Полезные материалы

Промислове очищення води: методи і вживані технології

  1. Фільтри-пом'якшувачі
  2. Ультрафільтрація, зворотний осмос

Як відомо для людини є дві важливих сфери - це особисте життя і робота. Можна поділити важливі сфери на побут і роботу. У будь-якому випадку людина користується благами, заробленими своєю працею, десь цією працею і зробленими. І вода так само використовується в двох сферах по суті - це побутова - особиста і промислова.

Якщо говорити про особисті потреби, то там все більш-менш зрозуміло. Неможливо пити брудну воду і залишатися при цьому здоровою людиною. Не можна купатися і митися у воді, де багато сторонніх домішок і ніяк не відчути ці зміни на собі. У будь-якому випадку, наше з вами здоров'я, це перший фактор, який в обов'язковому порядку просигналізує нам про погану якість вихідної води.

Є й інші сфери, які скажуть, що вода не дуже хороша. Ті ж рослини, тканини. І вони, між іншим, зреагують швидше людського організму. А все тому, що зайві солі жорсткості накопичуються в організмі повільно, в той час як на матеріалах жорстка вода відбитися всього то за пару місяців.

Є ще побутове використання води. Полив, прасування, прибирання, використання води для роботи тих чи інших побутових приладів. Тут шкідливий вплив подібного виду води призведе до інших неприємностей. При нагріванні вода утворює вапняний наліт, який дуже швидко перетворюється в накип і потім в важко виводиться камінь. Всередині людського організму відкладення подібного роду разьедают внутрішні органи, створюють пісок і камені, і стимулюють виразкові хвороби. Тобто вплив начебто однакове, просто проявляється все це по-різному. Ну і природно всередині людського організму усунути накип неможливо.

Про те, як проводити очистку води в побуті, очищати питну воду написано багато чого. У тому числі інтернет рясніє подібного роду статтями. Єдиний нюанс цієї технології полягає в тому, що промислове очищення води, втім, як і будь-яку іншу провести в домашніх умовах, самостійно не вийде. Система фільтрів повинна в обов'язковому порядку складатися професіоналами. І якщо вдома можна керувати цим процесом самостійно, то на виробництві потрібно залучати групу фахівців. Тим більше, що від результатів такої промислового очищення води може і залежати і все виробництво.

Розглянемо проблеми промислового очищення води більш докладно. Є величезна кількість галузей, які використовують воду у виробничому процесі. Є галузі, де вода відіграє головну роль і є галузі, де виробництво якісної води і є суть самого процесу. І для кожної з цих галузей має в обов'язковому порядку проводиться промислова очистка води. Правда, для кожного роду виробництв є свої невеликі нюанси і особливості для систем пом'якшення і очищення:

  • Перша така велика сфера застосування води - металургія. При виробництві сталі і чавуну, вода використовується у величезних кількостях. Розпечений метал періодично охолоджують, охолоджують ще і обладнання. І якщо технічна вода для обладнання може не відрізнятися особливою м'якістю, то вода для технологічного процесу повинна бути м'якою, в обов'язковому порядку. Для чого це потрібно? Вся сіль полягає в тому, що при охолодженні металів в порах металу можуть потрапити солі жорсткості і значно знизити як міцність, так і якість вироблених металів. На ринку ситуація зараз така, що якість металів має бути найвищим, якщо виробник хоче отримати за нього високу ціну. Трохи перевищують якісь домішки і все. Метал вважається другосортним і коштує набагато дешевше;
  • Друга велика група споживачів - водопостачання. Тут все, як то кажуть за замовчуванням. Устаткування водопостачання постійно працює з водою і в результаті накип, мул утворюється в таких системах постійно. Обійтися без промислового очищення води тут не можна взагалі. Втратити всю систему очищення і всю систему транспортування води можна всього за місяць інший. Потім кожен з нас, знає, що таке осіннє-літній відключення води. Воно безпосередньо пов'язане з підготовкою опалювальних систем до простою.

Таким же методом зупиняють поставку води в квартири і будинки для профілактичної промивки системи, щоб вимити всі залишки накипу і мул. Роблять профілактичну промивку засобами від накипу. Загалом, через те, що система водопостачання контактує з водою 24 години на добу, то і проблеми з накипом там носять циклічний і постійний характер, якщо на підприємстві немає системи водопідготовки.

Точно без промислового очищення води не прослужить довго жодна система теплопостачання. Гаряча вода для споживання, для опалення природно утворює накип набагато швидше, ніж холодна. І ось уже такий наліт усувати складніше, тому що труби прокладені під землею, яке їх стан невідомий. Витрачати шалені гроші на очищення всієї системи ніхто не стане.

Дійсно система підготовки води для теплопостачання - єдино відповідний і зручний варіант позбутися постійних чисток. І заощадити на засобах від накипу. І при цьому зберегтися на приблизно тому ж рівні ККД роботи системи, не потрібно викликати бригаду для очисток труб, напір буде постійним.

при водопідготовки в системах опалення і водопостачання в честі більше такі фільтри і способи очищення, які не вимагає великих витрат і якогось спеціального обслуговування. Обсяги води тут великі. Чистка повинна йти постійно. Час і гроші на очищення поверхонь обладнання від нальоту також сильно хочеться заощадити. Тому дуже часто для таких систем вибирають електромагнітний перетворювач води АкваЩіт, який працює на безреагентной основі.

У системах опалення можуть використовувати і інші технології, просто з даним методом найменше витрат.

Крім галузей безпосередньо пов'язаних з водою, є ще галузі, які виробляють воду або виробляють водну продукції. Тобто пиво, соки, вода столова, мінеральна все це проводиться з використанням якісної м'якої води. І найчастіше, це не просто м'яка вода . Вона проходить додаткове очищення і збагачення. Така промислова очистка води набагато ширше за етапами, ніж виробництво тієї ж технічної води для металургії.

Чи не менше витрат на якісну воду доведеться понести галузях мікробіології, фармакології і хімії. На всіх цих виробництвах воду застосовують, але вона не те, щоб очищена ... Це вода надвисокої якості, найчастіше зі спеціальними заданими показниками жорсткості, рівня домішок, температури і т.п. Для таких випадків використовують свої варіанти очищувачів. Звичайними фільтрами тут не обійтися, потрібно обов'язково використовувати тонку фільтрацію.

З усього вище сказаного ясно видно, що промисловості потрібна чиста і м'яка вода. І найчастіше вона повинна бути не просто м'якою, а й виконувати ще масу попутних функцій. Тому то і наповнення системи промислового очищення води буде різним.

Але якщо розглядати, в загальному, що може включати в себе подібна очищення води? Тут відразу можна сказати, що очищення води в промисловості або де б то не було ще - якщо джерело води не піддавався ніякій обробці і береться з довколишнього озера або свердловини, то очищати воду доведеться по повній програмі.

Тоді зв'язка механіка - позбавлення від заліза, вірусів - пом'якшення буде лежати в основі. І єдине, чим можна поповнити таку послідовність це заключне кондиціювання, якщо вода потрібна питна. Перші три етапи можуть забиратися, змінюватися в залежності від результатів оцінки домішок в воді.

Не можна складати систему промислової очистки води, якщо ви не знаєте, що міститься у вашій воді. Ви думаєте, раз ваша вода береться з центральної системи водопостачання, то ви застраховані від неприємностей? Ні, ні і ще раз ні! Запам'ятайте, завжди в будь-якому випадку доведеться проводить, спочатку водопідготовку , Потім оцінку води. Якщо цього не зробити, то ви будете переплачувати за набір фільтрів.

Третього ж не дано, або очищення води буде неякісним через малопотужних фільтрів. Або ви будете платити за фільтри, які або чистять не те, що потрібно, або працюють в неповну силу, тому що вибрали не тієї потужності модель. Так, що етап аналізу можна недооцінювати.

Тому промислову чистку води слід завжди починати з аналізу домішок води. Як тільки на руках будуть ці результати можна починати планувати систему.

Якщо вода має велику кількість механічних включень, піску, має каламутний колір, то наявність в системі промислового фільтра для очищення води обов'язково Якщо вода має велику кількість механічних включень, піску, має каламутний колір, то наявність в системі промислового фільтра для очищення води обов'язково. Якщо говорити про механічному чищенню, то два класичних представника, які призначені для усунення будь-якого виду органічних домішок це механічні та сорбційні фільтри. Їх завдання прибрати будь-які тверді домішки, а також усунути неприємний запах і мутність в воді.

Фільтрує основою в сорбционном фільтрі є активоване вугілля, в механічному фільтрі це гравійна засипка різного ступеня помелу або сітки з різними отворами по діаметру. І чим ближче до виходу з механічного фільтра, тим вже повинні бути отвори. Доглядати за таким промисловим фільтром досить просто. Фільтри міняти потрібно раз років в 5, а промивати сітки потрібно звичайною водою в зворотному напрямку.

Якщо у воді є надлишок заліза або зазначено наявність великої кількості бактерій і вірусів, то система очищення води в обов'язковому порядку буде містити швидкі фільтри водопідготовки і обезжелезіватель. Варіацій подібних приладів не так багато. Але вибирати все ж можна. Є як хімічні, так і фізичні прилади.

Класичним обезжелезіватель з зеленим марганцевих піском вважається реагентний прилад. Відновлюють цей пісок, який добре усуває домішки заліза з води, за допомогою звичайної марганцівки. Але при цьому пісок злежується, через це його доводиться частіше міняти.

Таблиця. Області використання промислових фільтрів для очищення води і їх функції

Області використання промислових фільтрів

функції фільтрів

Харчова промисловість

Іонний обмін; пом'якшення води, знезараження

Нафтові і газопостачальні компанії

Обратноосмотичні реакції; знезалізнення ; механічна фільтрація

Енергопостачальні і теплопостачальні підприємства

ультрафіолет; знесолення; нанофільтрація

Безреагентниє фільтри для очищення води не так ретельно чистить воду і працює за один цикл довше, ніж хімічний.

Що стосується дезінфекції води, то тут найбільше використовують звичайні дозатори, які впорскують у воду розчин певного хімічної речовини, яка вбиває віруси. Сюди відносять хлор, натрій-хлор, фосфор і т.п.

Є і безреагентний приклад - ультрафіолетовий фільтр, в якому працює УФ лампа. Всі бактерії і віруси знищуються, без будь-якого додавання хімікатів.

Фільтри-пом'якшувачі

Після таких попередніх етапів очищення води, промислові фільтри для очищення води приступають до одного з головних етапів - пом'якшення. Тут як уже було сказано, може використовуватися електромагнітний прилад, який відмінно впорається не тільки з солями жорсткості. За рахунок побічного ефекту, через зміну форми солей жорсткості, внутрішні поверхні обладнання будуть ще й ретельно очищені від старої накипу. І поверхні при цьому не постраждають і ніяких додаткових витрат не буде. Команду викликати не треба, кошти від нальоту теж брати не треба. Прилад все зробить сам.

Ще варіанти фільтрів-умягчителей - іонообмінна установка. У промисловості, де вода потрібна 24 години на добу, така установка складається з 2 або 3, або 4 паралельно з'єднаних баків з очисними фільтрами. Причому коли один фільтр повністю забитий, його без затримок в системі відправляють на відновлення. Поки один відновлюється, на інші фільтри рівномірно розподіляється навантаження.

Фільтрація відбувається в такий міні системі за допомогою гелеобразной смоли, яка затримує солі жорсткості і віддає свої молекули натрію. Але з часом смола повністю забивається солями і її потрібно відновити. За цим стежить пульт управління. Він відраховує час між очищеннями або відраховує оббьем очищеної води і потім відправляє на регенерацію.

Для відновлення застосовують звичайну сіль. Головне ніякого йоду в нйе бути не повинно. Правда, якщо на виробництві потрібно питна вода. то іонний обмін в такий промислової очищення води не підійде, тому що працює з хімічним відновленням.

Ультрафільтрація, зворотний осмос

Є ще промислові системи водопідготовки , Куди входять ультрафільтрація, зворотний осмос. Такі установки обов'язково ставлять тільки після іонного обміну або на крайній випадок, після механічних чисток. Сам осмос не працює. Мембрани занадто дорого коштують, щоб їх міняти через потрапляння залишків механіки або великий молекули солі жорсткості.

Ультрафільтрація дає майже стовідсоткове очищення. Позбавить навіть від бактерій з вірусами. І при всій високій вартості приладів в промисловості, ультрафільтрацію використовують дуже часто, особливо при виробництві технічної води із заданими характеристиками, а так само при виробництві питної води.

Якщо промислове очищення води має на увазі харчове виробництво, то завершальним етапом буде кондиціонування. Зворотний осмос усуває разом з поганими домішками потрібні людському організму мінерали, і кондиціонування допомагає їх відновити. Тільки після всіх цих етапів можна сказати, що вода всю потрібну очистку пройшла і готова або до використання у виробничому процесі або для приготування напоїв або їжі.

Для чого це потрібно?
Але якщо розглядати, в загальному, що може включати в себе подібна очищення води?
Ви думаєте, раз ваша вода береться з центральної системи водопостачання, то ви застраховані від неприємностей?