Полезные материалы

Активація Клюєва. інфографіка

  1. У сфері нерухомості у Клюєвих є дві компанії. ТОВ "Актив Девелопмент Україна" створена...
  2. Авіакомпанія Клюєвих називається ТОВ " Слав Aер o ". Її парк складається з літаків Gulfstream...

"Тихіше їдеш - далі будеш". Мабуть, саме таке формулювання найбільш точно виражає принцип, яким перший віце-прем'єр Андрій Клюєв керується в бізнесі, та й взагалі, в житті.

Напевно, є в цьому своя проста правда. Займаючи за підсумками 2011 г. цілком собі скромне 66 місце в рейтингу ТОР-100 найбагатших українців, 48-річний уродженець Донецька при цьому є одним з найбільш впливових політиків.

Вартість його бізнес-активів в даний час оцінюється експертами в 140 млн дол., Ноето умовний показник. Наприклад, за підсумками 2008 г. загальна ціна підприємств і компаній групи Slav дорівнювала 675 млн євро, а консолідований дохід - 349 млн євро. Звичайно, криза знизив капіталізацію всіх активів, але навряд чи до такого низького рівня.

Клюєвське підприємства і компанії об'єднані в корпорацію "Укрпідшипник", яка контролюється Андрієм Петровичем і його молодшим братом Сергієм через групу "Slav Handel Vertretung und Beteiligung Aktiengesellschaft", в свою чергу включає ряд зареєстрованих в Австрії компаній.

Це "Slav AG", "Slav Handels GmbH", "CEE Immobilien Development AG", "Slav Beteiligung Gmbh" і "Activ Solar Holding". З України до Австрії А. Клюєв, в той час віце-прем'єр з питань ПЕК, перекинув свою власність в грудні неспокійного 2006 г.

А датою створення "Укрпідшипника" вважається 1992 г. Тоді ж у Відні була зареєстрована і "Slav AG", як дочірня компанія АТ "Укрпідшипник". Вона займалася продажем надходить з України металу, вугілля і природного газу.

До кризи, у 2007 р. , Клюєви всерйоз задумалися про вихід своєї бізнес-групи на IPO, т. е. продаж частини акцій ВАТ "Укрпідшипник" на одній із зарубіжних фондових бірж. Але така операція вимагала великої підготовчої роботи, яку не встигли завершити до кризи. Це і міжнародний фінансовий аудит, і реорганізація бізнесу за західними стандартами.

Ну а після обвалу фондових ринків в 2008 р IPO вже втратило свою фінансову привабливість для більшості українських компаній. Тому більше до розмови про нього в "Укрпідшипнику" не повертаються. До обрання в парламент депутатом від Партії регіонів у 2006 р. наглядову раду "Укрпідшипника" очолював Сергій Клюєв.

Ні в одному із сегментів економіки, бізнес Клюєвих не належить до числа лідерів ринку. Він не має вертикальної інтеграції, на відміну, наприклад, від того ж Ріната Ахметова, який в рамках Донбаської паливно-енергетичної компанії створив повний цикл "видобуток вугілля-його збагачення - виробництво електроенергії - її постачання та розподілення кінцевим споживачам".

Це, безумовно, робить бізнес-імперію Андрія Петровича вразливою. Втім, його сила полягає в іншому. Багаторічне перебування на владному Олімпі дозволяє першому заступнику глави уряду успішно компенсувати всі упущення бізнес-стратегії.

Для збільшення натисніть на зображення, яке відкриється в новому вікні або вкладці

фінанси

У фінансовому секторі діамантом бізнес-імперії Клюєвих, безумовно, є Актив-банк, створений у 2001 році та обслуговуючий операційну діяльність підприємств, що входять в "Укрпідшипник".

За розміром капіталу він займає 47 місце серед 153 банків, включених в моніторинг Асоціації українських банків - 563,29 млн грн., Або 0,348% від усього капіталу банківської системи. За обсягом активів і зобов'язань - 3,4 млрд грн., Банк на 46 місці і таким чином відноситься до групи невеликих.

ПАТ "Комерційний банк" Актив-банк "має позитивні фінпоказники: за підсумками січня-вересня 2011 року його процентний дохід виріс на 26,6% до аналогічного періоду 2010 р, до 251,28 млн грн., Комісійний дохід на 46, 7%, до 19,45 млн грн, чистий прибуток на 39,62%, до 962 тис. грн.

Актив-банк є партнером ПрАТ "Актив-страхування", активи якої за підсумками 2010 р становили 41,5 млн грн., Страхові платежі - 27,1 млн грн., Страхові виплати - 0,8 млн грн. "Актив-страхування" займається страхуванням діяльності підприємств "Укрпідшипника", надає понад 30 видів страхових послуг.

Для порівняння - НАСК "Оранта" за 2010 р отримала 643,89 млн грн. страхових платежів, здійснила виплати на 290,51 млн грн. і відзвітувала про 8,57 млн ​​грн. чистого прибутку. Таким чином, "Актив-страхування" не відноситься до лідерів ринку.

Підконтрольним Клюєвим вважається і ТОВ "Південно-Східна страхова компанія", зареєстроване в Донецьку. Публічно ця структура засвітилася всього один раз в 2007 році, коли Державна податкова адміністрація України опублікувала перелік страховиків, на думку ДПАУ, ухилялися від сплати податків в повному обсязі.

В даному списку виявилася і "Південно-Східна страхова компанія", у якій податкове навантаження склала 0,03% від страхових премій, за розрахунками ДПАУ. На думку податківців, у сумлінних платників даний показник не повинен бути нижче 3%.

"Укрпідшипник" купив у 2004 році та страхову компанію "Орадон", створену в 1994 р на базі донецького регіонального філіалу вищезгаданої НАСК "Оранта". До 2003 року компанія мала назву "Оранта-Донбас". Втім, нею брати володіли не дуже довго і в 2008 р продали більш великому гравцю, СК "Універсальна".

А самі Клюєви в кризовому листопаді 2008 р ледь не стали власниками одного з найбільших в країні Промінвестбанку, де у них, за твердженням учасників ринку, зберігалися великі суми на депозитах. В рахунок цих коштів брати хотіли отримати контроль над фінустановою.

У підсумку "Slav AG" було передано 68% акцій банку, але для його санації в той період було потрібно 10-12 млрд грн., Яких у Андрія Петровича і Сергія Клюєва не виявилося в наявності. Тому вони були змушені поступитися ПІБ російському Зовнішекономбанку. Хоча, безумовно, якийсь прибуток на перепродажу брати все одно заробили.

У той період з даних Нацбанку з'ясувалося, що до "Slav AG" мають пряме відношення такі структури: ТОВ "Синергія Фінанс", ТОВ "Бровари Інвест", ТОВ "Сигнус" і ТОВ "Пріоритет буд", на яких було спочатку оформлено майже 34 % акцій Промінвестбанку.

Грошовими потоками бізнес-імперії Клюєвих управляє зареєстрована в Донецьку ТОВ "Фінансова компанія" Донбас ". Юрособою - власником фінустанов Клюєвих значиться компанія ТОВ" Актив фінанс груп ".

Крім того, є ще й ТОВ "Фінансова компанія" Актив ". У числі своїх завдань вона позначає надання інформаційно-аналітичної та юридичної підтримки своїм клієнтам по широкому спектру відображення операцій з цінними паперами в бухгалтерському та податковому обліку, викуп цінних паперів у фізичних і юридичних осіб за дорученням клієнтів, оформлення документів для покупки держпакетів акцій, участь в приватизаційних аукціонах за дорученням клієнтів.

По одному юрадресою з Актив-банком зареєстрована в Києві і брокерська компанія SAFE-InLife, яка займається наданням страхових послуг і продуктів - лайфових і нелайфових. Її діяльність полягає в розвитку мережі штатних і незалежних агентів, а також продажу послуг відомих міжнародних страхових компаній через існуючу мережу власних офісів.

металургія

У металургійній промисловості інтереси Клюєвих представлені Константиновським метзаводу. Зараз це підприємство, до речі, одне з найстаріших в Україні (створено в 1896 р, ступінь зносу основного обладнання відповідна), займається тільки випуском холоднотягнутого прокату - до 200 тис. Тонн в рік за умови повного завантаження потужностей.

Його продукцію купують машинобудівні підприємства, в т.ч. Мінський тракторний завод, Білоруський автомобільний завод, російський АвтоВАЗ і Крюківський вагонобудівний завод в Кременчуці. За підсумками 2010 р КРМЗ повідомив про отримання чистого прибутку 1,93 млн грн. і вартості активів 114,79 млн грн.

Існує інвестпроект, який передбачає будівництво нового ливарно-прокатного комплексу продуктивністю 750 тис. Т. В рік в перерахунку на рідку сталь. Однак перспективи його реалізації зараз невизначені і цілком залежать від того, чи вдасться Андрію Петровичу пробити під цю справу відповідне бюджетне фінансування.

Ще один клюєвський актив в даній галузі - Артемівський завод з обробки кольорових металів. Він вважається одним з великих виробників прокату з міді, цинку, нікелю та їх сплавів. Підприємство випускає труби, прутки, дріт, контактний провід, електротехнічну катанку, стрічки, листи та смуги. Має у своєму розпорядженні власним плавильним виробництвом.

За підсумками 2010 року доходи АЗОКМ зросли в порівнянні з попереднім періодом з 1,159 до 2,002 млрд грн. Незважаючи на настільки значний оборот, чистий прибуток підприємство задекларувало цілком скромну: 26,99 млн грн. А за 2009 р і зовсім повідомило про збитки в 10,42 млн грн.

Філією АЗОКМ є об'єднання "Донвторцветмет", створене на базі Донецького заводу кольорових сплавів. Воно займається заготівлею кольорового металобрухту з подальшою переплавкою в злитки. Потужність підприємства - до 50 тис. Т. Сплавів на рік. В одне об'єднання з АЗОКМ можна віднести і ЗАТ "НДІ" Укрцветметобработка ", що входить в" Укрпідшипник ".

Ще одне велике підприємство офіційно не входить в корпорацію, однак джерела в його керівництві в коментарі "ОстроВ" стверджували, що новий власник запорізького ПАТ "Укрграфіт" - це Андрій Петрович власною персоною.

Раніше це підприємство називалося Дніпровський електродний завод. Після приватизації воно виявилося в руках генерального директора Бориса Петрова. Який пізніше вирішив відійти від виробничої діяльності і зосередився на політиці, ставши спочатку депутатом Верховної Ради від Партії регіонів, а потім і головою Запорізької обласної державної адміністрації.

Тоді, за твердженнями представників "Укрграфіта", Б.Петров і поступився підприємство А.Клюєву, з яким у нього давні зв'язки. Сам Борис Федорович раніше підтвердив продаж заводу.

"Укрграфіт" займається виготовленням графітованих електродів для електросталеплавильних і рудотермічних печей, футеровочних вуглецевих блоків для доменних печей та алюмінієвих електролізерів.

Ситуація для підприємства зараз непроста: його активно тіснять китайські і польські конкуренти, одні за рахунок більш низької ціни, інші - за рахунок більш високої якості електродів. Проте, свою нішу на ринку і відповідно, обсяги збуту, "Укрграфіт" все ж має.

Машинобудування

У даній галузі Клюєви представлені скромно. Їм належить розташований в Новогродівці (Донецька обл.) ПАТ "Машзавод", що випускає опалювальні газові котли під торговою маркою Dani. За підсумками 2010 р підприємство збільшило чистий дохід від реалізації продукції до 37.45 млн грн. проти 20.59 млн грн. в 2009 р

Незважаючи на позитивну динаміку, завантаження потужностей НОВОГРАДІВСЬКА машзаводу далека від проектної. Продажі в 2010 р виросли до попереднього періоду з 15558 до 24919 шт., А номінально є можливість випускати до 70 тис. Котлів на рік.

Набагато більших обертів у Артемівського машзаводу "Вистек", на який припадає 70% ринку ланцюгового виробництва і 28% електродного виробництва України. Його потужності розраховані на випуск 14,47 тис. Т. сварочнихелектродов, 35,68 тис. т. дроту і 5,8 тис. т. кованої металопродукції рік.

Чистий дохід "Вістек" від реалізації продукції в 2010 р виріс проти 2009 року з 228 до 353,16 млн грн., Чистий прибуток з 5,17 до 22,64 млн грн., Обсяг продажів з 18,24 до 22, 01 тис. т. Підприємство створене в 2001 р на базі Артемовського машзаводу "Побєда труда".

Крім того, у Клюєвих є невеликий деревообробний комбінат в Краматорську. Він випускає відповідний асортимент продукції: фанеру, дошки, вагонку, столярні вироби (пороги, плінтуси, куточки). Юрособою даного підприємства є ТОВ "ДОК" Проммоноліт ".

Нерухомість і інше

У сфері нерухомості у Клюєвих є дві компанії. ТОВ "Актив Девелопмент Україна" створена у 2007 р. і займається українськими проектами: їх налічується понад 10 в Києві, Київській обл. і, звичайно ж, в Донецьку, в тому числі управління завершеними об'єктами, земельними ділянками і будівництво.

Крім того, в Австрії є "CEE Immobilien Development AG", придбана Клюєвими в 2006 р і раніше функціонувала як інвестфонд, який вкладає кошти в різні об'єкти нерухомості на території країни (75% з них знаходяться у Відні). В даний час компанія має в своєму розпорядженні понад 132 тис. Кв. м комерційної та житлової нерухомості вартістю 220-225 млн євро.

При цьому треба зазначити, що будівлі, в яких розташовуються офіси австрійських компаній першого віце-прем'єра України і його брата, є їх власністю. Це дозволяє відчутно економити на оренді і також може розглядатися як своєрідна інвестиція. В Україні у компанії є юрособа у вигляді ТОВ "Імобілен груп".

Авіакомпанія Клюєвих називається ТОВ " Слав Aер o ". Її парк складається з літаків Gulfstream G150 і Gulfstream G200, Як-40. Вона обслуговує приватні польоти самого першого віце-прем'єра, його брата, їх сімей та топ-менеджерів компаній, що належать родині.

Сільгоспактиви Клюєвих перебувають в управлінні ТОВ "Агрекс". Основним підприємством в цій сфері слід вважати Сватівський маслоекстракційний завод в Луганській обл. , На базі якого створено ПрАТ "Сватівська олія". Продуктивність Сватівського ОЕЗ в даний час дозволяє переробляти 120 тис. Т. Насіння соняшнику на рік.

Сировина для переробки на підприємство постачають Клюєвське сільгосппідприємства, розташовані тут же, в Сватівському р-ні: ТОВ "Агрофірма ім.8 березня" і ТОВ "ім.Мічуріна", створені на базі колишніх місцевих колгоспів.

У промисловості будматеріалів першому віце-прем'єру і його брату належить каменеобробний завод "Омфал" в м.Шахтарськ. Підприємство займається виробництвом гранітних і мармурових облицювальних плит на італійському обладнанні.

Камінь на завод надходить з клюєвського і Первомайського кар'єрів, запаси яких оцінюються в 2 млн куб. м гранітних блоків. Оскільки середньомісячна видобуток на тому ж Первомайському кар'єр становить 150 куб. м., цих обсягів вистачить для роботи підприємства на багато років вперед.

Крім того, ТОВ "Лавіком" займається видобутком лабрадориту та граніту в Неверовской і Василівському родовищах (Житомирська обл.), А також виробництві з нього кам'яних блоків.

Ще один актив в цій сфері - ТОВ "Каолін-видобувна компанія", веде розробку родовищ каолінових глин кар'єрним способом в Житомирській обл. Володіє ліцензіями на розвідку і освоєння родовищ каолинита в Донецькій і Запорізькій. обл.

Енергетика

Бізнес в енергетиці А.Клюєв починав як міноритарний акціонер в бізнес-структурах власника групи SCM Рината Ахметова. Зокрема, що належить першому віце-прем'єру ТОВ "ПЕС" Міськенерго "ще в 2008 р значилося в складі Донбаської паливно-енергетичної компанії.

Зараз їх шляхи розійшлися і ПЕС "Міськенерго" вже не числиться серед компаній, що входять в ДТЕК.

Ще раніше, в 2005-2006 рр., Нинішній перший віце-прем'єр продав ДТЕКу свою частку 35% в ТОВ "Східенерго". Зараз у нього залишається у власності ТОВ "Автотехпром", яка зареєстрована в м.Олександрія Кіровоградської обл. і займається виробництвом хімреагентів на основі бурового вугілля, призначених для використання при бурінні нафтогазових свердловин.

Інтереси Клюєвих присутні і в м.Дзержинськ на місцевій ЦЗФ. При ній працює пов'язане з А. Клюєвим ДП "Дзержінскенергоресурси", займаючись переробкою відвалів фабрики і витягом з них вугілля.

Аналогічним бізнесом займається і ТОВ "Екотех" в м.Свердловськ (Луганська обл.). Однак від цього підприємства Клюєви чогось позбулися в 2009 р, продавши його дніпропетровському ТОВ "Інтер пас інвест", яке пов'язують з місцевим підприємцем Олегом Брезін.

Він відомий як один із співзасновників дніпропетровського виробника морозива "Ласунка". Угода в усіх відношеннях незрозуміла: по-перше, А.Клюєв завжди вважав за краще купувати бізнес, а не продавати. По-друге, для О.Брезіна даний напрямок явно є непрофільним.

Братам належить і концерн "Вітроенергопром", який експлуатує Новоазовську вітроелектростанцію на правах концесії. Договір про передачу державної ВЕС в концесію терміном на 50 років було підписано в 2003 році, в період першого прем'єрства Віктора Януковича.

Концерн потихеньку працює над розвитком об'єкта: в серпні 2011 року були запущені в експлуатацію 3 чергових генератора потужність 600 кВт кожен. В результаті встановлена потужність Новоазовської ВЕС зросла з 23,73 до 25,53 МВт.

Значне місце в бізнесі першого віце-прем'єра і його брата займає розвиток сонячної електроенергетики через компанію "Activ Solar Holding". Її керівником є зять С.Клюева, уродженець Об'єднаних Арабських Еміратів Каве Ертефай, якому привалило щастя у вигляді одруження з Ольгою Клюевой.

Син першого віце-прем'єра Богдан Клюєв також був працевлаштований в "Activ Solar" менеджером з розвитку. Це можна вважати непоганим стартом для бізнес-кар'єри. Цікаво, що при цьому його батько в заявах пресі підкреслює, що не має ніякого відношення до діяльності даної компанії. В Україні вона має юрособа у вигляді ТОВ "Солар".

"Activ Solar" побудував геліоелетростанцію (ГелЕС) потужністю 80 МВт під Сімферополем, в р-ні пос.Родніковое. Ще 2 ГелЕС споруджені в сіл. Перово и Охотникове - потужністю 100 МВт и 80 МВт. У плани компанії входить подальше нарощування потужностей своїх кримських ГелЕС до 300 МВт.

Також "Activ Solar" повідомила про намір побудувати потужну ГелЕС в Одеській обл. З огляду на, що вартість обладнання для сонячних електростанцій становить близько 1,9 млн євро за 1 МВт встановленої потужності, отримаємо, що в 2009-2011 рр. інвестиції Клюєвих в розвиток геліоенергетики склали перевищили 450 млн євро. Значна частина цієї суми була залучена у вигляді банківських кредитів.

Постачальником полікристалічного кремнію, використовуваного при виготовленні сонячних енергомодуля для клюєвського проектів, стало належить братам з 2007 р ПрАТ "Завод напівпровідників". Дане підприємство було створено в Запоріжжі в 2002 р шляхом виведення кремнієвого цеху зі складу місцевого титано-магнієвого комбінату.

Андрій Петрович тривалий час намагався дістати контроль над всім ЗТМК, але в підсумку титанове виробництво відійшло до сфери впливу власника холдингу Group DF Дмитра Фірташа і його бізнес-партнерів.

Держава в допомогу

Втім, це зовсім не означає, що Папа, як називає чинного президента України його оточення, зовсім забув про вірного соратника.

При кожному зручному випадку Віктор Янукович намагається просунути бізнес-інтереси Клюєвих на нових ринках. Наприклад, під час візиту в Афіни в жовтні 2011 р в ході виступу на бізнес-форумі перед місцевими підприємцями він запропонував будівництво українською стороною в Греції сонячних електростанцій "під ключ".

Що ж, дійсно, далеко не кожен власник бізнесу в Україні може похвалитися, що його лобіює перша особа держави.

Варто відзначити, що виробництво електроенергії (е / е) на сонячних модулях є вигідним бізнесом в Україні. Держава в рамках підтримки розвитку альтернативної енергетики ввело т.зв. "Зелені тарифи", які набагато перевищують встановлені для традиційних теплових і атомних електростанцій.

При цьому тарифи по сонячної е / е є найдорожчими: 5.341 грн / кВтг (без ПДВ). Вони прив'язані до курсу євро Національною комісією регулювання енергетики - що страхує власників бізнесу від валютних ризиків (для створення ГелЕС використовується імпортне обладнання).

Для порівняння: тариф на е / е для електростанцій на біопаливі з 1 липня склав 1.4218 грн / кВтг, для ВЕС 1.2982 грн / кВтг, для малих ГЕС - 0.8902 грн / кВтг. Ось тільки є один нюанс: за твердженнями учасників ринку, з якими вдалося поспілкуватися "ОстроВ", пробити "зелений" тариф через НКРЕ для переважної більшості підприємців практично неможливо.

Це підтверджується і тим фактом, що в середині минулого року зелені тарифи на виробництво е / е на сонячних модулях в Україні мали 6 структур, з яких 5 пов'язані з Клюєвими. Це ТОВ "Крайміа Солар 1,2,3,4,5", створені для експлуатації ГелЕС в п. Родниковому.

Тобто преференції від держави в даному бізнесі - так, вони є. Альо не для всех. На них можуть розраховувати лише ті, хто сам від імені цієї держави визначає його політику. До речі, те ж саме відноситься і до отримання фінансової підтримки з держбюджету та надання кредитів.

Так, державний Укрексімбанк в 2006 р надав кредит в 38 млн євро для ВАТ "Укрпідшипник" під 9% річних. Пізніше, в 2009 г. , Цей же банк погодився дати ще 150 млн євро для ВАТ "Завод напівпровідників" на досить вигідних для підприємства умовах.

Крім того, ще 200 млн грн. були виділені йому в 2010 р. з держбюджету в рамках програми держпідтримки інноваційного розвитку економіки. Ці кошти призначені для погашення процентних виплат за банківськими кредитами, залученими підприємством під закупівлю устаткування для виробництва полікріталліческого кремнію потужністю 13 тис. т. в рік.

Безперечно, даний проект у всіх відносинах підпадає під визначення інноваційного. Трохи бентежить лише той факт, що державна підтримка надається переважно бізнесу самих можновладців. Так, урядову комісію з координації заходів, пов'язаних з реалізацією інвестиційних проектів, очолює ні хто інший, як сам Андрій Петрович.

Дана комісія якраз і затвердила проекти, під які виділяються кошти з бюджету. М'яко кажучи, це ніяк не вкладається в декларований законом "Про основи економічної конкуренції" принцип рівності умов для всіх видів бізнесу.

Також не зовсім зрозуміло, чому громадські гроші повинні працювати не на саме суспільство, а на примноження добробуту кількох окремо взятих сімей.

Справедливості заради можна лише відзначити, що в даному випадку бізнес-підходи А. Клюєва не є винятком з правил. Аналогічним чином діють (або діяли, коли були близькі до влади) все без винятку представники великого бізнесу в Україні.

Валерій Байкалов, спеціально для "ОстроВ"