Полезные материалы

Стримати запал мам - тести кулерів для північного моста від Zalman, Cooler Master, Ice Hammer і Titan

  1. Вступ
  2. Загальні технічні дані
  3. Тестова система
  4. Результати тестування
  5. висновок
  6. Чим охолодити чіпсет материнки? Цим питанням часто задаються власники материнських плат, заснованих на наборі логіки nForce 4: чіпсет вийшов хоч і багатофункціональним, але досить гарячим, тому кулери, що встановлюються виробниками стандартно, часто не справляються з покладеною на них функцією, що вже говорити про розгін ... Багато оверклокери намагаються замінити стандартне охолодження чіпсета, але далеко не у всіх це виходить. Причин тому кілька, і перша, причому найважливіша, це неоднакова розводка самих материнських плат. Тобто, кулер, прекрасно поміщається на одній мат. платі, може просто не встановитися на іншу, перекриваючи роз'єм для відеокарти. Звичайно, можна сидіти і насолоджуватися холодним чіпсетом без відео, але ми підемо трохи іншим шляхом.

    Виробники систем охолодження прекрасно усвідомлюють ситуацію, тому фактично кожна поважаюча себе компанія має в активі модель для охолодження чіпсета. Але реалії Росії накладають неприємні обмеження - багато цікавих пристрої замовити просто неможливо. На щастя, ми знайшли чотири пристрої охолодження для материнських плат: два пасивних - Zalman ZM- NB47J і Cooler Master PAC-P01, а так само два з вентиляторами - нова модель від Ice Hammer - IH-100NB і Titan TTC-CUV3AB, що позиціонується так само як кулер для відеокарт.

    Розглянемо технічні характеристики, наявні на сайтах виробників, більш докладно:

    ZalmanCooler MasterIce HammerTitan

    Розміри (ДxШxВ), мм. 37x37x47 37.5x37.5x32 54x54x27 45x45x10 Маса, м 54 33 135 ~ 100 * Матеріал алюміній алюміній мідь мідь Обороти вентилятора пасивний пасивний 5500 4500 Наявність підсвічування немає ні ні так * - вказана приблизна маса, тому що оф. дані відсутні.

    Дивно, але інформації про відстані між кріпильними отворами немає ніде. Спробуємо виправити цю помилку виробників і наведемо дані, отримані за допомогою звичайної лінійки:

    • Zalman - до 72мм
    • Cooler Master - до 88мм
    • Ice Hammer - 60мм
    • Titan - до 85мм (55 + 2 * 15).

    Тепер розглянемо кожного учасника окремо.

    Тепер розглянемо кожного учасника окремо



    Про нього знають усі, як покупці, так і продавці, оскільки до недавніх пір альтернативу 47-ому не було. Безшумність, низька вартість, доступність - що ще необхідно чіпсетний кулеру? Правильно - ефективність. Але про це трохи пізніше.

    Розглянемо комплект поставки, який цілком традиційний: кріплення, термопаста, інструкція і сам радіатор.

    Основа радіатора виконано з анодованого алюмінію, тому судити про якість його обробки досить складно:

    Основа радіатора виконано з анодованого алюмінію, тому судити про якість його обробки досить складно:



    Але не стільки розчаровує підставу, скільки дратує установка! Мало того, що треба наживити малесеньку гайку на такий же крихітний гвинт, так при установці або знятті легко сколоти чіпсет. Після того, як один з фіксаторів буде заклацнути, другий може просто відпасти, його доведеться шукати і повертати на місце, тримаючи другий рукою перекошений радіатор. Повірте, заняття це не з приємних ...

    Під час установки на тестову відеокарту стався дуже неприємний казус - пластикова засувка просто намертво застрягла в текстоліті. Довелося зрізати капелюшок кусачками і використовувати кріплення від Titan.

    Як ЦЕ може охолоджувати що-небудь? Він просто крихітний! Ребра значно тонше, ніж у Zalman, хоча їх на 10 штук більше (80 і 90 відповідно). Цікаво, чи зможе він упоратися з NF4, не кажучи вже про відеокарту?



    Комплект постачання типовий: радіатор, кріплення, пакетик термопасти і паперовий листочок, призначення якого дізнатися так і не вдалося. Пізніше підказали, що це клейкий термоінтерфейс Sekisui, необхідний для установки радіатора на плати без монтажних отворів.

    Підстава моделі від СМ анодованого, як і у Zalman, поверхня така ж рівна і гладка на дотик.

    Підстава моделі від СМ анодованого, як і у Zalman, поверхня така ж рівна і гладка на дотик

    Враження від установки - не набагато краще Zalman. Тут нічого не треба наживляти, але як і раніше є чому відпадати. Імовірність відколу теж висока.


    На цій Нерайдужні ноті закінчимо з пасивними радіаторами і перейдемо до більш ефективним пристроїв. На цій Нерайдужні ноті закінчимо з пасивними радіаторами і перейдемо до більш ефективним пристроїв

    На цей раз Ice Hammer виступив з власною розробкою - радіатором складної форми, до якого, для поліпшення охолодження, можна прикрутити вентилятор. Хоча ні, не вентилятор, а пародію на злітає реактивний літак - галас заглушає все. Навіть сидячи в навушниках недалеко від комп'ютера ви будете чути неприємний гул. Рішення одне - знизити обороти вентилятора, але і тут нас чекає невелике розчарування - знижувати нічим.

    Комплект поставки включає в себе радіатор, вентилятор, кріплення і пакетик з термопастою. Нічого зайвого, втім, як і потрібного.

    Нічого зайвого, втім, як і потрібного

    Думали, підстава буде знову пофарбовано? Чи не вгадали, але приводів для радості немає:

    Чи не вгадали, але приводів для радості немає:

    Чітко видно сліди від фрези - це хвороба багатьох моделей IH. Може пора почати лікування?

    Кілька слів про установку - з тестової материнською платою (Epox 9NPAJ) кулер несумісний, тому про ефективність охолодження чіпсета можна лише здогадуватися. Радує те, що установка на відеокарту зайняла буквально пару секунд.


    Хочеться порадити компанії зробити в кріпленні пази, тоді кулер буде підходити і для плат з відстанню між кріпленнями 55 мм.

    Хочеться порадити компанії зробити в кріпленні пази, тоді кулер буде підходити і для плат з відстанню між кріпленнями 55 мм

    Модель, яка прийшла на зміну сімейству CUV2, вийшла більш вдалою. Тепер при установці на гарячу відеокарти не плавиться кріплення, та й ефективність теоретично повинна бути краще - до основи припаяні тонкі ребра, які обдуває вентилятор.

    Останній учасник нашого тестування підніс чимало сюрпризів, в тому числі і неприємних. Почнемо з проблем - кулер шумить. Так, тихіше ніж модель від IH, але на загальному тлі все одно виділяється. Знижувати обертів так само нічим. Вентилятор оснащений синім підсвічуванням, як в компенсацію за гучність:

    Комплект поставки обрадував. Судіть самі: чотири змінних решітки (зелена, червона, синя, прозора), перехідник для підключення живлення через Molex-роз'єм, вісім непоганих радіаторів на відеопам'ять, великий тюбик термопасти, кріплення:

    Судіть самі: чотири змінних решітки (зелена, червона, синя, прозора), перехідник для підключення живлення через Molex-роз'єм, вісім непоганих радіаторів на відеопам'ять, великий тюбик термопасти, кріплення:

    Мабуть, не вистачає тільки перехідника на 5 В.

    Тепер про дуже приємне - якість обробки основи просто фантастичне! Воно настільки добре відшліфована, що предмети відображаються майже як в дзеркалі. Але все це за однієї умови - кулер повинен бути новим, інакше поверхня окислиться:

    Варто спробувати перевірити Titan в дії, як почалися проблеми - на тестову мат. плату він встановився насилу. Довелося обрізати кусачками кріплення і влаштовувати танці з бубном.

    Довелося обрізати кусачками кріплення і влаштовувати танці з бубном

    Необхідно відзначити, що пружину, залишену в самому радіаторі, слід обрізати приблизно на два витка, в іншому випадку ви отримаєте перекіс і скол чіпсета.

    Необхідно відзначити, що пружину, залишену в самому радіаторі, слід обрізати приблизно на два витка, в іншому випадку ви отримаєте перекіс і скол чіпсета


    Всі кулери розглянуті, приступимо безпосередньо до тестів.

    Конфігурація відкритого стенду:

    • Процесор: AMD Athlon64 3000 + (300 * 8 = 2400 MHz, Venice, Vcore def.)
    • CPU Cooler: Ice Hammer 3775WV @ 1300 об \ хв
    • Відеокарта: nVIDIA GeForce 6600 (300 \ 400) Palit 128Mb, PCI-E
    • Материнська плата: Epox 9NPAJ (nForce4) (300 * 4 = 1200 НТ)
    • Термоінтерфейс: термопаста КПТ-8, виробництва "Хімтек" (CPU, чіпсет, GPU)
    • Оперативна пам'ять: 2 * 512 Hynix DT43 PC3200
    • HDD: 160 Gb IDE Seagate Barracuda 7200.7 (3160023A), UDMA100, 7200 rpm, 8Mb
    • БП: FSP460-60PFN SSI 24 + 8 pin, 460 Вт.

    Операційна система і драйвери:

    • Windows ХР SP1, версія 2002
    • DirectX 9.0c
    • ForceWare v77.77
    • nForce4 Driver v 6.39.

    Тестування проводилося на материнській платі (установка, перевірка ефективності охолодження за допомогою S & M) і відеокарти (установка, 15-хвилинне прогрівання за допомогою ATITool, Show 3D view), причому в два етапи:

    1. 150 \ 400 - тести проходять всі учасники;
    2. 400 \ 400 - тестуються лише Titan і Ice Hammer.


    Температура в приміщенні протягом усіх тестів була незмінною і становила 25 градусів. На відеокарті кожен кулер тестувався по 2 рази.

    Результати коректні ТІЛЬКИ в рамках даного порівняння.

    Цифри говорять самі за себе. Слід врахувати, що чіпсет гріється значно менше, ніж загальмована відеокарта. Наприклад, СМ при тестуванні на відеокарті був просто розпеченим, в той час як на чіпсеті всього лише гарячим.

    Результати Titan в пасивному режимі відсутні, тому що температура вже через півтори хвилини після початку прогону перевищила 110 ° С. Проте, з чіпсетом (300 * 4 = 1200 НТ) TTC-CUV3AB впорався навіть в пасиві, хоча протримати палець більше п'яти секунд було проблематично. При напрузі вентилятора 12 В Titan програв Ice Hammer на 5 В - позначається б про більша площа поверхні китайського кулера.

    Перевіримо, що буде, якщо розігнати ядро ​​відеокарти до 400 MHz.

    Перевіримо, що буде, якщо розігнати ядро ​​відеокарти до 400 MHz

    Пасивні моделі зі зрозумілих причин не брали участь в забігу, та й двійка залишилися в живих не піднесла сюрпризів - з ростом тепловиділення перевага Хаммера лише посилилося.

    Zalman ZM-NB47J - досить стара модель, показала непогану ефективність. Легко впорається з охолодженням старої відеокарти, особливо, якщо у вас гарна вентиляція в корпусі. Не забувайте, гарантія на пристрої з механічними пошкодженнями не поширюється.

    Cooler Master PAC-P01 - завдяки малим розмірам ідеально підходить для охолодження південних мостів і силових елементів відеокарт. Запал північного моста приборкати здатний, але що буде влітку в закритому корпусі - залишається тільки здогадуватися.

    Ice Hammer IH-100NB - дуже висока ефективність і дуже обмежена сумісність. Високий рівень шуму робить експлуатацію на 12 В дискомфортною, але при 5 В все приходить в норму. Показав прекрасну ефективність на відеокарті - при бажанні можна використовувати як недорогу альтернативу ZM VF700 або IH-300V, з умовою, що в трьох (!) Сусідніх слотах нічого не знаходиться.

    Titan TTC-CUV3AB - прекрасний зовнішній вигляд сподобається моддерам. Радіатори для відеопам'яті - дрібниця, а приємно. Чималі обертів вентилятора забезпечують більше шум, ніж ефективність, кулер малопридатний для охолодження відеокарт. При бажанні можна забезпечити високу сумісність - були б руки.

    Сподіваюся, що дана стаття допоможе вам зробити правильний вибір.

    Висловлюю подяку lesnik75 і MadLord за надану на час тестів відеокарту, а так же моральні страждання :).

    LiLiputo

Безшумність, низька вартість, доступність - що ще необхідно чіпсетний кулеру?
Як ЦЕ може охолоджувати що-небудь?
Цікаво, чи зможе він упоратися з NF4, не кажучи вже про відеокарту?
Думали, підстава буде знову пофарбовано?
Може пора почати лікування?