Полезные материалы

"Робочі" прикмети і забобони пожежних, лікарів, міліціонерів і продавців

"Погано впустити жезл, зупинити жінку або колегу"

Люди різних професій склали для "Сегодня" "реєстр" своїх професійних прийме. Їх чимало у пожежних, льотчиків, шахтарів, міліціонерів і даішників, лікарів і провідників. Багато з них, приходячи новачком, спочатку дивуються робочим традиціям, вважаючи їх жартівливими, але вже через півроку говорять, що готові передавати їх у спадок. Втім, у психологів своє пояснення "робочим" прикметами. "Віра в них сходить до потреби в безпеці, - розповіла" Сегодня "старший науковий співробітник Інституту соціальної та політичної психології Нацакадемії педагогічних наук України Тетяна Бєлавіна. - Тобто небезпека компенсується потребою прогнозувати своє майбутнє. У нас довго релігія замінювалося атеїзмом, але вилучивши її, не змогли вилучити забобони. У психології є навіть таке явище - ефект едипу - людина чекає, що з ним станеться щось погане, і воно трапляється ".

Лікарі: в темряві і з віником навпаки

Медики, що працюють в бригадах швидких, розповіли нам, що у них неписаних традицій - ставок-гати, і порушувати негласні правила вони не вирішуються. "Більшість прийме дійсно збуваються, - розповідає медик з бригади швидкої Віталій Роїв. - Наприклад, першою на виїзд ми намагаємося завжди відправити бригаду, що складається тільки з чоловіків. Тоді і день, і ніч у всіх бригад будуть більш-менш спокійними, без ексцесів. А якщо в першій кареті буде жінка, то і спокою не бачити ".

Також в приймальному відділенні лікарні швидкої допомоги намагаються зайвий раз не включати світло - вважається, що "на нього, як мошки на ліхтарик, злітаються швидкі", а в приймальному покої на вході ставлять віник, перевернутий догори ногами - медики вірять, що він відганяє важкі хвороби. Також погана прикмета, якщо перший пацієнт першій бригаді попадається лежачий (людина, яка не здатна пересуватися самостійно. - Авт.): Були дні, коли виклики до таких лежачим переслідували медиків цілий день. "Ще погано, якщо перший виклик - до людини, якій погано стало просто на вулиці. Тоді весь день обіцяє бути неспокійним. Ну і ви напевно знаєте нашу найпоширенішу прикмету: ми ніколи не заносимо і не виносимо пацієнта вперед ногами, тільки вперед головою - вперед ногами заносять тільки клієнтів моргу ", - розповів нам Віталій.

Є цікаві прикмети і у лікарів-хірургів. "Після того як ми забираємо дитину на операцію або переводимо в реанімацію, то біля входу в ці приміщення завжди ставимо взуття дитини. Це хороша прикмета: вважається, що ці маленькі тапочки дочекаються повернення дитини в звичайне життя", - розповіли нам лікарі науково-практи -ческого медцентру дитячої кардіології та кардіохірургії. Але ще більш цікава прикмета, за їхніми словами, - у лікаря-кардіохірурга, який ще недавно очолював МОЗ, а зараз працює в цьому центрі: він на складні операції приходить в старих туфлях, які приносять йому удачу. "Найскладніші операції він робить, взутий в австралійські туфлі з натуральної крокодилячої шкіри. Він їх купив, коли практикувався в Австралії багато років тому. І вірить, що вони йому приносять удачу".

Пожежні: "тягають" машини

"У нашій роботі візьме стільки, скільки немає в будь-який інший професії", - сміються пожежні. Причому вони не виключають, що багато їх прикмети - це забобони, які можна сприймати тільки з гумором. Але працювати вони не заважають, а в екстремальних ситуаціях - навіть допомагають.

Наприклад, практично в усіх пожежних частинах є традиція "хрещення" нового співробітника: його обливають водою з пожежного рукава в момент, коли він найменше до цього готовий. "Ми просто допомагаємо новому співробітнику звикнутися з тим, що на виїзді йому доведеться працювати в стані стресу і не тільки в вогні, а й повністю мокрим. А ще такі обливання робляться для того, щоб новачок швидко і без проблем влився в колектив", - пояснюють нам пожежні.

Є у рятувальників та інші прикмети. За словами командира відділення Кіровоградської пожежно-рятувальної частини №2 Миколи Поліщука, який працює рятувальником вже 10 років, "пожежникам не рекомендується стригтися безпосередньо перед чергуванням - щоб" не зістригти "удачу. Також вважається, що якщо боєць заступив на чергування в новому одязі і "берцах", значить, йому варто готуватися до виїзду. Я не можу назвати ці прикмети забобонами - можливо, це просто збіг обставин. Але це працює. А значить, варто звертати увагу ". Тому в новому одязі пожежні намагаються спочатку прийти на побудову і лише потім - на бойове чергування. "Після побудови форма вже не вважається новою", - впевнені підкорювачі вогню.

"Ще одна прикмета - пожежний автомобіль не можна мити, поки не закінчиться бойове чергування. Але ця прикмета, на жаль, малоосуществіма, адже машина повинна бути в належному стані. Так що ми, звичайно, їх моєму після приїзду в частину і на наступний виклик їдемо у чистій і нормальній машині ", - уточнюють рятувальники. А ще, якщо на пожежу виїжджають бійці з декількох частин, то один одному ніколи не говорять "до побачення" - вважається, що можна накликати собі зустріч на нову пожежу. Зазвичай бажають "сухих рукавів" - чергування без пожеж, - розповів нам кіровоградський пожежний Станіслав Шинкар. - Є ще спеціальна традиція виходу на пенсію: коли бійця проводжають на заслужений відпочинок, він за допомогою рятувальної мотузки витягує пожежний автомобіль з гаража - а оскільки самостійно зрушити з місця цю машину він, природно, не може, то це означає, що службова машина не хоче його відпускати і не хоче, щоб він йшов. Ну, і тих, хто йде на пенсію, як і новачків, обливають водою з пожежного рукава. Але це вже просто емоційний момент - щоб вони згадали, з яким настроєм одного разу прийшли на службу ".

Небо і земля: без "останніх"

У льотчиків, як і у шахтарів є жорстке табу на слово "останній" або "остання". "Використовуємо лише слово" крайній "," завершальний ", якщо мова йде про виліт. Деякі також вважають поганою прикметою фотографуватися перед вильотом, хоча я і мої колеги цього не дотримуємося", - розповів "Сегодня" пілот і глава компанії, що виробляє надлегкі літаки Юрій Яковлєв . Деякі льотчики кажуть, що ця прикмета пов'язана з легендарним льотчиком Петром Нестеровим, який сфотографувався перед вильотом і загинув. Також пілоти стверджують, що по можливості деякі з них намагаються не злітати з великих релігійних свят.

"Але є і такі прикмети, що в польоті на тобі обов'язково повинна бути хоча б одна річ, яка" літала ". Також багато хто дотримується того, що ніколи не штовхають ногою шасі, що не голяться перед польотом. Вважається поганою прикметою, якщо першою на борт заходить жінка і якщо стюардеса втратила перед вильотом сережку - політ буде нелегким, а також якщо пришила гудзик на одяг. Були в авіації випадки, коли оторвавшуюся гудзик просто прикручували чим попало до спідниці, але тільки не пришивали. Не рекомендується показувати пальцем в небо, погода може стати нельотну ", - пишуть на своїх тематичних форумах льотчики. Втім знаходяться і такі, хто в прикмети не вірить і робить навпаки.

ПІД ЗЕМЛЕЮ. Свої прикмети є і у шахтарів. Гірники кажуть, що у них є як "загальні" забобони, так і "особисті". "Наприклад, наш начальник намагався робити так, щоб на ділянці не працювали разом родичі. Вважав це поганою прикметою", - розповідає на одному з форумів шахтар Ренат. Інші пишуть, що у них прийнято залишати в шахті частину свого "тормозком" (обіду - Авт.) Для міфічної істоти по імені Шубін, який вважається захисником шахтарів і зберігачем підземних комор. "Якщо щось забув вдома, то не можна повертатися, якщо повернувся, навіть за тормозком - значить до біди. Були випадки, коли шахтарі залишалися без обіду, але додому не поверталися", - розповідають гірники.

Як і льотчики, шахтарі обурюються через словосполучення "остання зміна", тому зазвичай вживають слово "крайня". Деякі з гірників, як і рибалки, вважають поганою прикметою, якщо по дорозі на роботу їм зустрінеться жінка, а не чоловік. Мовляв, зміна буде важкою. Також деякі впевнені, що не на добро свистіти в шахті, хоча більшість цього не дотримується - часто через гулу і шуму в шахті свист буває єдиним ефективним способом гукнути напарника.

Провідники: чоловіків вперед

Думки провідників про прикмети розділилися. Одні кажуть, що зовсім в них не вірять і розраховують на свої сили і досвід, інші розповідають, що негласні традиції є. І, мовляв, якщо їх не дотримуватися, то можна зіткнутися з неприємностями. Наприклад, деякі вагонвожатие вважають поганою прикметою, якщо поклав вагонні ключі на стіл. В такому випадку в дорозі можуть підсісти перевіряючі. "Ця прикмета прийшла, так би мовити, з дому, адже вдома теж не рекомендується класти ключі на стіл. Але я в це не вірю, як і в те, хто першим зайде в вагон - жінка або чоловік", - розповіла нам провідниця з солідним досвідом роботи Тамара Тютюнник. Інші провідники, як і стюардеси, кажуть, що в дорозі і перед рейсом намагаються не шити, мовляв, через це можна "пришити біду до себе".

На "залізницею" траплялися і випадки, коли через прийме провідників страждали пасажири. "Провідник підійшов до вагону, я привіталася і простягнула квиток. Він повідомив, що не візьме мій квиток, тому що посадка ще не була оголошена. Я сказала, що почекаю. Тут за мною підійшли дві дівчини з проводжаючими. Провідник їм теж виявився не дуже радий ... Справа виявилася в тому, що він - людина забобонна, і принципово першим впустить в вагон пасажира, а не пасажирку! Підійшов хлопець і він його пропустив ", - розповіла на одному з форумів ображена пасажирка, уточнивши, що таке з нею відбулося на "залізницею" вперше, хоча їздить в поїздах нерідко. "Я так колись стояв в Івано-Франківську, чекав першого пасажира мужика. В результаті зібрався натовп - чоловік десять і все жіночої статі. Але все поставилися з розумінням, дочекалися чоловіка", - написав на інтернет-форумі провідник Максим. "Також не можна сидіти на столі в служебнике. Кажуть, до ревізорам. А якщо раптом впали ключі, то краще постукати три рази по підлозі", - говорить залізничниця Юлія.

Міліція: жезл і боязнь жінок

Чимало забобонів є і у міліціонерів - багато хто з них, до речі, схожі на прикмети пожежних - мабуть, через схожість служби, пов'язаної з ризиком для життя. "Є таке повір'я, що якщо співробітникові міліції побажаєш спокійного чергування, то воно таким точно не буде", - розповів нам полковник МВС у відставці Олександр Наумов. Також службовці МВС і прокуратури, прощаючись, ніколи не говорять слідчим "до побачення" - щоб не накликати нову зустріч на місці злочину. "Багато хто прагне не забувати про це і просто кажуть:" Побачимося ", - розповіла нам один з районних прокурорів. А ось міф про те, що при вступі на чергування табельний пістолет нібито не можна класти на стіл, більшість співробітників МВС називають не більше ніж байкою - як і те, що раніше намагалися не зшивати матеріали кримінальних справ білими нитками (щоб не викликати асоціації з відомим виразом "шито білими нитками", і довести справу до суду - Авт.).

Погана прикмета для багатьох міліціонерів - зустріти по дорозі на роботу свого начальника: вважається, що після такої зустрічі варто чекати трупа. "А ще вважається, що якщо ти заступив на чергування і перша пригода, на яке викликали, з трупом - все чергування можна з трупами провозитися", - додає Наумов.

Є свої прикмети і у даішників. "Наприклад, якщо інспектор зупинив цивільний автомобіль, а за кермом - співробітник міліції, значить, все чергування буде нелегким", - розповів "Сегодня" колишній прес-секретар дніпропетровської облДАІ Володимир Лебедєв. Причому, як кажуть міліціонери, багато співробітників МВС знають цю прикмету і співчувають інспектору в такій ситуації. "А деякі навіть вибачаються - мовляв, вибач, я не хотів тебе день зіпсувати", - сміються в міліції.

Ще даішники кажуть, що у них не рекомендується ненароком бити ногами по колесах службового авто - "у машини теж є своя аура, і ображати службового" коня "не можна". Ну і одна з найгірших прийме - якщо у інспектора з рук випав жезл. "В такому разі не тільки чергування обіцяє бути складним, а ще можуть трапитися неприємності на службі", - кажуть автоінспектори.

Продавці: плюють на гроші і кидають товар
Люди, в чиїй професії, мабуть, найбільше прикмет і негласних традицій, - продавці. Вони і самі визнають, що їхні звичаї досить нестандартні. "Хороша прикмета - якщо перший покупець чоловік. Це зазвичай означає, що торгівля буде вдалою. А грошима, якими розплатився перший покупець, потрібно обмахать весь свій товар - вважається, що після цього він просто" розлетиться "по покупцям. Деякі продавці навіть цілують першу купюру, а потім плюють на неї і кладуть в гаманець. Погана прикмета - якщо перший покупець платить річ "під розрахунок": у нас вважається, що першому покупцеві обов'язково треба дати здачу. а я, щоб завжди водилися гроші, завжди кладу під ваги або на лоток монету " , - розповіла нам продавець яблук Антоніна.

Є у продавців і суто особисті прикмети: наприклад, до першого покупця не можна розмінювати гроші за будь-чиєї прохання. "Деякі продавці вважають, що якщо на землю впав якийсь товар, то він буде проданий в першу чергу. Ну, якщо, звичайно, це не ковбаса або м'ясо", - жартують продавці і уточнюють, що більшість прийме стосується тих, хто працює на ринках, адже продавець в магазині чисто фізично не може, наприклад, обмахать грошима весь товар в супермаркеті. "А ще є таке повір'я, що першому покупцеві обов'язково потрібно поступитися в ціні, тоді весь день буде складатися вдало і прибутково. А якщо посварився з першим покупцем - погана прикмета, в кінці дня може виявитися, що у тебе недостача", - зізнаються продавці . Далі вони нам і практична порада: гроші не можна тримати складеними удвічі - краще, якщо вони лежать акуратно. Причому великі купюри знизу, дрібні - зверху: вважається, що великі купюри "замикають" грошовий оборот в торгівлі.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні