Полезные материалы

Як роблять 40 днів дитині у казахів

Перші півтора місяці особливі в житті новонародженого. Після закінчення терміну проводять спеціальні ритуали, суть яких - прийняти в товариство нового члена. Казахи 40 днів дитині відзначають по-особливому. Розповімо про це докладніше.

Традиції та звичаї казахського народу - це показник високої духовної та релігійної культури. Казахські традиції, пов'язані з народженням і першим роком життя дитини, займають особливе становище серед ритуалів. Їх завдання - соціалізувати малюка, залучити удачу, подбати про його здоров'я.

Тому традиції казахського народу, об'єктом яких ставав немовля, до цих пір не втратили своєї цінності і значущості. Сьогодні молоді батьки не відмовляються від звичаїв предків і відзначають 40 днів дитині.

Сакральність сорока днів є в багатьох релігіях. У культурі Сходу цей період асоціюється з часом духовної і фізичної трансформації людини. Тому на 40-й день казахи проводять ряд ритуальних дій: настав час представникам роду прийняти його в своє коло і попросити захисту у роду.

Тому на 40-й день казахи проводять ряд ритуальних дій: настав час представникам роду прийняти його в своє коло і попросити захисту у роду

Фото: cooks.kz

Фактично перші сорок днів життя малюка - період його очищення і адаптації. Завершується він особливим обрядом - киркинан шигару. Суть його в ритуальному обмиванні новонародженого, яке проводиться за особливими правилами.

Ось основні з них:

  • Термін його виконання. Щоб новонароджений хлопчик відрізнявся силою і сміливістю, 40 днів дитині відзначають на 39-й день. Над дівчатами такі обрядові дії проводять на 41-й день. Вважається, що тоді вона буде старанною і поступливою.
  • Ритуал проводять спеціально запрошені жінки. Це молоді або літні дами, які користуються повагою і мають хорошу славу.

Фото: toibastar.com.kz

  • Правила організації купелі. Суть обряду зводиться до того, щоб спокутувати малюка в «ложці води»:
  1. Для цього купують нові чашу і ложку.
  2. У ванночку, наповнену теплою водою (бажано солоної, щоб малюк був міцним і здоровим), кладуть 40 срібних монет (символ достатку) і 40 квасолин (знак довголіття і заможності). Попередньо їх обдають окропом, щоб продезінфікувати.
  3. Жінки набирають з купелі в чашу 40 ложок води. При цьому вони висловлюють побажання дитині. Бажають довгого і щасливого життя. Вважається, що таким чином вода стає носієм позитивної енергії, яка наповнить малюка силами і приверне до нього удачу.
  4. Малюка миють у ванні, поливаючи по ложці зарядженою водою з чаші, обсипаючи монетами і фасолінку.
  5. Витирають і переодягають в нову сорочечку. У стару, яку він носив протягом сорока днів, загортають солодощі. Її прив'язують до шиї собаки і дозволяють дітям зловити пса і розділити смачне частування між собою.

Читайте також: Казахські традиції і звичаї при народженні дитини

  • Перше зістрижену волосся і нігтів. Батьки просять когось із гостей зістригти нігті і волосся малюкові. Їх зашивають в невеликий шматочок полотна і пришивають до його одязі або кладуть на полицю з речами. Це оберіг, який збереже життя і здоров'я немовляти. Під час ритуалу можна зімітувати такі дії і виконати цю гігієнічну процедуру після відходу гостей.
  • Магічні дії з купіллю. Воду з такою купелі виливати не можна. Її зберігають, тому що вона вважається цілющою. Якщо малюк неспокійний, то потрібно умити або протерти його цією водою. Квасоля кидають в бік гір, але так, щоб горошини НЕ впали під ноги. Їх не можна топтати, інакше розгубиться вся магічна сила.
  • Обдаровування гостей. Ця процедура обов'язкова як для батьків, так і для гостей. Батько і мати новонародженого дарують гостям чашу, ложку і все ритуальні речі. Таким чином вони висловлюють побажання, щоб і у вшановували їх дитини людей з'явився в будинку немовля.
  • Коржин на 40 днів. Гості підносять кошики з подарунками (Коржин) для новонародженого - іграшками, одягом, прикрасами.

Завершується святкування щедрим дастарханом. За старих часів на сороковий день під час ат кою мулла нарікав нового члена суспільства. Тепер цей обряд практично не дотримується через обов'язкову умову реєстрації дитини в перші тридцять днів його життя.

Багаті традиції казахського народу демонструють трепетну турботу про новонародженого. Всі сили батьків, гостей, родичів спрямовані на те, щоб прийняти і соціалізувати малюка.

Ритуальне обмивання - головна подія киркинан шигару - супроводжується побажаннями здоров'я, благополуччя і щастя новонародженому. Ця позитивна колективна енергія наповнює дитини силами, привертає до нього удачу.

Читайте також: Казахські національні ігри для дітей