Полезные материалы

Назад у 90-ті: зарплата каструлями, бартер і картопля з грядки

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

10 квiтня 2009, 7:06 Переглядів:

"Дев'яності повертаються!" - такі заголовки все частіше миготять на шпальтах газет та інтернет-видань, так все частіше зітхають обивателі, підприємці та правоохоронці. "Сегодня" вирішила з'ясувати, що ж відбувається насправді, і які ж елементи "буйних" дев'яностих можуть знову з'явитися в наші дні.

Для початку поговоримо про насущне - економіці. Після розмови з рядом експертів про те, чи повернеться бартер в розрахунки з робітниками, висновок вийшов неоднозначний. Але це і зрозуміло, оскільки спеціальних досліджень з цього приводу ніхто в Україні поки не проводив. Заслужений економіст Віктор Лисицький міркує таким чином: "У нас є дефіцит кваліфікованої робочої сили, і їй дорожать. Тому спосіб розрахунку через бартер, так популярний в 90-х, нині з співробітниками навряд чи буде масовим. З цієї ж причини малоймовірно повторення історії з багатомісячними затримками зарплати - керівники будуть будь-якими шляхами шукати гроші для своїх робітників ". Тієї ж думки і економіст Олександр Жолудь: "Хіба що на сільгосппідприємствах з'явиться зарплата -" мішки з цукром ".

Але є думки і порадікальнее: "Найстрашніше, що може трапитися, - це якраз повернення бартеру, коли зарплати виплачували каструлями, тазиками, калошами, валянками", - вважає кандидат економічних наук, нардеп Михайло Чечетов. На його думку, в умовах кризи багато керівників можуть порахувати, що такий спосіб розрахунку з робітниками цілком виправданий: куди подітися, коли зарплату треба платити, а товар лежить на складі?

ГІПЕРІНФЛЯЦІЯ. Чи загрожує нам ця страшна гримаса 90-х? "Сподіваюся, що жоден уряд не буде настільки безвідповідально, щоб" включити друкарський верстат ", хоча це зараз якраз обговорюється", - говорить Жолудь.

"За три місяці інфляція в країні досягла 5,9%, і якщо помножити на чотири, то за рік вийде 24% (у 1992 році - 1308,0%, в 1993 році - 4834,9%. - Авт.). Я не бачу об'єктивних передумов для гіперінфляції, дефолту. Але ось суб'єктивні є - відсутність злагоджених дій в уряді ", - вважає Чечетов.

Позитивно налаштована і голова Держкомітету України з питань регуляторної політики та підприємництва Олександра Кужель: "Не вірю, що буде катастрофа. Є проблема - подивіться книги з економіки. У нас в 90-е було безробіття, але ніхто від голоду не помер. З'явилося п'ять мільйонів підприємців, люди включали мізки, і пішли вперед ". Її думка доповнюють слова психолога Тетяни Михеєнко: "У 90-ті вижили не найсильніші або розумні, а ті, хто зміг пристосуватися. Тоді треба було зрозуміти, що закінчилася ера колективізму, і навіть один в полі воїн. Зараз настав час зрозуміти, що у тебе не один талант, а багато, і пора скористатися одним з них ".

"ЯКЩО І повторив, ТАК ЦЕ ЛОЗУНГИ"

Свій слід в політиці 90-е залишили в першу чергу "народними бунтами", коли піші колони шахтарів йшли до Києва за грошима і правдою. На думку політологів, історія не повториться, мовляв, не ті часи, якщо хто і піде в столицю, то тільки отримавши "відрядження". А ті ж шахтарі нарікають на відсутність справжніх бунтарів. "На шахтах лідери з бруду лізуть в князи, роз'їжджають на дорогих іномарках, їх дружини вже забули, що Петі були слюсарями," буйних мало, тому і немає ватажків ";" нічого не буде, ні страйків, ні зарплати ", - пишуть гірники на сторінках інтернету.

Ще одна сторінка тих років, яка може знову відкритися перед виборцями, - мажоритарна схема виборів (система виборів, при якій обраними вважаються кандидати, які отримали більшість голосів по виборчому округу. - Авт.). "Якщо щось і повториться, так це неймовірні гасла, які тоді використовували. Я пам'ятаю виборчу програму, в якій пропонувалося шукати вісь землі, яка допоможе упорядкувати світ, а одна кандидат в депутати виступала голою. А що ж ви хотіли - кожен за себе" , - згадує політолог Володимир Корнілов.

"ШАХРАЇ мутує, ЯК ВІРУСИ"

Багатьом 90-е запам'яталися навалою всіляких шахраїв - від наперсточників до лжепророків. Економісти, з якими ми спілкувалися на тему повернення лохотронів, категорично заявляли: "Чи не повториться! Народ вже навчений гірким досвідом". Але психологи і правоохоронці вважають інакше: "Для шахраїв криза - роздолля".

"Багато зараз в розпачі і хапаються за останній шанс. З одного боку, є розуміння, що можуть обдурити, з іншого - страх, що гроші" з'їсть "інфляція. І страх перемагає обережність", - говорить психолог Тетяна Міхеєва. Зауважимо, що шахраї і їх прийоми "мутують, як віруси". Зараз "в моді" лжепомощь з працевлаштування: за гроші висилають каталог із застарілою інформацією з неіснуючими фірмами. Другий спосіб: телефон, за яким ви телефонуєте з проханням про влаштування на роботу, знімає гроші з рахунку за підвищеним тарифом. І вам потім приходять астрономічні рахунки. У прес-службі столичної міліції нам також розповіли, що почастішали випадки "залома" грошей. Наприклад, валютний змінювала розраховується з вами дрібними купюрами, потім просить перерахувати і повертає наполовину меншу суму.

Нагадаємо, що "родом з 90-х" знамените "Біле братство", і, як стверджує релігієзнавець Ігор Козловський, скоро нас чекає щось подібне. "За часів криз людина все більше і більше невротичен. Починаються пошуки відповідей і заспокоєння, в тому числі і в нових релігійних рухах. Причому нове століття несе нові феномени. З'являються кіберрелігіі, в яких можна причаститися в інтернеті, і там же поспілкуватися з духами, божествами ".

Лосіни і начісування "Бабка-Йожка встали вранці І ПІШЛА ..."


Мода 90-х: начісування і лосини

Якщо вірити дизайнерам, то стиль 90-х уже увірвався в гардероб модників. Стають суперпопулярними кольорові колготи - аналог лосин, короткі шкіряні куртки-"бомбери", модниці вже сходять з розуму по широких плечах. "Двобортні піджаки ніколи не виходили з моди, але в цьому році вони стануть популярні, як і 15 років тому, теж саме стосується кросівок і бейсболок", - говорить експерт світу вуличної моди Іван Самойлов. За його словами, модна колірна гамма також буде родом з "кислотних" 90-х, популярні отруйні і яскраві кольори. Що ж стосується зачісок і макіяжу, то в фаворі сьогодні начісування. "Бабка-Йожка встала вранці і пішла", - сміється дизайнер Андре Тан. Але такого кричущого, що викликає макіяжу, який "прикрашав" особи модниць 15-20 років тому, за словами стилістів, більше не передбачається.

Що ж відбувається? Чому ми, фактично пропустивши 70-е і 80-е, настільки зацікавилися минулим десятиліттям? На думку психологів відповідь варто шукати в світі асоціацій. "Широкі плечі - створюють ілюзію сили, яскраві кольори - це не спроба скрасити життя, а вираз агресії, велика шевелюра схожа на левову, тигрову, тварин, які утримують свою територію. Як одна з гіпотез це пов'язано з кризою, з тим що прокидаються інстинкти воїна, завойовника, захисника ", - міркує магістр психології Тетяна Дугіна.

Додамо, що якщо в 90-х наш ринок заполонила китайська продукція, то зараз все більше модного одягу везуть з Кореї. У цьому сезоні особливою популярністю користуються "худі" - довгі футболки, подібні до тих, що носили в 90-е поверх лосин. "Думаю, що з'являться багатошарові майки, одна поверх іншої, на кшталт тих, які в 90-х називали" алкоголічками ", все ще буде", - прогнозує Андре Тан.

"НА ТБ ВСЕ ТАК САМО ПЛАЧУТ І ПЛАЧУТ ТІЛЬКИ БАГАТІ"

"Що може повернутися з дев'яностих на теле- і кіноекран? Той час нікуди не йшло. Ви подивіться телесеріали - все так же плачуть і плачуть виключно багаті, - каже кінооглядач Олег Дєнєжка. А по визнанню телевізійників, моду на теми шоу і серіалів диктує життя , і якщо кримінал і далі буде набирати обертів, з'являться продовження "Бумера" і т.д.

Що ж стосується неймовірно популярних в 90-е бразильських серіалів, то вони, на жаль чи на щастя, не повернуться на наш телеекран. Як нам розповіли на одному з провідних каналів, ще задовго до кризи були ідеї закупити це, більш дешеве в порівнянні з вітчизняним, "мило". Але з'ясувалося, що телеглядачі жадають слізних історій, не про їх Ізаура і Хуані, а про наших Кості і Оксані.

Але повернемося на великий екран ... В цьому році з тріумфом повернулася зірка 90-х Міккі Рурк, виходить продовження "Термінатора". А найпопулярнішим кінопроектом називають фільм "Найманці", де щільність кумирів тих років на кадр зашкалює. Режисер Сильвестр Сталлоне обіцяє зібрати разом Арнольда Шварценеггера, Дольфа Лундгрена, Жан-Клода Ван Дамма. "Набридли гламурні хлопчики, які вперше побачили пістолет. Хочеться справжніх героїв з м'язами, як в 90-х", - підтверджують правильність ідеї кіномани на інтернет-форумах.

А що ж з музикою? Додадуть в неї нові часи нотки агресії? "Думаю, що рок-музика набуває нової актуальності, але не тільки вона, - каже лідер ВВ Олег Скрипка. - Нещодавно я був на заході, приуроченому до святкування дня народження Вертинського, і був приємно здивований, коли побачив велику кількість молоді. Насмілюся взяти на себе відповідальність пророкувати відродження романсу ". На думку Олега, знову заблищать імена Віктора Цоя, Фредді Меркьюрі, Курта Кобейна. До слова, з огляду на досвід реанімації "Дорз" і "Квін", багато хто вже мріють і про "реінкарнації" "Нірвани".

Несподівані витка ЕВОЛЮЦІЇ: З 90-Х в НАШІ ДНІ

1990-ті. З полиць зникає горілка, цигарки, цукор, а потім і інші товари.

2009-й. На стелажах супермаркетів все менше імпортної продукції.

1990-ті. Прірва між багатими і бідними. Середнього класу немає.

2009-й. Люди із середнім достатком стають біднішими.

1990-ті. При покупці товарів звертають увагу на барвистість упаковки.

2009-й. Цікавить не стільки "обкладинка", скільки зміст: склад, відсутність шкідливих речовин

1990-ті. До кінця 90-х люди перестають вирощувати продукти для сім'ї. У підсумку - дешевше купити в магазині ніж виростити.

2009-й. Традиції "сімейної ферми" повертаються, невідомо якими будуть ціни восени.

1990-ті. Поїздка за кордон здається чимось неймовірним через слаборозвиненого тур-бізнесу.

2009-й. Через зростання долара подорож в далеке зарубіжжя знову здається фантастикою

1990-ті. Друк кольорових фотографій мало поширена, кольорова плівка тільки-тільки набирає обертів.

2009-й. Друк кольорових знімків знову екзотика, фотознімки зберігають на комп'ютері.

1990-ті. Особистий автомобіль був доступний не всім через дефіцит, і дорожнечу.

2009-й. Із закінченням ери кредитів особиста машина знову стає розкішшю.

1990-ті. Клонування овечки Долі сприймається як прорив.

2009-й. Вирощування штучних органів вже не здається чимось незвичайним.

Світлі СПОГАДИ ПРО ДЕВ'ЯНОСТИХ

Олена Бондаренко, нардеп:

- Для мене 90-е - це книги. Тоді був сильний стрибок у розвитку книжкового ринку: почали продаватися книги, які до цього не видавалися. Вийшло багато видань, присвячених новому погляду на історію України, Росії.

Втім, через зростання цін коштували вони зовсім не 70 копійок, як за часів Союзу.

Анатолій Хостікоєв, актор:

- У кожному часі є і хороше, і погане. Пройде час - і ми хорошими словами будемо згадувати про те, що творилося зараз. Я пам'ятаю, як під час путчу в 1991 році я був в Москві. На вулицях були танки, на кіностудії панувала паніка, спецслужби забирали камери. А я гуляв зі своєю коханою і цілувався ... І коду повз нас пробігав режисер, то на секунду зупинився і зауважив: "Значить, все не так уже й погано ..."

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Назад в 90-е: зарплата каструлями, бартер і картопля з грядки". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Влад Абрамов

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

На його думку, в умовах кризи багато керівників можуть порахувати, що такий спосіб розрахунку з робітниками цілком виправданий: куди подітися, коли зарплату треба платити, а товар лежить на складі?
Чи загрожує нам ця страшна гримаса 90-х?
Що ж відбувається?
Чому ми, фактично пропустивши 70-е і 80-е, настільки зацікавилися минулим десятиліттям?
А що ж з музикою?
Додадуть в неї нові часи нотки агресії?