Полезные материалы

будова волосся

  1. Як влаштовані волосся. Будова волосся людини
  2. Видима частина фолікула волоса - стрижень, або волосяне волокно
  3. Життєвий цикл волосся

25.08.2014

Саме вивчаючи будова волосся, можна зайвий раз переконатися в тому, що природа ніщо не створює просто так, без причини. Волосся дані людині не тільки для краси, а й для виконання досить важливих функцій. В першу чергу, волосся забезпечують захист від негативного впливу зовнішнього середовища - від високих і низьких температур, ультрафіолету. Волосся несуть і функцію виділення, виводячи з організму важкі метали, токсини, забезпечують рецепторні функції (чхальний рефлекс, мігательний рефлекс). І крім цього, фолікул волосся є джерелом стовбурових клітин - депо, що концентрує зачатки нових фолікулів і навіть клітин шкіри.

Як влаштовані волосся. Будова волосся людини

Ви, ймовірно, коли-небудь вже чули, що волосся - це мертва субстанція. Чи так це? І так, і не так! З точки зору фізіології, стрижень волосини, який ми бачимо - субстанція, яку можна по праву назвати живою. Він не забезпечується кров'ю, до нього не підходять нервові волокна і не приєднуються м'язи. Коли нам стрижуть волосся, ми не відчуваємо ніякого болю, волосся не кровоточать, при їх натягу не розтягується жоден м'яз.

І все ж ... волосся - жива субстанція, здатна до самовідтворення. Живі клітини, які розмножуються з величезною швидкістю, знаходяться в корені волосся, що залягає глибоко в дермі.

Живі клітини, які розмножуються з величезною швидкістю, знаходяться в корені волосся, що залягає глибоко в дермі

Волосяний фолікул - це корінь волоса з навколишніми його тканинами, які формують зовнішнє і внутрішнє кореневі піхви і волося-залозистий комплекс (сальна і потовая залози; м'яз, що піднімає волосся; кровоносні судини і нервові закінчення). Ми народжуємося на світло з певною кількістю таких фолікулів, величина ця генетично запрограмована, і тут вже нічого змінити не можна. Хоча, можливо, в недалекому майбутньому вчені зможуть перепрограмувати цю спадкову інформацію, - зараз для цього створені всі передумови.

У підставі фолікула, і дермі, знаходиться волосянийсосочок - сполучно-тканинної освіта, що містить судини. Він забезпечує харчування і ростовую активність волосяного фолікула.

Кожен волосяний фолікул має власну іннервацію і мускулатуру. Завдяки м'язам і нервовим закінченням волосяний фолікул має тактильною чутливістю, що дозволяє йому здійснювати ледве помітні руху.

Коли відповідний м'язів - м'яз, що піднімає волосся, - скорочується від страху або під впливом холоду, волосся піднімають і стискають шкіру, утворюючи на ній пупиришки або так звану "гусячу шкіру". Кровоносні судини, що оточують волосяний фолікул і волосянийсосочок, постачають їх усіма речовинами, необхідними для розмноження клітин і росту волосся.

Ще одна відмінна риса волосся полягає в тому, що швидкість поділу їх клітин займає в організмі людини друге місце після швидкості проліферації клітин в кістковому мозку.

Кожен волосяний фолікул є незалежним утворенням зі своїм власним ростовим циклом. У різних фолікулах цикли ці не синхронні, інакше у нас випадали б все волосся одночасно, тоді як цей процес протікає поступово і непомітно.

Видима частина фолікула волоса - стрижень, або волосяне волокно

Якщо зробити поперечний розріз волосяного стрижня і розглянути його в мікроскоп, то можна побачити 3 основних шару: мозковий, корковий і кутикулу (зсередини назовні). Мозкова речовина - це серцевина волоса, представлена ​​роговими лусочками, бульбашками повітря і пігментом - меланіном. З віком кількість пігменту в мозковій речовині зменшується, а бульбашок повітря збільшується.

Основний шар волосини, який забезпечує його міцність, еластичність - корковий шар, або кора. Він становить 85-95% від маси волоса і представлений безліччю волокон, що складаються з білка кератину. Волокна закручені між собою і утримуються в такому суперспіралізованном положенні хімічними зв'язками. Кортекс волосся забезпечує його міцність. Основні зв'язку стрижня волоса - дисульфідні, саме на розрив даних зв'язків направлено хімічний вплив при перманентну завивку і випрямленні волосся.

Третій, зовнішній шар - кутикула. Цей тонкий шар клітин, розташованих черепицеподібно один до одного. Світло, відбиваючись від кутикули волоса, надає волоссю блиск. Луска кутикули утримуються між собою прошарками ліпідів і при застосуванні лужних засобів ці прошарки вимиваються, лусочки піднімають, а волосся стає більш тьмяним. Кутикула виконує захисну, бар'єрну функцію. Кутикула перешкоджає механічним і фізичних дій на волосся.

Стрижень волосини є непостійним освітою волосяного фолікула, зміна волоса залежить від фаз росту. Слід пам'ятати, що стрижень волосини складається з мертвих клітин, тому механічне, і хімічний вплив, який чиниться на стрижень, не вплине на ріст волосся.

Приблизний хімічний склад здорового волосся такий:

  • 15% води,
  • 6% лінідов,
  • 1% пігменту,
  • 78% білка.

Якщо волосся піддавалися хімічним або фізичним впливам, якщо виявляються ті чи інші захворювання, склад волосся може змінюватися. Наприклад, при частому фарбуванні і хімічну завивку, безграмотному підборі засобів для догляду за волоссям, зловживанні термічними методами укладання волосся можуть втрачати великий відсоток вологи. В цьому випадку необхідно підбирати якісні засоби для догляду за волоссям, які відновлюють нормальний рівень вологості.

Життєвий цикл волосся

Життєвий цикл волоса складається з трьох стадій, його тривалість коливається від 2 до 5 років. Кожен волосяний фолікул генетично запрограмований на виробництво приблизно 25-27 волосся. Кожна волосина живе за своїм "індивідуальним графіком", а тому різні волосся в один і той же час знаходяться на різних стадіях свого життєвого циклу: 85% волосся знаходяться у фазі активного зростання (анагена), 1% в фазі спокою (катагена) і 14 % - в стадії випадання (телогена).

Волосянийсосочок забезпечений кровоносними судинами, по яких до безперервно діляться клітинам фолікула надходять поживні речовини і кисень. Але цей процес відбувається лише на стадії анагена.

При фазі катагена порушується живлення, а сам волосся рухається вгору, стаючи далі від сосочка. Таким чином останній поступово атрофується, а клітини цибулини ороговевают.

Нарешті, на стадії телогена волосяний стрижень кріпиться на поверхні шкіри і через деякий час випадає. Клітини всередині волосяного мішечка починають розмножуватися заново, що призводить до потовщення і зростання волосяного мішечка. Материнські клітини волосяної цибулини створюють новий епітелій, і в ній зароджується новий волосок.

Протягом життя цей складний з точки зору фізіології процес повторюється багато разів, причому кожен цикл супроводжується тим, що волосянийсосочок стає все ближче до поверхні шкіри. Тобто з роками нове волосся кріпляться не так глибоко в шкірі, як раніше. Крім того, самі волосяні стрижні стають тоншими і втрачають пігмент (так з'являється сивина).

На волосистої частини голови кожної людини розташоване в середньому від 100 до 150 тисяч волосяних фолікулів, в яких волосся утворюються, зростають і з яких потім випадають. Знаючи процентне співвідношення волосся в різних фазах, можна підрахувати величину, що характеризує нормальне випадання волосся. У нормі в день ми втрачаємо в середньому 70-80 волосся.

Будова волосся дуже добре вивчено, і при виникненні будь-яких проблем з ними, рекомендуємо звернутися до професіоналів, які зможуть допомогти і зберегти вашу шевелюру красивою, а шкіру голови здоровою.

ТОВАРИ, ЯКІ ВАС МОЖУТЬ ЗАЦІКАВИТИ

Нове в розділі

КРАЩІ ПРОПОЗИЦІЇ НАШОГО ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИНУ

Назад до списку матеріалів

Чи так це?