Полезные материалы

Арктика під чеським мікроскопом

Льодовики Арктики, Фото: Романа Лехманова, Чеське радіо   Що цікавить чехів Льодовики Арктики, Фото: Романа Лехманова, Чеське радіо Що цікавить чехів? Вони вивчають вплив глобальних кліматичних змін і людини на екологію Арктики. Нагадаємо, що причини зміни клімату, а також гамма-радіоактивне випромінювання і виникнення антарктичних оазисів чеські вчені вивчають також в Антарктиді. Слово - керівнику Центру полярної екології, заснованого на факультеті природознавства Південночеський університету в Чешске Будейовіце, Йозефу ЕЛСТЕР.

«Ми знаходимося в долині Адвендален, де розташований Лонгйір, столиця Свальбарда (архіпелагу Шпіцберген). Саме тут розмістилася Чеська науково-дослідна станція. Площа архіпелагу Свальбард займає близько 63 тис. Кв. км, тобто за розмірами приблизно відповідає чеській території, площа якої становить менше 80 тис. кв. км. Громадяни Чехії мають право проводити тут наукові дослідження або, наприклад, займатися господарської діяльності на підставі міжнародного договору, укладеного ще в 1924 році, до якого Чехословаччина приєдналася в 1931 р ».

- Тобто чисто теоретично Чехія, наприклад, могла б добувати в цьому регіоні кам'яне вугілля, великі поклади якого там зосереджені? Залишимо поки осторонь ту обставину, що і в самій Норвегії думки з питання про вугільну енергетику розділилися.

Лонгйір, Фото: Романа Лехманова, Чеське радіо   «Зрозуміло Лонгйір, Фото: Романа Лехманова, Чеське радіо «Зрозуміло. Якби ми дотримувалися норвезькі закони, така діяльність не була б під забороною. Однак з урахуванням того, яке велике відстань відділяє ці рудники навіть від Північної Європи, витрати на транспортування вугілля були б дуже високими ».

- Так що в першу чергу будемо добувати знання - чеські вчені долають відстань у 3 тисячі кілометрів, щоб взяти участь в літніх і зимових полярних експедиціях в умовах вічної мерзлоти. Тут вони проводять не тільки дослідження водоростей і різних паразитів.

«Перш за все, ми вивчаємо живу природу, проводимо біологічні дослідження і працюємо за трьома головними напрямами. Це біомедицина і алгологія, які мають безпосереднє відношення до мікроорганізмів і водоростей, а також ботаніка і зоологія разом з паразитологією. Наша група їздить вивчати паразитів, що мешкають у різних видів полярних тварин »,

- вводить нас в курс справи чеський паразитолог Олег Дітріх.

Полярна крячок, Фото: відкритий джерело   - Зовсім недавно чеські орнітологи проводили моніторинг гнізд полярних крячків, зовні схожих на річкових крячків Полярна крячок, Фото: відкритий джерело - Зовсім недавно чеські орнітологи проводили моніторинг гнізд полярних крячків, зовні схожих на річкових крячків. У Чехії їх називають Rybák. Цей вид перелітних птахів з розмахом крил до 85 см, що зимує біля берегів Антарктиди, здатний за один переліт подужати 40 тисяч кілометрів - справжній рекордсмен по міграціям!

«Безпосередньо в Лонгйіре є дві колонії полярних крячків. Вони у вересні виводили пташенят, і, охороняючи потомство, атакували з повітря прибульців, які опинилися на гніздовий території. Наші вчені вивчають спосіб їх гніздування. Крім того, що цей птах - невтомний мандрівник, вона є цікавим полярним мешканцем і зарахована до символів дослідження, яке ми проводимо разом з університетом ім. Масарика в Брно ».

Полярні крячки, як розповіла брала участь в чеській експедиції студентка Тереза ​​Громадкова, зберігаючи потомство, здатні утримувати в своїх гніздах температуру, на 20 ° C перевищує температуру повітря. І в літній арктичний період, коли стовпчик термометра в вересні не піднімається вище 5 градусів Цельсія, пташенята захищені від холоду.

- Які можливості використовують в Арктиці чеські дослідники в області паразитології?

«Ми досліджуємо паразитів морських мешканців, життєві цикли різних паразитичних плоских хробаків, що зустрічаються у риб, ракоподібних та молюсків. Під нашим мікроскопом виявляються і паразити птахів і сухопутних ссавців. І хоча останніх тут не так вже й багато, цікавлять вони нас також з тієї причини, що зараження деякими з цих паразитів схильний і людина »,

- каже Олег Дітріх.

Тобто чисто теоретично Чехія, наприклад, могла б добувати в цьому регіоні кам'яне вугілля, великі поклади якого там зосереджені?
Які можливості використовують в Арктиці чеські дослідники в області паразитології?