Полезные материалы

«СИБУР-Волзький» БУДЕ ПРОВОДИТИ поліефірних КОРД

Цей матеріал володіє підвищеними характеристиками міцності і зносостійкості, при цьому має менший, ніж капронову корд вага і економічно ефективний при виробництві легкових шин

Цей матеріал володіє підвищеними характеристиками міцності і зносостійкості, при цьому має менший, ніж капронову корд вага і економічно ефективний при виробництві легкових шин. Незважаючи на все більш зростаючий попит, в Росії поліефірний корд не виробляють. Нова виробнича лінія буде побудована на базі обладнання, виготовленого провідними світовими виробниками в області хімічного машинобудування. Все це відкриває великі перспективи перед ВАТ «Сибур-Волзький» і дозволить підприємству встати в один ряд із зарубіжними виробниками кордних тканин.

Проект передбачає будівництво нових виробничих потужностей підприємства (текстильного, оздоблювального, прядильного цехів, ділянки енергозабезпечення та станції пожежогасіння), а також забезпечення випуску кордних тканин. Обсяг інвестицій в проект - 4,347 млрд. Рублів.

Чинне виробництво капронової корду для вантажних і сільськогосподарських шин також не залишається без уваги. На підприємстві розроблено комплекс проектів, які передбачають повну заміну застарілого крутильного обладнання на нові сучасні високопродуктивні машини каблирования і зміна системи створення клімату в виробничих цехах. Реалізація даних проектів знизить енергоємність виробництва, підвищить продуктивність, значно поліпшить економічні показники заводу, а також створить можливість гнучко реагувати на зміну кон'юнктури ринку кордних тканин, оскільки нове обладнання каблирования дозволить здійснювати крутіння будь-яких видів ниток: капронових, анідних і поліефірних для виробництва широкого асортименту кордних тканин.

Температура плавлення ПА 216 градусів, ПЕФ - 256 градусів. Це дуже суттєва різниця, яка визначає технологію виробництва кордової тканини, а потім і шини. ПА корд витримує високі розривні навантаження. ПЕФ має високий рівень опору навантаженням при «стисненні-розтягуванні» (не має подовження), в той час як при навантаженнях на вигин ламається.

Звідси, поліефірні тканини затребувані у виробництві шин, призначених для швидкісної їзди. Поліамідні тканини використовуються при виробництві вантажних автомобілів, автобусів, сільськогосподарської техніки. Спираючись на обсяги споживання полиамидного і поліефірного корду можна оцінити структуру споживання наступним чином:

· На поліамідний корд припадає близько 65% загального споживання корду;

· На поліефірний - близько 35%.

Всі без винятку шини для вантажного транспорту, автобусів, сільськогосподарської техніки засновані на поліамідних корду. Шини ж для легкових автомобілів можуть бути виготовлені як з поліамідного корду, так і з поліефірного. Так як головна перевага шин з поліамідним кордом - висока розривна навантаження, а поліефірного - високий опір високих температур і легкість, то перші призначені для легкових автомобілів в сільській місцевості та невеликих містах, де погана якість доріг, другі - для великих міст.

Шини на поліефірному корду позиціонуються як шини для мегаполісів - Москви і Санкт-Петербурга, а легкові шини на поліамідних корду - як шини для провінційних міст.

Відзначаючи можливості заміщення полиамидного корду ПЕФ нитками, слід зазначити, що поліамідний корд виходить дорожче. При відносно однаковому рівні цін не сировину, поліамід програє за рахунок більшої ваги. Поліамід важче, тому для виробництва однакового обсягу корду полиамидного сировини потрібно більше приблизно на 30%. ПЕФ дешевший матеріал. При достатньому пропозиції він здатний замінити ту частину поліаміду, який використовується в легкових шинах в великих містах.

Про ситуацію на російському ринку поліефірних волокон читайте в звіті Академії кон'юнктури Промислових Ринків «Ринок поліефірних волокон в Росії».

www .polymery .ru