Полезные материалы

Заманили в поля. Щільність забудови центру і периферії Пермської агломерації порівнянна

  1. Неквапливими кроками.

Експерти проаналізували розвиток міських агломерацій Росії. Пермська - одна з небагатьох, де щільність забудови центру і периферійних територій порівнянна, хоча це для розвитку агломерації неправильно

У Пермській агломерації відбувається децентралізація містобудівного освоєння територій. Це гальмує її розвиток, для прогресу необхідна концентрація будівництва в ядрі агломерації. До такого висновку можна прийти, якщо ознайомитися з доповіддю «Житло і міське середовище як активи міської економіки». Його склала Тетяна Поліді, виконавчий директор фонду «Інститут економіки міста», спираючись на «Аналіз стану житлової сфери на територіях основних російських міських агломерацій», виконаний на замовлення АТ «ДОМ.РФ».

За даними джерела, за період 2010-2016 років в Пермської міської агломерації вводилося в експлуатацію по 9,48 житлових приміщень (в тому числі в багатоквартирних будинках, в індивідуальному житлової фонді) на тисячу осіб населення. При цьому середнє значення даного показника по Росії - 7,9. За зазначений час доступність нерухомості в Пермській агломерації майже не змінилася. Коефіцієнт склав 2,4. «Він означає кількість років, протягом яких сім'ї з трьох осіб необхідно повністю зберігати свої доходи для придбання житла. Розраховується як відношення середньої вартості квартири площею 54 кв. м (по 18 кв. м на кожного члена сім'ї) до середнього доходу сім'ї з трьох осіб за рік, розрахованому на основі середньодушового доходу росіян », - пояснили у фонді« Інститут економіки міста ».

Фахівці прийшли до висновку, що майже половина агломерацій країни орієнтовані на інтенсивне освоєння передмість, Перм в тому числі. У 2016 році на душу населення було введено 0,5 кв. м індустріального житла в ядрі агломерації; 0,15 кв. м - в інших міських округах і поселеннях агломерації і 0,55 кв. м - в сільських поселеннях.

«Як показали розрахунки, інтенсивність житлового будівництва в Пермі і оточуючих сільських поселеннях порівнянна. Це говорить про децентралізацію процесів, недостатньої концентрації будівництва в ядрі агломерації. Ідеально, якщо будівництво концентрується в ядрі, а на периферії розвивається малоповерхова і нізкоплотний забудова », - пояснила Тетяна Поліді.

Ідеально, якщо будівництво концентрується в ядрі, а на периферії розвивається малоповерхова і нізкоплотний забудова », - пояснила Тетяна Поліді

Джерело: «Інститут економіки міста».

У Пермській агломерації активно забудовуються «зелені поля». Це призвело до переущільнення передмість, на деяких територіях при видаленні від центру щільність житлової забудови не знижується, а зростає. Така ситуація спостерігається в зонах, розташованих в 9-12 км і в 15-18 км від центру.

Фахівці фонду «Інститут економіки міста» склали рейтинг агломерацій за індексом міського розповзання. Вісім агломерацій планують підвищення щільності забудови до 2025-2030 років, решта вісім - її зниження. У числі останніх Пермська агломерація. У рейтингу вона посідає 11-е місце. Індекс міського розповзання - 0,4. «За генеральним планом розвитку Пермі планується за рахунок підвищення інтенсивності використання існуючих територій, а не за рахунок розповзання. І це добре », - прокоментувала Тетяна Поліді.

Експерти прийшли до висновку, що до 2050 року в Пермської міської агломерації може бути побудовано 22,2 млн кв. метрів житла. Для реалізації буде потрібно 1,4 трлн рублів. «Щоб виявити цей показник, аналітики розрахували щільність житлової забудови на всій території столиці агломерації - Пермі - за відкритими даними про житлових будівлях і їх адреси. Далі експерти визначили, як може зрости щільність в місцях, де сьогодні спостерігаються «провали», - пояснила Тетяна Поліді.

Для порівняння зазначимо, що містобудівна потенціал до 2050 року Владивостоцької агломерації становить 9,2 млн кв. метрів житла, а Московської - 267,4 млн кв. метрів.

Якщо реалізувати цей потенціал вдасться повною мірою, то забезпеченість житлом на душу населення в Пермській агломерації складе 28,9 кв. м - збільшення на 23%, в порівнянні з показником 2016 року - 23,5 кв. м на людину.

Експерт прийшла до висновку, що у всіх агломераціях країни якість міського середовища не підтримується достатніми інвестиціями. Хоча в Пермській агломерації ситуація трохи краще щодо інших скупчень населених пунктів. Інвестиції в міське середовище тут складають 7,2% від ВГП (валовий міської продукт), попереду тільки Волгоградська агломерація, де цей показник дорівнює 7,86%.

Інвестиції в міське середовище тут складають 7,2% від ВГП (валовий міської продукт), попереду тільки Волгоградська агломерація, де цей показник дорівнює 7,86%

Джерело: «Інститут економіки міста».

У той же час за період 2010-2016 років в Пермі знизилися бюджетні витрати на благоустрій та ЖКГ. Якщо в 2010 році на ці цілі направлялися кошти з розрахунку 3,26 тис. Рублів на людину, то в 2016-му показник був в 5,6 разів менше - 0,58 тис. Рублів на людину. «Ми бачимо, що зміна відбулася через зменшення доходів місцевого бюджету, кошти могли бути перенаправлені на інші муніципальні мети, наприклад, на будівництво шкіл або дитячих садів, але це тільки наша гіпотеза», - припустила Тетяна Поліді.

Перм, як і більшість центральних міст агломерацій Росії, генерує податкові доходи від міської нерухомості, достатні для покриття витрат на благоустрій. Однак такі витрати поки зберігаються на низькому рівні. У 2010-2016 роках сума майнових податків склала 7,4 млрд рублів, місцевих - 3 млрд рублів. При цьому витрати на благоустрій - 0,6 млрд рублів.

В ході дослідження експерти прийшли до висновку, що в Пермській агломерації спостерігається одночасне зростання реальної капіталізації житлового фонду - на 11,14% за 2010-2015 роки - і ВГП. «Умовно це говорить про те, що ринок житла і містобудування більш-менш збалансовані, це добре. Значить, потенціал міста, по крайней мере, не витрачається », - пояснила Тетяна Поліді.

Неквапливими кроками.

На початку 2017 року було підготовлено проект Концепції соціально-економічного розвитку Пермської міської агломерації на період 2017-2030 років з перспективою до 2037 року. Планувалося, що документи, засновані на цій концепції (Стратегія соціально-економічного розвитку Пермської міської агломерації і План реалізації стратегії), будуть розроблені орієнтовно в 2018-2019 роках після затвердження схеми управління розвитку Пермської міської агломерації.

В адміністрації міста пояснили, що рішення про створення органу управління поки не прийнято.

«Стратегію соціально-економічного розвитку Пермської міської агломерації вважаємо за необхідне погоджувати з нижчими документами територіального планування, генеральним планом міста Пермі. Після внесення змін до генерального плану, що відображають проект «Перм-300» та містобудівні принципи розвитку Пермі, і буде прийнято рішення про розробку Стратегії соціально-економічного розвитку Пермської міської агломерації », - прокоментували в мерії.

НЕ пропустіть: Депутати Законодавчих зборів Прикам'я підтримали об'єднання п'яти територій