Полезные материалы

Історія новорічної листівки »Абінський межпоселенческого бібліотека

Історія новорічної листівки

Хто з нас не отримував напередодні новорічного свята від рідних, близьких, друзів і знайомих яскраві новорічні листівки або не відправляти їх сам? І нехай сьогодні все більше і більше людей вважають за краще віртуальні послання "справжнім" листів - все одно з самого раннього дитинства яскраві новорічні листівки є для нас такими ж атрибутами свята, як пухнаста ялинка, блискуча мішура, ароматні мандарини, ігристе шампанське і, звичайно ж, новорічні подарунки. Так звідки з'явилися новорічні листівки і яка їхня історія?
Почалася історія новорічної листівки в Стародавньому Китаї, де вже два тисячоліття тому в перший день після святкування Нового року було прийнято вітати картками червоного кольору тих, кого не вийшло побачити на святі. Напередодні свята господар будинку вішав мішечок біля дверей спеціально для цих карток, на якому було написано: «Вибачте мене за те, що особисто прийняти не зможу».

Однак традиція обмінюватися новорічними листівками з'явилася значно пізніше в Англії. Вважається, що першу різдвяну листівку створив англійський художник Добсон у 1794 році. На картці, яку він подарував своєму другові, був зображений зимовий пейзаж і сімейна сценка біля ялинки.

Справжня серійна листівка з'явилася теж у Англії, в 1840 році, коли державний чиновник сер Генрі Коул придумав для близьких оригінальне привітання - різдвяну листівку з малюнками художника Джона Хорслі, свого друга Справжня серійна листівка з'явилася теж у Англії, в 1840 році, коли державний чиновник сер Генрі Коул придумав для близьких оригінальне привітання - різдвяну листівку з малюнками художника Джона Хорслі, свого друга. Джон Хорслі придумав прикрасити листівку справжнім різдвяним триптихом: в центрі художник помістив сім'ю сера Генрі Коула, яка сидить за різдвяним столом, з боків розташував картинки, покликані нагадувати оточуючим про милосердя і співчуття цього доброчесної англійської сімейства. Зображення доповнювала звучна підпис: «Веселого Різдва і щасливого Нового року!».

Листівка мала шалений успіх. Родичі Коулов з гордістю демонстрували її оточуючим. Навіть через три роки її як і раніше виставляли на загальний огляд.

Це наштовхнуло Коулов на думку, що подібні листівки, якщо їх продавати всім бажаючим, можуть принести непоганий дохід. З оригіналу було віддруковано близько тисячі екземплярів, і за кожну листівку Коул отримали по шилінгу - це були дуже великі гроші! Але при цьому сімейство було впевнене, що інтерес публіки до різдвяних листівок - не більше ніж теперішня мода, а не бізнес.

У цьому вони помилялися. З 1860-х виробництво листівок було поставлено на потік.

У Росії перші різдвяні листівки прийшли з Англії в 90-х роках XIX століття У Росії перші різдвяні листівки прийшли з Англії в 90-х роках XIX століття. Причому підприємливі купці купували тільки такі, на яких малюнок не супроводжувався написом іноземною мовою - її потім наносили російською. Справа була клопітка, тому коштували вони дорого. Потім листівки стали друкувати за кордоном, переважно в Німеччині, спеціально для Росії на замовлення великих книжкових крамниць.

У Росії перші ілюстровані листівки стали видаватися в 1894 році. І перші У Росії перші ілюстровані листівки стали видаватися в 1894 році різдвяні листівки були випущені з добродійною метою Петербурзьким піклувальним комітетом про сестри Червоного Хреста для отримання додаткових коштів на утримання лікарні, амбулаторії та курсів медсестер милосердя. До різдва 1898 року Община св. Євгенії видала серію з десяти листівок по акварельних малюнках відомих петербурзьких художників. І хоча на цих листівках не було звичної в подальшому написи «З Різдвом Христовим!», Вони були за задумом видавців, і за сюжетами малюнків першими росіянами різдвяними листівками. Різдвяне свято, що відзначався 25 грудня (за старим стилем), був близький за часом до Нового року, і тому різдвяні листівки часто використовувалися і для новорічних привітань.

Після революції 1917 року випуск вітальних листівок, як предмету побуту буржуазного суспільства, був повністю припинений Після революції 1917 року випуск вітальних листівок, як предмету побуту буржуазного суспільства, був повністю припинений. З друкованих видань і офіційної мови повністю зникли не тільки слова «З Різдвом», а й привітання з Новим роком. В цей час намагалися викорінити звичай ставити новорічні ялинки. Цей період в історії нашої країни тривав з 1920-го по 1935 рік. З 1936 року новорічне свято повернувся до нас. Ялинка повернулася - а новорічні листівки чомусь довго ще не друкувалися - вони з'явилися тільки в грудні 1941 року, після розгрому німецько-фашистських військ під Москвою. Було прийнято рішення саме з їх допомогою широко сповістити народ про цю перемогу. Тільки в одній Москві вийшло тоді 16 різних новорічних карток тиражем від 100 до 750 тисяч кожна.

Масове виробництво вітальних листівок в Радянському Союзі було налагоджено в 1953 році Масове виробництво вітальних листівок в Радянському Союзі було налагоджено в 1953 році. Величезними тиражами новорічні листівки за малюнками кращих радянських художників друкував «Гознак». І хоча всі листівки проходили цензуру, асортимент швидко розширювався: поверталися листівки з казковими сюжетами, з'являлися листівки з літаками, поїздами, новобудовами, зображеннями інших досягнень прогресу і результатів праці, незмінним попитом користувалися листівки з тваринами і пейзажами. У 60-70-их роках на листівках зображували спортсменів, зустрічаючих Новий рік на лижні або ковзанці. Чимало листівок було присвячено темі космосу . Але кремлівські зірки, вежі і куранти залишалися найпопулярнішими образами радянської новорічної листівки. А дещо пізніше повернулися на свої звичні місця Дід Мороз і Снігуронька.

А дещо пізніше повернулися на свої звичні місця Дід Мороз і Снігуронька

У 80-ті роки мальовану листівку витісняє фотолистівка. На більшості листівок того часу - натюрморти з ялиновими лапами, блискучими кулями , Серпантином і палаючими свічками, зимові пейзажі. Використовуються предмети традиційних промислів - хохломские підноси, порцелянові іграшки, розписані майстрами Гжели. З'являються листівки з написами з фольги, тисненням малюнком. Нарешті, на початку 90-их років повернулися листівки « З Різдвом »- як створені сучасними художниками, так і передруковані зі старовинних листівок. Але всього через кілька років традиційні поштові листівки витіснили електронні, причому абсолютна їх більшість була створена за кордоном, і не мало нічого спільного зі звичною росіянам новорічною символікою.

Старі листівки в своїй більшості канули в небуття, поступившись місцем електронним. З'явилися голосові листівки для телефонів і смартфонів. Тому, напевно, сьогодні дуже модними стали "поздравішки». Механічні листівки мало кого чіпають, а виготовлені своїми руками несуть тепло, затишок, виконані, як правило, в єдиному екземплярі і наповнені особливою енергетикою! Сучасні листівки не поступаються по креативності минулими часами. Кожна листівка здатна передати свою історію за допомогою особливих візуальних технік і тактильних прийомів.

Шкода, що тепер перед Новим роком наші поштові скриньки вже не завалені привітаннями, як в минулі часи. Ми позбавили себе задоволення перебирати вміст коробки з пам'ятними вітальними листівками, як це робили наші батьки. Але виправити такий стан ще не пізно.

Але виправити такий стан ще не пізно