Полезные материалы

Violtan.com: переклеювати віконні фарби для дитячих вітражів

Вітраж - це композиція з шматочків кольорового скла в металевій оправі. Їх виготовлення - справа дуже трудомістка і вимагає спеціального обладнання.
Штучний вітраж на відміну від звичайного - це композиція на цілісному аркуші скла або прозорого оргскла, ділянки якого оконтурени контурної пастою або самоклеїться свинцевою стрічкою і пофарбовані вітражними фарбами. Такий вітраж схожий на справжній вітраж в стилі Тіффані, але значно простіше у виготовленні і в багато разів дешевше.


У майстернях штучні вітражі роблять на товстому склі 5-8 мм, одну сторону якого обробляють песькоструйкой через трафарети для отримання матовою шорсткою поверхні. Потім на цю поверхню аерографом напилюють розбавлену витражную фарбу (Сольвентні фарбу, тобто фарбу на основі терпентіна або тінера) в один або кілька шарів. Шероховотатость скла підсилює зчеплення розбавлених фарб зі склом і забезпечує рівномірне розсіювання світла, що проходить, що необхідно для маскування неоднорідностей забарвлення і для кращого сприйняття композиції.
Пескоструйка може створювати 3D-рельєф на склі.
Після нанесення фарби знімають трафарети і на стиках проклеюють контурну свинцеву стрічку. Водні фарби (на основі акрилової) в аерографі зазвичай не застосовують, так-як після висихання (15-30 хвилин) вони не змиваються і засмічують аерограф. Ця робота вимагає спеціального устаткування й не безпечна для здров'я і навколишнього оточення.
Однак у багатьох випадках невеликий вітраж (або вітраж з великого числа маленьких кольорових ділянок) можна виготовити навіть у домашніх умовах і без шкоди для здоров'я і обстановки кімнати. У цій замітці ми коротко обговоримо вибір фарб для виготовлення іскуссвенного вітража на дому.


Фарби для вітражів найчастіше зустрічаються водні (на основі акрилової) і сольвентні (на нафтових розріджувачів). Так-так вода - теж розчинник, термін сольвентні (від англійського solvent - розчинник) ми використовуємо для стислості для фарб на основі нафтових розріджувачів. У російській мові це ще не загальноприйнятий термін.
Обидва типи фарб після висихання водою не змиваються.
Сольвентні фарби для скла зазвичай прозорі, добре розтікаються і лягають на скло міцним і дуже тонким шаром. Сольвентні фарби для фарфору бувають покриваність - для скла їх теж можна використовувати. Для створення рельєфу сольвентні фарби майже не придатні. Їх можна використовувати на вітражах для сухих або вологих приміщень (для ванної), але не можна застосовувати на поверхнях, призначених для прямого контакту з їжею і напоями. На жаль, вони час роботи не нешкідливі, особливо для алергіків, і бажано провітрювати приміщення і працювати малими порціями фарби (м'якими акварельними пензликами, а не валиками і тампонами). Якщо є можливість, краще працювати на відкритому повітрі під навісом від сонця. Виробник зазвичай рекомендує для розведення сольвентних фарб свої власні розчинники-очисники (cleaner) в маленьких баночках і по тій же ціні, що і фарби. На мою думку і з досвіду знайомої мені вітражної майстерні, для очищення скла перед роботою, для розведення фарб і для промивання аерографа і кистей після роботи цілком годяться звичайні розчинники з хозмазі за ціною майже в 100 разів дешевше ...
Потрібно відзначити, що при роботі кистями фарби зазвичай не розбавляються. А якщо потрібно послабити їх тон (яскравість), потрібен не розчинник, який розріджує фарбу і при цьому послаблює її прилипання до скла, а спеціальна безбарвна прозора фарба-освітлювач (medium). Освітлювач розбавляє тільки колір і зберігає в'язкість, прозорість і адгезію фарб.
Освітлювач (медіум) є аналогом білої фарби в масляній і гуашеві живопису.


Якщо сольвентні фарби різних компаній мають однаковий тип розчинника, їх можна змішувати між собою. Але бажано перед роботою перевірити суміші на мельнькіх шматочках скла. Суміш фарб різних фірм може втратити блиск після висихання, або стане напівпрозорої, або погіршиться прилипання до скла і т.п. Однак цих немає проблем, якщо фарби різних фірм не змішувати, а використовувати на різних ділянках одного вітража. Тоді їх палітри можуть доповнювати один одного.


Помилкові місця з напівсухий сольвентной фарбою можна легко змити тампоном з розчинником. Навіть суху фарбу іноді вдається змити тампоном зі спиртом. Дрібні дефекти можна акуратно зняти паличкою для вух, змоченою спиртом або розчинником. Готові роботи треба захищати від потрапляння розчинника і особливо від спирту. Від звичайної пилу і бруду виріб можна відмивати м'якою ганчіркою з водою (і навіть з мильною водою - після перевірки за типом фарби), але не скотчем. Якщо скло прозоре і композиція на просвіт виглядає плямами, а пескоструйка недоступна, можна з одного боку скла прикріпити олівцеву кальку шматочками клейкою прозорою стрічки. Але краще обробити скло хоча б хімічним гравером для отримання матової поверхні, що розсіює проходить світло (про це нижче).


Сольвентні фарби зазвичай мають невеликий вибір кольорів (12-18 тонів), так-як вони орієнтовані на професіоналів.
Однак не всі компанії включають в свої палітри первинні кольори (або включають за назвою, але не за потрібною тону) - жовтий середній, малиновий (червоно-рожевий), блакитний (зеленувато-блакитний, майже бірюзовий) і чорний.
Порівняйте з набором чорнила для кольорових принтерів CMYK: Cyan, Magenta, Yellow, Black. Біла фарба не входить в основні, так-як вона замутняет колір, і її замінюють обробкою (матуванням) скла перед роботою (а в принтерах використовують білий колір паперу).
Недолік основних колірних тонів в палітрі постачальника ускладнює складання сумішей і змушує купувати майже всі кольори цьог палітри. Але можна використовувати для економії відсутні основні кольори інших фірм, якщо фарби хімічно сумісні.
Один з рідкісних наборів сольвентних фарб, що включає всі 4 АГАЛЬНІ кольору і білий - прозорі Вако (або Уейко - transparent by WACO). Гарним доповненням до нього може служити Л-Б ВІТРАЛ (L & B - Lefranc & Bourgeois, Vitrail).


У домашніх умовах Піскоструйки цілком можна замінити олівцевої калькою для ескізних робіт або хімічної гравіювання пастою для скла для більш важливих проектів.
Годиться наприклад Гравер Брука по склу - він практично не має запаху, не пилить при висиханні, не впливає на пластики, картон і шкіру (і тому зберігається в пластикових баночках). При попаданні на руки досить промити руки з водою і милом.
Цей гравер намазується на сухе чисте скло тонким шаром, через 15-20 хвилин знімається сухим тампоном або дероевянной лопаткою і збирається знову в баночку для наступного застосування. Скло промивається від Залишок пасти і стає матовим. Воно рівномірно розсіює проходить світло, що буває необхідно для приховування мазків пензлика в світлі, для посилення зчеплення фарби зі склом і т.п. Гравер Брука можна використовувати і на тонких шибках 2-3 мм, де не можна застосовувати Піскоструйки (проб'є наскрізь).
Травлення (матування) скла годиться як основа для обох типів фарб (водних і сольвентних).
Так-так шар матованого скла дуже тонкий (близько 0.1 мм), немає необхідності залишати доріжки для контурної пасти або свинцевої стрічки - вони досить добре і щільно прилипають до матованою поверхні. Це помітно спрощує роботу.
Поверхня для матування може бути навіть не плоскою (наприклад, абажур для настільної лампи). У цьому перевага гравера перед песькоструйкой. Недолік пасти-гравера - їм майже неможливо створити 3D-рельєф на склі, навіть при багаторазовому застосуванні. Може бути цей недолік може стати гідністю - наприклад для матування електролампочок.


Поверхня скла або посуду перед роботою будь-якими фарбами потрібно очистити від пилу і жиру тампоном зі спиртом або навіть теплою водою з милом. Для сольвентних фарб можна протерти сухе чисте скло розчинником для більш рівномірного розтікання фарби.
Для водних фарб розчинник не годиться, але можна протерти скло вологим спиртовим тампоном (але не водою - вода погіршить розтікання фарби).


Водні фарби (на основі акрилової) практично безпечні для роботи в домашніх умовах. Але вони як правило вимагають запікання в духовці при температурі 150-180 ° C протягом 30 хвилин. Це не завжди можливо, навіть якщо виріб за розміром поміщається в духовку. Ці фарби можна використовувати на кухонному посуді, але не в прямому контакті з їжею.
Запікання (фіксація) забезпечує стійкість фарби до посудомийній машині. Якщо така стійкість не потрібна (вітраж у вікні або двері), досить просушити виріб 2-3 дня на повітрі.
Сушка фарби до торкання достатня від 30 хвилин до 4 годин залежно від типу фарби і товщини шару, але для надійної експлуатації потрібна сушка протягом декількох днів.
Суха фарба вологостійка і досить міцна.


Водні фарби мають набагато більш широкий спектр властивостей і палітру кольорів, ніж сольвентні. Палітра включає від 20 до 60 кольорів. Але навіть широка палітра не часто містить основні фарби (напевно з комерційних міркувань - див.вище).
Водні фарби бувають прозорі, напівпрозорі і покриваність (як звичайні акрилові, гуашеві або олійні фарби). Кожен з цих типів фарб може бути блискучим, атласним або матовим. Є морозні фарби (напівпрозорі, що розсіюють відображене світло, немов паморозь на склі).
Є фарби металік (під золото, срібло, мідь і т.п.). Сольвентні фарби-металік теж зустрічаються, але набагато рідше. Є водні фарби-гліттер (емульсії з шматочками слюди і т.п. - вони іскристі після висихання). Є фарби для створення 3D-рельєфу на склі з прозорістю або розсіюванням світла, що проходить.


Не всі комбінації властивостей доступні на панелях фарб однієї компанії або торгової марки, але в палітрах різних компаній вони зустрічаються майже всі. Водні фарби зазвичай набагато більш в'язкі, ніж сольвентні. Іноді для їх кращого розтікання на склі припадає змочувати пензлик водою, і вологим пензликом брати фарбу з баночки. Розведення навіть вузьких фарб водою зазвичай не бажано, так-як призводить до того, що фарба збирається краплями на склі. Особливо щільні і в'язкі фарби (типу Пебео вітрео-160 - Pebeo Vitrea-160) можна наносити на скло дерев'яними паличками-тампонами для вух. Це дає після висихання ефект гранульованого кольорового скла - зернисту рельєфну поверхню. Ці фарби бувають прозорі блискучі і майже прозорого морозні.
Фарби з високою в'язкістю зручніше в порівнянні з рідкими фарбами для нанесення на посуд, так-як вони менше стікають з опуклостей.
Рідкі водні фарби зручніше для роботи на горизонтальній плоскій поверхні - вони рівномірніше розтікаються на склі і згладжують мазки пензля. Для цієї мети годяться наприклад фарби Л-Б Скло-Кахель (L & B Glass-Tile). Вони бувають прозорі і покриваність.
Трохи особливе становище займають фарби "Декорфайн фарфор" (Decorfine Porcelain). Вони теж бувають прозорі і покриваність. Вони мають високу щільність (майже як травневий мед) і лягають досить товстим шаром на скло, але не дивлячись на це вони добре розтікаються по барвистому плямі і згладжують нерівності від кисті.


Якщо Вам потрібен досить міцний, кольоровий прозорий 3D-рельєф на вітражі, можна використовувати прозорі фарби нового типу - замазки Артідее 3Д-кристал фірми Креартек (Німеччина) - Artidee 3D-Crystal - transparent colored putty. Ці замазки в сирому вигляді можуть мати молочний вигляд, але після висихання на повітрі стають прозорими і досить міцними навіть для дряпання (на кішках не перевіряв :-). Запікання в духовці не потрібно. Змочування сирої фарби водою призводить до морозним ефектів після висихання. Через дуже високої щільності ці замазки практично неможливо змішувати між собою. Вони наносяться на скло або посуд безпосередньо з насадки флакона. Неоднорідності фарби можна розрівнювати на склі пластиковою або дерев'яною лопаткою (від морозива Ескімо).


Для дитячих вітражів, які дітям дуже хочеться помістити в вікні або на скляних дверей, а їх батькам дуже не хочеться виймати скло з рами і класти на стіл, спеціально спроектовані віконні фарби (Window Colors).
Дорослі теж можуть застосовувати віконні фарби для швидкого і порівняно дешевого моделювання майбутнього проекту вітража.
Ці фарби в сирому вигляді можуть бути опаловими (молочними), але після підсихання стають прозорими і блискучими.
У палітру віконних фарб часто входять і непрозорі фарби (зазвичай біла, чорна і металлики), і фарба-освітлювач (вона часто називається "прозорий кристал"), і фарби-кракелюри (дають розтріскування після висихання), і фарби-гліттер (іскристі) .
Звичайна палітра від 12 до 60 кольорів у різних фірм. Віконні фарби досить в'язкі і щільні і наносяться на скло з насадок флакона. Їх важко змішувати між собою. Наносяться вони на тверду щільну основу на столі. Контурні пасти теж треба брати з набору віконних фарб (можна інший фірми). Інакше ви не зможете відокремити висохлий контур від основи без його пошкодження.
Особливість віконних фарб - вони після висихання утворюють кольорову прозору досить щільну і досить міцну плівку. Цю плівку можна підчепити за край і акуратно зняти пальцями з основи, по можливості навіть з контуром. Потім потрібно цю плівку акуратно і щільно прикласти до потрібної ділянки на вікні, розгладити і щільно притиснути. Вона досить міцно прилипає до шибки (якщо звичайно воно чисте і сухе). Потім можна приступати до наступного шматочку вітража.
Підсохлі плівки на склі-основі (заготовки для вітража) або на вікні можна чіпати чистими руками і навіть протирати вологою м'якою ганчіркою без ворсу. Але їх не слід на час зберігання притискати до сторонніх предметів. Якщо не можна їх відразу після висихання перенести (переклеїти) на вікно, то зберігати їх можна в вертикальному положенні в спеціальних стійках з повітряними проміжками між заготовками (на дерев'яних реечки з прорізами і т.п.). Інакше зовнішня (начебто суха) поверхню плівок може прилипнути до цих предметів, і її не вдасться відокремити без пошкодження.
Вітраж з віконних фарб може прикрашати вашу кімнату рік або навіть кілька років, поки його не зашкодять погода і другте умови.
А коли захочеться змінити інтер'єр, цей вітраж можна акуратно зняти (відклеїти) з вікна і промити скла водою з милом і скотчем.


Автор: Віталій Єременко
вгору
Сайт вперше опублікований 11 Июля 2004.
Всі права захищені © 2004 - 2019 www.Violtan.com
Копіювання допускається з URL-посиланнями на наші сторінки-джерела.