Полезные материалы

Правила морського перевезення небезпечних вантажів водним транспортом

  1. Особливості застосування водного транспорту
  2. Види небезпечних речовин
  3. Документаційне забезпечення процесу переміщення небезпечних вантажів морськими судами
  4. Провідні положення порядку перевезення МК МОПОГ
  5. Правила підготовки товарів до транспортування
  6. Особливості переміщення небезпечних вантажів внутрішніми водними транспортом
  7. Відповідальність і дії осіб, які вчиняють перевезення небезпечного вантажу водним шляхом
  8. Дотримання заходів з охорони праці в здійсненні вантажоперевезень по морю
  9. Судоекіпаж повинен знати
  10. Заходи безпеки

Більшість перевезень по всьому світу здійснюється водним транспортом. Коли мова стосується переміщення небезпечних вантажів, судноплавному транспорту немає рівних. Транспортування небезпечних вантажів морем здійснюється під контролем відомств як державного, так і міжнародного формату. Відповідні регламентуючі документи містять правила морського перевезення небезпечних товарних і матеріальних цінностей. Більшість перевезень по всьому світу здійснюється водним транспортом

Морські вантажоперевезення небезпечних вантажів регламентуються міжнародним законодавством

Особливості застосування водного транспорту

Перевезення ТМЦ таким способом має масу переваг:

  • Прийнятна вартість перевезення небезпечних ТМЦ.
  • Імовірність транспортування вантажів у великих обсягах.
  • Наявність різних суднових засобів, придатних для транспортування певних вантажів: для наливних речовин - танкери, рефрижераторні установки, балкери та ін.

По відношенню до компаній-перевізників, які здійснюють всі перевезення водним транспортом: і річковим, і морським, застосовується Наказ №415 від. 08.09.2015

В першу чергу під визначення «небезпечний вантаж» потрапляють товари різних властивостей і призначень, які сприяють заподіянню шкоди різного ступеня тяжкості всьому живому, що існує на землі.

Види небезпечних речовин

У цю групу включені товари, що містять речовини, здатні вибухнути внаслідок тертя і детонації, займатися під впливом певної температури; викликати процес корозії упаковки, що сприяє виходу назовні отруйних парів.

Тому перевезення небезпечних матеріалів і речовин водним транспортом повинна проходити під дотриманням основних заходів безпеки.

Необхідно знати ключові документи правового рівня, що стосуються порядку переміщення вантажів, небезпечних, судноплавними засобами пересування.

Необхідно знати ключові документи правового рівня, що стосуються порядку переміщення вантажів, небезпечних, судноплавними засобами пересування

Небезпечні вантажі мають кілька різновидів

Документаційне забезпечення процесу переміщення небезпечних вантажів морськими судами

Перелік основних документів:

  • Правила морського перевезення небезпечних вантажів (МК МПНВ 27 вересня 1965 г.) встановлені Асамблеєю ММО.
  • Міждержавний стандарт «Вантажі небезпечні. Класифікація та маркування ». Даний регламент затверджений Постановою Держстандарту Радянського Союзу від 19.08.1988 N 2957. Відредагований 01.09.92
  • Кодекс торговельного мореплавства Російської Федерації від 30 квітня 1999 р N 81-ФЗ, який пройшов редакцію 13 липня 2015 р
  • Національні правила Міжнародного кодексу МОПОГ. Затверджені Міжнародною морською організацією 13.05.1989 р Правила впорядковують систему переміщення небезпечних ТМЦ судноплавством.
  • МК МАРПОЛ 73/78. Була затверджена Наказом Мінтранспорту РФ 21.04.2003, ред. 6 липня 2012 р Містить перелік положень щодо безпеки транспортування небезпечних речовин і матеріалів водним транспортом.
  • МК Солас-74 покликана регулювати систему заходів з охорони людського життя на воді. Була прийнята в 1974 р

Правила морського перевезення небезпечних вантажів регулюються кодексом міжнародного рівня МОПОГ. Кодекс МОПОГ складається з чотирьох взаємопов'язаних частин.

Кодекс МОПОГ складається з чотирьох взаємопов'язаних частин

Кодекс торговельного мореплавства Російської Федерації - один з основних регулюючих документів

Провідні положення порядку перевезення МК МОПОГ

Даний документ включає наступні аспекти:

  • Розташування та фіксування небезпечного вантажного кошти на морському судні повинно здійснюватися без відступів від вимог правил безпеки. Способи зміцнення небезпечних ТМЦ індивідуальні в залежності від типу вантажу і рівня небезпеки.
  • У приміщення спеціального призначення поміщають товари і матеріали, що містять вибухові речовини. Перед завантаженням територія майбутнього зосередження такого вантажу ретельно оглядається на предмет виключення наявності детонаторних пристроїв.
  • Спеціально обладнаних місць для перевезення вимагають ТМЦ з вмістом небезпечних речовин, здатних випаровуватися. Приміщення для такої речовини або матеріалу повинно мати вентиляцію. Якщо транспортуються ємності з небезпечними газами і рідинами, то виконуються роботи по недопущенню їх займання.
  • Судно, яке виконує провезення небезпечних ТМЦ, має бути оснащено комплектом МК МОПОГ. Виконання правил МК МОПОГ вимагає будь-яка експортна або імпортна транспортування небезпечних вантажів. У разі непередбачених ситуацій допускається відхилення від МК МОПОГ, якщо дії пов'язані із врятуванням життя людей.

Виконуючи перевезення шкідливих матеріалів і речовин, які потребують особливих температурних умовах, перевізнику необхідно мати документи із зазначенням товарних характеристик.

Суднове транспортний засіб повинен мати у своєму розпорядженні спецприміщеннях для перевезень вантажу з наявністю в ньому спецзасобів, спрямованих на ліквідацію вогню в разі його виникнення.

На додаток до міжнародного кодексу МОПОГ перевезення небезпечних товарно-матеріальних цінностей водним транспортом контролюються Міжнародними конвенціями МАРПОЛ 73/78 і СОЛАС-74. Всі дії, пов'язані з недопущенням забруднення судноплавного кошти і захисту життя людей на воді, витримуються правил, які встановлюють ці документи.

Іноземні вантажовідправники, транспортуючи товар, виконують правила МК МОПОГ.

Морські вантажоперевезення регулюються міжнародними конвенціями

Правила підготовки товарів до транспортування

Для перевізників можна виділити особливості загальних правил до підготовки товару до транспортування морським судном.

Дотримуючись правил ГОСТу 26319-84 і умов транспортування небезпечних вантажів, відправник повинен запакувати товар з можливістю мінімізувати ризики пошкодження вантажу внаслідок вантажно-розвантажувальних дій і процесу його переміщення. Пакувальний матеріал повинен бути виготовлений з надійних матеріалів з присутністю внутрішнього прошарку, що оберігає від небажаних наслідків через торкань з матеріалами або речовинами.

При транспортуванні рідин, що містять небезпечні речовини, пакувальна тара повинна виконувати фіксуючу функцію для вантажу, так як його переміщення неприпустимо. Така упаковка повинна володіти спеціальними властивостями, здатними абсорбувати рідину в ситуації пошкодження її ємності.

Вимоги МК МОПОГ і ГОСТ 19433-88 вказують на необхідність наявності маркування. Спецзнаки наносяться на перевозяться засоби, а також на судно, його перевозить. Позначення небезпечних ТМЦ вказує на технічне найменування товару, а не тільки комерційного. Ярлик небезпеки повинен ясно відбивати небезпечні ознаки. Незалежно від методу маркування, знаки не повинні змиватися водою при зануренні в море на протязі 3 міс.

Відхилення від вимог маркування допускаються тільки для вантажів зменшеного рівня небезпеки, а також матеріалів і речовин, що перевозяться малими обсягами. Свої відступу від правил допускає створення особливих ситуацій при приміщенні вантажу на місця для товару, помічених спецзнаками за рівнем небезпеки.

Документи, які супроводжують небезпечні ТМЦ, мають свої особливості:

  • Морське судно, призначене для перевезень.
  • Маніфест.
  • Опис.
  • Правила МОПОГ.
  • Декларацію.
  • Доків розписку.
  • Делівірі-ордер (договірні умови відправника і перевізника).
  • Знадобиться договір фрахтування в разі фрахтування судноплавного кошти.

Дані документи надаються посадовим особам морської гавані на отримання дозволу відправки водного судна. Додатково в пакет документів входить завірене підписом свідоцтво про підтвердження наявності у ТМЦ пакувальної тари, маркованих знаків, знаків небезпеки. Свідоцтво надається відповідальним за пакування речовин або матеріалів співробітником.

При виникненні небезпідставні підозри у відхиленні водного транспортного засобу встановленим вимогам пакування, приймається рішення у відмові відвантаження.

Докова розписка - обов'язковий документ для супроводу небезпечних вантажів

Особливості переміщення небезпечних вантажів внутрішніми водними транспортом

Внутрішнім водним транспортом небезпечні ТМЦ переправляють, дотримуючись необхідні вказівки, встановлені виконавчою владою федеральних транспортних відомств.

Знадобляться додаткові особливі дозволи, якщо вантаж відноситься до категорії підвищеної небезпеки.

Відповідальність і дії осіб, які вчиняють перевезення небезпечного вантажу водним шляхом

  • За фактом виявлення невірного написання назви небезпечної речовини або матеріалу, запланованого до перевезення внутрішнім водним транспортом, а також його особливостей, вказівок на дотримання особливих заходів безпеки при поводженні перевізник повинен зажадати за рахунок відправника або одержувача вантажу здійснити негайну строкову розвантаження товару.
  • У ситуації, коли відправник або одержувач ТМЦ ігнорують вимогу перевізника про екстрену вивантаженні небезпечного вантажу, що перевозиться внутрішнім водним транспортом, перевізнику дозволяється ліквідувати товар, що не заповнюючи фінансові втрати власникам товару або матеріалу. Перевізник такого товару має право вимагати від власника повну вартість своїх послуг з перевезення, якщо вони не були сплачені наперед.
  • У ситуації, коли ТМЦ можуть становити небезпеку для судноплавного транспорту або людей, на ньому знаходяться, перевізнику необхідно настояти з вимогою до власників такого вантажу про його екстреної розвантаження, а в разі негативної відповіді товар знищити, без покладання на себе зобов'язань по заповненню фінансових втрат. В цьому випадку перевізнику відправником або отримувачем виплачується сума за послуги з перевезення за пройдену відстань за фактом.

    Екстрена розвантаження товару може знадобитися якщо він становить небезпеку для людей і навколишнього середовища

Дотримання заходів з охорони праці в здійсненні вантажоперевезень по морю

Всі співробітники судна, що транспортується небезпечний вантаж, сповіщаються про наявність в шляху такого вантажу і про правила поводження з ним. Рекомендується провести практичні заняття з персоналом по виробленню порядку дій у разі виникнення аварійної ситуації через протікання ємності або упаковки вантажу.

Капітан в доступній для сприйняття формі доносить персоналу інформацію про те, як можна оперативно знешкодити вантаж, який почав приносити небезпеку внаслідок пошкодження його захисної тари.

В цілому, співробітники повинні засвоїти характеристики небезпеки ТМЦ, застосовуваної пакувальної тари, наявні знаки небезпеки на упаковці і самому судні, порядок надання екстреної допомоги постраждалим.

Судоекіпаж повинен знати

  • Правила щодо дотримання техніки безпеки працівниками транспортного засобу (охорона праці в період переміщення товару на інші судна; правила дотримання норм пожежної безпеки і локалізації пожежі в разі його появи; дії безпеки в разі виникнення шторму).
  • Можливі прийоми негайного інформування капітана судна про розгерметизацію пакувальної тари небезпечного вантажу.
  • Нормативи, затв. Постановою Міністерства транспорту Російської Федерації від 31 жовтня 2003р. №10, які регулюють порядок організації заходів щодо дотримання пожежної безпеки всіх співробітників водного судна.

    Капітан судна повинен мати постійний контроль над небезпечним вантажем

Заходи безпеки

Виходячи з розглянутих вище пунктів, слід, що в разі виникнення в рейсі надзвичайних ситуацій, які можуть мати негативний вплив на цілісність небезпечних товарно-матеріальних цінностей, потрібно терміново приступати до виконання наступних першочергових кроків:

  • Невідкладно сповістити керівний склад судна про інцидент.
  • Провести допустимо-можливі дії щодо попередження детонації, випаровування отруйних речовин, замикання.
  • У ситуації порушення пакувального матеріалу вантажу на місці відкритої води необхідно по можливості відокремити територію знаходження пошкодженої тари. На наступній зупинці шляху потрібно вжити заходів по ліквідації пошкодженого вантажу. Цю роботу виконують фахівці, уповноважені на здійснення даних видів робіт. При вивантаженні пошкодженого вантажу, місце його зберігання ретельно вичищають. Таким чином, узагальнюючи вищесказане, зазначимо, що судноплавний вид транспортування небезпечних вантажів є найбільш прийнятним і надійним засобом за умови виконання встановлених правил російського і міжнародного рівня.