Полезные материалы

Білизняні воші, їх фото та відмінні риси

  1. Зовнішній вигляд білизняних вошей
  2. Місце проживання та раціон білизняних вошей
  3. Основні відмінності між вошами і іншими паразитами
  4. Чим небезпечні воші?
  5. особливості розмноження
  6. профілактика зараження

Платтяна воша - це один з підвидів вошей, які мешкають на волосистій частині голови. Комаха веде свою життєдіяльність на предметах людської одягу. Вперше вона відокремилася від інших представників свого виду кілька десятків тисячоліть тому.

Вперше вона відокремилася від інших представників свого виду кілька десятків тисячоліть тому

За цей період комаха пристосувалося до нової для себе середовищі існування. Її тіло трансформувалося таким чином, щоб комаха могло вести життя на одязі, а не на людину.

В основному колонії платтяних вошей розвиваються на нижній білизні. Така локалізація обумовлена ​​тим, що цей предмет одягу максимально щільно прилягає до тіла. І комасі простіше дістатися до джерела прожитку.

У випадках, якщо людину одночасно вражають головні і білизняні воші, то вони живуть окремо один від одного. Обидва види настільки віддалилися, що ймовірність схрещування між ними вкрай мала.

цікаво:

Дослідження показали, що в лабораторних умовах платтяні і людські воші здатні розмножуватися. Цей факт вказує, що обидва паразита відрізняються біологічної близькістю.

Білизна воша пред'являє порівняно високі вимоги до умов проживання. Її життєдіяльність безпосередньо залежить від людини. Знаючи особливості комахи, його можна вивести без використання отруйних речовин.

Зовнішній вигляд білизняних вошей

Зовнішні відмінності між паразитами, які проживають на волосистій частині голови і одязі, непомітні Зовнішні відмінності між паразитами, які проживають на волосистій частині голови і одязі, непомітні. Тіло у дорослих особин виростає в довжину на 2-3 мм. Воші є безкрилими комахами, тому зараження людини відбувається при безпосередньому контакті з носієм паразитів.

Тіло вошей складається з невеликої голови і довгого черевця. По краях останнього простяглася тонка облямівка, яка утворюється з своєрідних складок. Ті, в свою чергу, виникають у зв'язку з особливостями роботи органів травлення паразита. Після того як шлунок комахи вивільняє їжу, черевце стискається, що веде до формування складок.

Відрізнити між собою паразити, що живуть на голові, і білизняні воші можна за кольором покриву. Якщо перші мають переважно насичений забарвлення, то для других характерне світле, практично біле черевце. Колір їх тіла змінюється, коли воша насичується людською кров'ю. Тоді вона набуває червоного або коричневе забарвлення.

Личинки паразитів за формою і особливостям будови тіла нагадують дорослих особин. Єдина помітна відмінність між ними - це розмір тіла. Дрібні особини білизняних вошей схожі на гнид комах, які селяться на голові людини.

Самки відкладають яйця в недоступних для носія місцях:

  • в складках;
  • між швами одягу;
  • в кишенях;
  • на згинах.

Яйця паразитів мають мікроскопічні розміри (до 0,5 мм), тому знайти їх вдається тільки при ретельному розгляді одягу з використанням збільшувального скла. Підросли личинки відрізняються наступними особливостями:

  • біле тіло;
  • довге черевце;
  • добре розвинені лапи, розташовані в передній частині.

На замітку:

Головна особливість вошей, що відрізняє їх інших комах подібних розмірів і форм, полягає в тому, що ці паразити зазвичай групуються між собою. Поодинокі особини зустрічаються тільки в момент, коли вони годуються кров'ю. В інших випадках паразити локалізуються групами, що складаються з декількох вошей.

Місце проживання та раціон білизняних вошей

У період, коли комахи не годуються, вони живуть на одязі. Остання служить для них місцем для:

  • відпочинку;
  • розмноження;
  • кладки яєць.

Як було сказано вище, платтяні воші в основному мешкають на нижній білизні. Така локалізація обумовлена ​​тим, що такі предмети одягу розташовуються максимально близько до людського тіла. Тому паразитам простіше дістатися до шкіри, через яку вони отримують речовини, необхідні для ведення життєдіяльності.

Білизняні воші живляться винятково людською кров'ю. У комах в передній частині голови розташовуються стілеподобние вирости. Вони здатні прокушувати верхній шар людської шкіри. Через ці вирости в тіло проникають особливі ферменти, що знижують згортання крові, завдяки чому комахи отримують достатню кількість рідини для харчування.

Саме зазначені речовини викликають алергічну реакцію. У місці укусу у людини, організм якого чутливий до впливу ферментів, утворюються плями блакитного відтінку.

Незважаючи на те, що білизняні воші вимогливі до місцевих умов довкілля, вони зберігають свою життєздатність в широкому температурному діапазоні. Дорослі особини вмирають в разі, якщо вони досить довго піддаються впливу холоду. Також вони гинуть при температурі, що перевищує +45 градусів.

Німфи, або личинки, трохи гірше переносять негативний вплив навколишнього середовища. Для їх розвитку необхідно, щоб температура навколишнього простору була в межах +5 - +40 градусів. Білизняні воші розмножуються при + 31-32 градусах. Але також вірогідна поява потомства при більш низьких температурах.

Білизняним вошам необхідно постійне надходження тепла. У разі, якщо людина довгий час не носить одяг, на якій живуть паразити, їх біологічна і фізична активність сповільнюється. Тривала відсутність тепла веде до загибелі комах.

Крім того, для нормальної життєдіяльності вошам необхідний вологе повітря. У сухій атмосфері навіть при плюсовій температурі паразити можуть загинути.

Тривалість життя у дорослих особин варіюється в межах 32-46 діб. Якщо комахи змушені мешкати в низькотемпературних умовах, даний показник збільшується. Причому комахи в таких випадках дрібнішають, більше скидаючись на личинки.

Протягом доби одна доросла особина харчується не більше 5 раз. Для ведення нормальної життєдіяльності їм необхідно випивати до 0,5 мг крові.

Білизняні воші відрізняються низькою рухливістю. Вони здатні долати до 30 см в хвилину. Якщо колонія комах більша, то в пошуках вільних місць для проживання вони залишають одяг, селячись в ліжках або предметах домашньої обстановки.

Сліди від укусів комах зустрічаються в наступних зонах:

  • верхня частина тулуба, на якій відсутній волосяний покрив;
  • сідниці;
  • стегна;
  • пах (рідко).

Білизняні воші на відміну від інших представників цього виду не харчуються на голові. Така локалізація паразитів нерідко плутає людини. Часто через це у людей складається думка, що поява слідів від укусів на тілі свідчить про наявність постільних клопів, а не білизняних вошей.

Паразити зазвичай розмножуються на одязі, яка не стирається протягом тривалого відрізка часу. Саме тому білизняні воші в основному виявляються у людей, які ведуть бродяжніческій спосіб життя. В їх одязі створюються умови, ідеальні для розмноження і розвитку колонії дрібних паразитів.

Організм білизняних вошей стійко переносить вологу Організм білизняних вошей стійко переносить вологу. Одноразова прання одягу, на якій оселилися комахи, не здатна знищити колонію. Для цього необхідно помістити білизна в воду більш ніж на дві доби.

Щоб вижити, вошам необхідно постійне надходження тепла. Це означає, що навіть часта зміна одягу не вбереже людину від розвитку колонії паразитів. Однак в подібних обставинах репродуктивна функція комах знижується. Також зменшується їх біологічна активність, внаслідок чого дорослі особини досягають невеликих розмірів. Комахи не гинуть навіть в тому випадку, якщо людина одягає заражену одяг кожні 2-3 дні.

Наведені вище особливості розвитку і розмноження вошей пояснює, чому вони не зустрічаються на постільній білизні або подушках. Вони в дуже рідкісних випадках залишають межі одягу.

Основні відмінності між вошами і іншими паразитами

Існує досить багато комах, які ведуть паразитичний спосіб життя на тілі людини:

  • клопи;
  • блохи;
  • кліщі та інші комахи.

Блохи мають темне тіло. Вони здатні високо стрибати, що їх відрізняє від білизняних вошей. Блохи частішелокалізуються на поверхні тіла, що не прихованого під шарами одягу.

Білизняні воші в порівнянні з клопами мають невеликий розмір. Також відрізнити між собою ці види комах можна по окрасу тіла: перші паразити світліше друге. Клопи в основному харчуються вночі, коли як раціон у білизняних вошей не залежить від часу доби. Цей вид паразитів кусає людину, як тільки той наділ заражену одяг.

Розрізнити між собою платтяні воші і комахи, які живуть в волосистої частини голови, складно. Це вдається за рахунок визначення зони проживання паразита. При цьому відрізнити платтяну воша від лобкової простіше. Тіло останньої широке і коротке, що надає їй деяку схожість з крабом.

Чим небезпечні воші?

Серед всіх представників виду білизняні воші є найбільш небезпечними для людини. Через те, що в одній колонії проживає багато дорослих особин, вони вражають значну частину тіла. До складу слини паразитів входять сильні алергени. У місцях укусів нерідко утворюються виразки або піодермія. Серед всіх представників виду білизняні воші є найбільш небезпечними для людини

На уражених ділянках виникає свербіж шкіри. Алергічна реакція, викликана ферментами слини, іноді носить генералізований характер, при якому висип з'являється на всьому тілі. Укуси білизняних вошей у дітей викликають часту зміну настрою і підвищену дратівливість.

Цей вид комах є носієм збудників таких захворювань, як:

  • тиф (висипний і поворотний);
  • волинська лихоманка.

Обидві патології без своєчасного лікування можуть стати причиною загибелі людини.

особливості розмноження

Самки білизняних вошей гинуть через 35-45 днів після появи. У самців тривалість життя трохи менше. Самки відкладають кожен день приблизно 3-4 яйця. За життя її потомство досягає 100-140 особин. Личинки вилуплюються через 5 днів після кладки яєць за умови, якщо температура навколишнього середовища була на рівні +32 градуси. При охолодженні інкубація на час зупиняється. Вона відновлюється, коли повертається тепло. Даний процес іноді займає до двох місяців.

Личинки білизняних вошей за формою нагадують дорослих особин. Вони розрізняються між собою тільки розмірами тіла і відсутністю органів репродуктивної системи у перших. Молоді особини харчуються кров'ю людини відразу після вилуплення з яйця.

Личинки линяють протягом перших кількох днів. Другий раз вони змінюють оболонку через 5-6 доби. Доросла комаха з'являється після третьої линьки, яка відбувається на 8-9 день.

У найбільш сприятливих умовах цикл розвитку білизняних вошей (від яйця до дорослої особини) займає 16 днів. Це означає, що колонія паразитів збільшується в кілька сотень разів всього за місяць.

профілактика зараження

Зараження платтяними вошами відбувається наступними шляхами:

  • при тілесному контакті з носієм;
  • в місцях великого скупчення людей;
  • при носінні зараженого одягу (воша залишається на тілі людини, після чого переміщується на інше білизна);
  • з одягу на одяг в гардеробі.

У рідкісних випадках воша мігрує в нове місце по воді. Ці комахи зберігають життєздатність в рідини протягом двох діб.

Щоб уникнути зараження білизняними вошами рекомендується уникати місць скупчення людей, що ведуть бродяжніческій спосіб життя. Також необхідно регулярно міняти і прати одяг.

Чим небезпечні воші?