Полезные материалы

Однокроковий кракелюр - перше знайомство | Затишний будинок: декупаж і декор для початківців

  1. Що таке однокомпонентний кракелюр? Чим він відрізняється від інших кракелюров?
  2. Загальна схема роботи з однокроковим кракелюр
  3. Чому все-таки ця техніка така складна?
  4. Можливості однокомпонентного кракелюра
  5. В цілому характер тріщин залежить від:
  6. Який кракелюрний лак вибрати?
  7. невеликі обмеження
  8. І на останок -

Серед безлічі суміжних технік декору особливе місце належить такій техніці, як однокомпонентний кракелюр (нагадаю: суміжні техніки декору - це техніки, які часто пріменяютсяв декупажу, але при цьому є самостійними, тобто можуть використовуватися взагалі без нього; огляд суміжних технік декору   тут   ) Серед безлічі суміжних технік декору особливе місце належить такій техніці, як однокомпонентний кракелюр (нагадаю: суміжні техніки декору - це техніки, які часто пріменяютсяв декупажу, але при цьому є самостійними, тобто можуть використовуватися взагалі без нього; огляд суміжних технік декору тут ).

Чому саме однокомпонентний кракелюр? Адже в порівнянні з іншими техніками він не є найпопулярнішим?

Можу відповісти так:
По-перше, однокомпонентний кракелюр - це дуже яскрава і виразна техніка, вона є самодостатньою і взагалі виглядає досить незвично. Так здорово спостерігати, як прямо на очах з'являються красиві тріщинки ... Від них неможливо відвести погляд :)

А по-друге, моя думка, що однокомпонентний кракелюр - це одна з найскладніших технік, які взагалі застосовуються в декупажу ... Але не лякайтеся відразу, ця техніка складна тоді, коли не знаєш, як управляти кракелюр і робиш все навмання.

Що таке однокомпонентний кракелюр? Чим він відрізняється від інших кракелюров?

Кракелюри - це тріщини.
Однокомпонентний кракелюр - це тріщини в шарі фарби, і через ці тріщини у нас проглядає нижележащих фарба. Однокомпонентний (або однокроковий) - тому що ми використовуємо один засіб в одній баночці.
Двокомпонентний кракелюр - це тріщини в шарі лаку, і в ці тріщини у нас набився різна пил і бруд (або ж золота пудра :) Двокомпонентний (чи двохкроковий) - тому що використовуємо відповідно дві баночки (перший крок і другий крок), два різних склади .

Примітка: насправді є і двокрокового склади, можуть давати ефект однокрокових (Creall Crackle), і однокрокові кракелюри, які можуть дати тріщини в лаку (деколь, Таїр), але це вже нюанси.

Загальна схема роботи з однокроковим кракелюр

Однокомпонентний кракелюрний медіум (медіум - це засіб) наноситься між двома шарами фарби. Виходить такий пиріг:

Спочатку ми заготовку грунтуем, потім фарбуємо в колір тріщин ті місця, де буде кракелюр, повністю просушують, потім наносимо кракелюрний лак. Лак підсихає трохи (до повного висихання краще не сушити - будуть дрібніше і довше тріщини). Далі наносимо фарбу основного кольору, після неї можна клеїти мотив, патинувати і лакувати.

За рахунок різниці в поверхневому натягу кракелюрний лак тріскає фарбу основного кольору, і, оскільки лак майже прозорий (тільки трохи желтит), в тріщинах видно попередній шар фарби.

Чому все-таки ця техніка така складна?

Справа в тому, що верхній шар фарби потрібно накладати особливим чином:

  • По-перше, не можна фарбувати двічі по одному і тому ж місцю (якщо фарбу наносимо пензлем), тому що тріщини починають утворюватися відразу ж;
  • по-друге (і це найголовніше), за один раз фарбу потрібно нанести максимально рівним, покривним шаром, щоб через неї не просвічувала нижележащих фарба (особливо це актуально для темних тріщин на світлому фоні);
  • І по-третє, верхній шар фарби повинен виглядати максимально природно, як ніби це фарба потріскалася, а не ми вирішили тут кракелюр зробити :)

консистенція фарби

Консистенція фарби основного кольору дуже важливо - не рідка, але і не густа, щоб кракелюрний лак її зміг потріскані. Оптимально - консистенція негустий сметани, легка і як би повітряна. Але занадто рідку робити теж не можна - може не потріскатися.
Також для красивих тріщин важливо цю фарбу наносити рівно, з однаковим натиском на кисть. Якщо натиснемо сильніше - шар фарби буде тонким, і тріщини будуть довгими і витягнутими, тонкими (при нанесенні пензлем) або дрібними і «чешуістимі» (при нанесенні губкою).

Тут, наприклад, чітко видно мазки пензля - це помилка
Тут, наприклад, чітко видно мазки пензля - це помилка.

А ці тріщинки з розряду «а ось тут майстриня вирішила зробити кракелюр»: чітко видно кордону кракелюра і виходить дуже неприродно (насправді це моя найперша проба однокрокових складів :)
А ці тріщинки з розряду «а ось тут майстриня вирішила зробити кракелюр»: чітко видно кордону кракелюра і виходить дуже неприродно (насправді це моя найперша проба однокрокових складів :)

Можливості однокомпонентного кракелюра

Здавалося б - тріщини і тріщини ... А насправді тріщинки можуть бути великими і маленькими, нагадувати кору берези, стіну, паркан, облуплену штукатурку, мозаїку, лусочки або, наприклад, торнадо ... Головне - правильно комбінувати губку, кисть, шари фарби і просушку кракелюрного лаку. Ну і, звичайно, підібрати кракелюрний складу під стиль вашої роботи. Не всі склади, звичайно, на таке здатні, але про це далі.

Однокроковий кракелюр деколей:
Однокроковий кракелюр деколей:

Він же :)
Він же :)

І це, між іншим, теж деколей:
І це, між іншим, теж деколей:

А нижче будуть намиста - все та ж деколей :) І все тріщинки - різні ...

А ось, наприклад, ToDo - зовсім інший вигляд:
А ось, наприклад, ToDo - зовсім інший вигляд:

В цілому характер тріщин залежить від:

  • кракелюрного складу;
  • товщини шару лаку;
  • ступеня його просушування;
  • консистенції фарби основного кольору;
  • товщини шару фарби основного кольору;
  • нанесення фарби основного кольору.

У жодній іншій техніці декору немає стільки умов (хіба що в двокомпонентних кракелюр, але там все зрозуміло в разі кожного конкретного складу). Ось тому я і називаю цю техніку дійсно складною як технічно, так і стилістично. B найскладніше в цій техніці - підсушити кракелюр до потрібного стану і нанести на нього фарбу так, щоб вийшли гарні виразні тріщинки, що гармоніюють з заготівлею і мотивом.

Який кракелюрний лак вибрати?

Як завжди, на полицях магазинів для творчості ви знайдете безліч баночок з однокроковими складами: російські, італійські, німецькі і т Як завжди, на полицях магазинів для творчості ви знайдете безліч баночок з однокроковими складами: російські, італійські, німецькі і т.д. На жаль, кожен склад дає різні тріщинки, і вибрати той склад, який однозначно сподобається, з першого разу навряд чи вийде.

Тому відразу скажу: я пробувала різні кракелюри, і все-таки найкращим з тих, що я пробувала, вважаю ... найдешевший і простий лак деколи. Також мені сподобався Таїр (він виявився дуже схожий на деколей). Решта (Акріланас, ToDo і Maimeri) за розміром тріщин більш доречні на меблях, ніж на рамках, скриньках та намисті.

Деколь дає дуже витончені тріщинки, які органічно виглядають на невеликих предметах. Найбільші тріщини (до 2 см) можна отримати пензлем, найдрібніші (від 1 мм до 1 см) - губкою.

невеликі обмеження

Будьте обережні з будівельними фарбами - не всі будуть тріскатися, на відміну від художніх.

А фарби-металлики взагалі не дають тріщин. Ми можемо спокійно їх використовувати, щоб зробити, наприклад, золоті тріщини на коричневому тлі; а якщо навпаки, то все набагато складніше. Можна зробити коричневі тріщини на тлі охри (приглушено-жовтий), а потім охру злегка тонувати золотом ...

Також дуже важливе питання - чим покривати однокомпонентний кракелюр. Не знаю, чому, але виробники дуже рідко пишуть про те, що їх однокомпонентні склади треба покривати неводним лаком - це при тому, що однокрокові склади робляться на основі гуміарабіку і панічно бояться води. Так що майте на увазі - два шари акрилового лаку при акуратному нанесенні така робота витримає, але всі наступні шари будуть тріскатися і заплямовувався тріщини.

І на останок -

Зауваження, яке відноситься до будь-якої з суміжних технік. Застосовуючи однокомпонентний кракелюр, задайте собі питання: навіщо я його тут використовую? Яку смислове навантаження він несе? Чи можна обійтися без нього, чи не буде він на цій роботі зайвий?

Я не буду викладати тут фотографію однієї роботи, знайдену в інтернеті, тільки опишу її словами, але, думаю, ви прекрасно себе це представите: КРАКЕЛЮР ПІД собачка (однокроковий кракелюр, зверху на нього наклеєний мотив з собачками, і через собачок просвічують коричневі тріщини) . Відразу постає питання: що автор хотів сказати цими коричневими тріщинами під нещасними цуценятами :)

Тому перед застосуванням кракелюра обов'язково переконайтеся, що у вас не виходить «кракелюр під собачками» !!! Можна робити тріщини поруч з мотивом, а можна під мотивом, але у випадку з живими істотами краще робити поруч ...

З цим кракелюр можна робити стільки цікавих робіт: головне - навчитися їм впевнено керувати і витримувати стилістику. І, оскільки нюансів тут дуже і дуже багато, за одну-дві статті це описати неможливо: потрібно багато теорії і практики.

І, оскільки нюансів тут дуже і дуже багато, за одну-дві статті це описати неможливо: потрібно багато теорії і практики

Тому я запрошую вас опанувати всі тонкощі однокрокового кракелюра на практичному курсі «Майстер однокомпонентного кракелюра» .

Сподобалася стаття? Поділіться їй!

Вам також може бути цікаво:

Коментарі

Що таке однокомпонентний кракелюр?
Чим він відрізняється від інших кракелюров?
Чому саме однокомпонентний кракелюр?
Адже в порівнянні з іншими техніками він не є найпопулярнішим?
Що таке однокомпонентний кракелюр?
Чим він відрізняється від інших кракелюров?
Чому все-таки ця техніка така складна?
Який кракелюрний лак вибрати?
Яку смислове навантаження він несе?
Чи можна обійтися без нього, чи не буде він на цій роботі зайвий?