Полезные материалы

Шви по вільному контуру

  1. тамбурний шов Мал. 75. Види тамбурного шва: а - зигзагоподібний; б - двоколірний; в - широкий;...
  2. петельний шов
  3. Змінюючи відстань між стібками і нахил, чергуючи стібки різної довжини, можна отримати багато варіантів...
  4. ялинка
  5. Шов з перехопленням
  6. Зиґзаґоподібні шви, трикутники
  7. вузликовий шов
  8. шов

тамбурний шов

Мал
Мал. 75. Види тамбурного шва: а - зигзагоподібний; б - двоколірний; в - широкий; г - канатний; д - перекручений; е - відкритий; ж - заплетений

Є багато модифікацій цього шва.

Простий тамбурних шов представлений в розділі рядки на рис. 51.

Мал. 51. Простий тамбурних шов голкою

  • Дуже декоративний зигзагоподібний тамбур (рис. 75, а). Голка вколюється в тканину під кутом до поздовжньої осі шва. Добре виглядає звичайний або зигзагоподібний тамбурами шов, виконаний нитками двох квітів. Для цього в голку одночасно втягається дві робочі нитки різних кольорів (рис. 75, б) і по черзі кожним кольором послідовно вишиваються петельки тамбурного шва.
  • При виконанні широкого тамбурного шва рис. 75, в) голка з робочою ниткою входить в тканину під кутом до осі шва і на деякій відстані від початку петельки.
  • Дуже гарний канатний тамбурних шов (рис. 75, г). Виконаний товстої крученої ниткою, він нагадує ланцюг з перехопленнями. Краще вишивати його від низу до верху. Перш ніж вколоти в тканину, голку обмотують один раз робочою ниткою рухом зліва направо. Потім роблять петлю робочою ниткою і, відступивши на деяку відстань від попередньої петельки шва, вколюють голку в тканину виконання наступної петельки.
  • Особливість перекрученого тамбура (рис. 75, д) полягає в тому, що зовні робочий стібок голки перетинає під кутом напрямок шва. Голка входить в тканину зовні петлі робочої нитки.
  • Відкритий тамбур (рис. 75, е) характеризується тим, що петелька шва утворюється не в процесі вкаливанія голки в тканину, а шляхом підхоплення робочою ниткою попередньої петельки. На самому початку роботи необхідно зробити початковий стібок 1-2, за який кріпиться перша петля шва.
  • Заплетений тамбур (рис. 75, ж) зовні зовсім не схожий на основний шов. Особливість його полягає в тому, що голка вколюється поперек шва і робоча нитка робить перекручену петлю.
  • Цікавим різновидом тамбурного шва є одиночний тамбур. Його ще викликають «петелька в один прикреп», «петелька в два прикріпити». Одиночний тамбур зазвичай використовують для вишивки простих квітів або листя (рис. 76). При вишивці петелькою в один прикреп прикріплюється стібок кладеться по осі пелюстки, а при вишивці петелькою в два дали ці прикріплюють стібка розташовуються під однаковим кутом до осі пелюстки. Петельками в два прикріпити зручно вишивати квіти волошки, будяків. При вишиванні одиночним тамбуром великих елементів петельку можна виконати в три прикріпити.

Мал
Мал. 76. Виконання одиночного тамбура: а - петелька в один прикреп: б - петелька в два прикріпити; в - петелька в три прикріпити

Вишивка одиночним тамбуром добре виглядає на трикотажних, в'язаних виробах. Нитки краще брати слабкого крутіння - шерсть, гарус.

петельний шов

Мал
Мал. 77. Петельний шов: а - простий; б - згрупований по два стібка

Застосовується самостійно як декоративний, а також як складовий елемент при обробці краю в деяких видах вишивок. У виконанні дуже простий (рис. 77).

Змінюючи відстань між стібками і нахил, чергуючи стібки різної довжини, можна отримати багато варіантів декоративного петельного шва:

  • петельний шов з ритмічно чергується довжиною стібка;
  • петельний маскувальний шов. Стежки виконуються поперемінно по одну і іншу сторону шва. Перший стібок роблять крайній зліва, зверху вниз, наступний укол голкою назустріч йому - від низу до верху і т. Д. Цей шов застосовується для маскування сполучних швів;
  • петельний шов, яким обшивають групу вільно накладених ниток одного кольору;
  • зміщений петельний шов. Вишивальну нитку затягують нема на краю шва, як зазвичай, а посередині (рис. 78, а). Цим швом також маскують сполучні шви;

Мал
Мал. 78. Види петельного шва: а - зміщений; б - з перевивом; в - хрест; г - лапочка

  • петельний шов з перевивом (рис. 78, б). Виконується справа наліво. Є основним при вишивці рішельє;
  • петельний шов «хрест» (рис. 78, в). Голка вколюється в тканину під нахилом, в результаті чого стежки утворюють хрестики;
  • петельний шов «лапочка» (рис. 78, г) - поєднання стібків різної довжини і нахилу;
  • двоколірний односторонній петельний шов. Спочатку виконується звичайний петельний шов одним кольором, потім іншим, причому стежки другого шва лягають в проміжках між стібками першого.

Шви краще виконувати по рахунку ниток тканини, використовуючи товсту кручену нитку.

ялинка

Зовні шов нагадує ялинову гілочку. Кожен стібок розташовують так, щоб одна частина його утворила стебло, а друга - голочку (рис. 79, а). При кожному новому стежці змінюють напрямок робочої нитки роблячи полупетлю то праворуч, то ліворуч від осі шва. На вивороті виходять прямі стібки, що розходяться від осі шва.

Мал
Мал. 79. Виконання ялинки (а) і шва з перехопленням (б)

У правильно виконаної ялинці напівпетлі лицьових стібків однакові. Для цього необхідно кожен раз гарувати голку з виворітного боку на лицьову на однаковій відстані від попереднього стібка.

Шов з перехопленням

Є поєднанням окремо розташованих вертикальних стібків і прикріплюють їх до тканини коротких похилих стібків (рис. 79, б). Прикріплюється стібок перекидається через вертикальний зліва направо.

Зиґзаґоподібні шви, трикутники

Виконуючи простий зигзагоподібний шов (рис. 80, а), з точки 1 робимо по лицьовій стороні стібок вниз з нахилом направо в точку 2. За виворітного стороні виконуємо горизонтальний стібок 2-3 такої довжини, щоб точка 1 виявилася навпроти його середини. З точки 3 по лицьовій стороні прокладаємо стібок в точку 2, потім по вивороту виконуємо стібок 1-4 такої ж довжини, як і стібок 2-3, і т. Д.

Мал
Мал. 80. Виконання шва «зигзаг» (а), одинарного трикутника (б) і подвійного трикутника (в)

  • Шов одинарний трикутник (рис. 80, б) виконуємо вищеописаним способом, додадуть по лицьовій стороні горизонтальний стібок знизу.
  • Щоб отримати подвійний трикутник (рис. 80, в), двічі повторюємо все стежки.

вузликовий шов

Застосовується в поєднанні з вишивкою гладдю для заповнення частин листочків, сердцевінкі квітів.

Голку потрібно брати одного діаметру по всій довжині, щоб не виділялося вушко. Робимо стібок довжиною 2 - 3 мм з таким розрахунком, щоб робоча нитка виходила на лицьову сторону якраз посередині цього стібка (рис. 81, а). Ми залишаємо голку в тканини і на вільному кінці її робимо робочою ниткою один виток.

Лівою рукою притискаємо голку з навивкой до тканини, а правою акуратно протягуємо голку з робочою ниткою через тканину і виток і прикріплюємо отриманий вузлик до тканини в тому ж місці. Шов, в якому робиться один виток, називається насипом.

Мал
Мал. 81. Вузликовий шов: а - насип; б - рококо

Можна зробити на голці кілька витків (рис. 81, б), тоді утворюються валики. Укладаючи їх певним способом, отримаємо гарні трояндочки або інші квіти. Цей вид вишивки ще називають «рококо». Щоб квітка була витонченим, на голці треба робити не більше 15 - 17 витків.

шов

Застосовується в білій гладі для вишивки стебел квітів, а також самостійно при виконанні контурних візерунків.

Мал
Мал. 82. Варіанти виконання стебельчатого шва

Заснований на шві «назад голку», тобто кожен стібок роблять, відступивши назад. Особові стежки лягають в одному напрямку, заходячи один за інший праворуч або ліворуч, в залежності від призначення шва і зручності його виконання (рис. 82, а).

Особові стібки повинні бути в два рази довше виворітних, кожен прокол подальшого лицьового стібка знаходиться на середині попереднього. Іноді шов виконують так, що лицьові стібки не перекривають один одного, а лежать стрічечки (рис. 82, б).