Полезные материалы

Березовчанін побудував Ейфелеву вежу з 9,2 тисячі сірників

  • Опубліковано в № 025 від 12.02.2016
  • Березовський умілець Фаниль Кірані майструє точні копії архітектурних шедеврів величиною в людський зріст з сірників і крихітні моделі мотоциклів зі старих наручних годинників.

    Паризьку пам'ятку з сірників Фаниль побачив в Інтернеті три роки тому і вирішив зробити таку ж по фотографії. Озброївся різцями і клеєм ПВА, купив кілька упаковок сірників. Зібрати вежу вдалося лише з четвертої спроби - зате копія була максимально схожа на оригінал. На півтораметрову модель у Фаниль пішло шість місяців ювелірної роботи і близько 9,2 тисячі деталей - цільних сірників і їх шматочків. Останкінську телевежу з 10 тисяч деталей змайстрував вже швидше - за п'ять місяців. Двометрову копію канадської телевежі Сі-Ен Тауер - за чотири, а кількість деталей вже не рахував.

    Двометрову копію канадської телевежі Сі-Ен Тауер - за чотири, а кількість деталей вже не рахував

    Фото: особиста сторінка Фаниль Кіранова

    - Це одне з найвищих вільно стоять споруд світу, але у мене вона вільно простояла недовго - впустив кіт. Довелося склеювати, - жартує Фаниль. За його словами, крихкість таких моделей - лише удавана. Всі три вежі - розбірні, і їх без проблем можна транспортувати. Поки експонати стоять в квартирі, але скоро можуть виїхати в музей міста Бєлорєцька (Республіка Башкортостан), де народився герой.

    Сірникових справ майстер хотів поповнити колекцію ще однією вежею - Пізанської, але ідею довелося відкласти: похиле спорудження постійно завалювалося набік. Тепер Фаниль шукає натхнення в уральській архітектурі. Спочатку задумав спорудити мініатюрний хмарочос «Висоцький», але в дерев'яному виконанні той втратив би свою принадність. Тепер в планах - зібрати із сірників Єкатеринбурзький цирк. А ще - модель волочильного стану в музейний куточок Уральського заводу прецизійних сплавів, де умілець працює волочильник дроту.

    - Спочатку продавці дивувалися, коли я купував оптом стільки сірників. Тепер знають: якщо беру 10 упаковок - значить, працюю над новим проектом. Правда, не всі сірники однаково хороші для творчості - з однієї невдалої партії відібрав лише 5-6 коробок.

    Фото: особиста сторінка Фаниль Кіранова

    Рік тому у Фаниль з'явилося ще одне незвичайне захоплення. У шафі він знайшов пакет із старими годинами. Викидати було шкода, і умілець пустив їх у справу: почав так само, по фотографіях, збирати моделі мотоциклів. Колеса він робить з циферблатів, сидіння - з шкіряних ремінців, ланцюги і труби - з браслетів, дрібні деталі йдуть на перемикачі швидкостей, кермо і тюнінг. Майже все зроблено з годинника, окрім деяких деталей. На фари, наприклад, Фаниль пускає світлодіоди, а на довгі труби чопперів - мотоциклів з подовженою рамою і передньою вилкою - шматочки звичайних в'язальних спиць. Самий крихітний байк в колекції - розміром із сірникову коробку, решту - в два рази більше. Останні два мотоцикли березовчанін зібрав на цьому тижні.

    Останні два мотоцикли березовчанін зібрав на цьому тижні

    Фото: особиста сторінка Фаниль Кіранова

    - Склеїти їх можна і за дві години, але ці збирав три дні: хотілося добитися максимальної схожості з оригіналом навіть в дрібницях, - пояснює Фаниль. - Десь приклеюю нутрощі годин зверху - щоб модель вийшла як би в розрізі. Знайомі і колеги спочатку не вірили, що з години можна зробити щось подібне, а тепер самі приносять непотрібні механізми. Поки запчастин вистачає ще на пару байків.

    Фото: особиста сторінка Фаниль Кіранова

    Зараз Фаниль мріє зацікавити незвичайними захопленнями земляків і з задоволенням ділиться фотографіями своїх робіт в соцмережі.