсутності клювання. Не забудьте тільки, що снасть не повинна підвести вас в самий відповідальний момент. Не економте на гостроті гачків (я особисто в останні кілька років використовую виключно "Gamakatsu"), перевіряйте гостроту жала, особливо - після задевов об каміння, не лінуйтеся перев'язати вузли на волосіні в разі потреби. Буде дуже прикро, якщо не вдасться реалізувати довгоочікувану клювання - адже повторної може і не бути. Коли немає можливості швидко виправляти власні помилки, їх краще взагалі не допускати!

В. Прокаєв, "Спортивне Рибальство"

Чому ловити треба на такі незначні ваги?