Полезные материалы

Сучасні методи виховання

  1. Особливості сучасних методів навчання і виховання
  2. Характеристика сучасних методів виховання

Сучасні методи виховання спрямовані на формування повноцінної особистості з чітким світоглядом, самовизначенням і розкритими здібностями. Сучасні методи виховання спрямовані на формування повноцінної особистості з чітким світоглядом, самовизначенням і розкритими здібностями

Особливості сучасних методів навчання і виховання

Сучасне виховання будується з урахуванням інтересів і потреб дітей, а основу виховного процесу складають педагогічні концепції і принципи.

Основною метою сучасних методів виховання є рішення педагогічних завдань і досягнення позитивного результату у вихованні особистості.

До основних завдань нових методів виховання можна віднести:

  • Формування особистісних якостей і розвиток здібностей дитини;
  • Виховання моральності і культури;
  • Формування соціальних ролей (громадянина, сім'янина і т.д.);
  • Розвиток навчально-пізнавальних навичок;
  • Формування загальнолюдських цінностей;
  • Розвиток відповідно до інтересів і здібностей.

Зміст методів виховання базується на навчальній літературі, наукових джерелах, методичних і дидактичних матеріалах.

Характеристика сучасних методів виховання

У сучасній педагогіці виділяють чотири нових методу виховання: методика Г. Домана, Вальдорфська педагогіка, методика Монтессорі, метод Л. Береславского.

Найбільше застосування Вальдорфська педагогічна система знайшла в дошкільних навчальних закладах. В основі методу закладено виховання діями і практикою, а не словами і теорією. Дитина до 7 років розглядається як наслідувач, який бере приклад з батьків, педагогів і вихователів. Дорослі повинні показувати тільки позитивні приклади. Розвиток по методу Вальдорфської педагогіки відбувається за рахунок тренування дрібної моторики за допомогою ліплення, рукоділля та ігри з дрібними предметами.

Сучасні методи виховання по Г.Доману і Л. Береславский схожі за багатьма позиціями. Згідно з цими методиками, виховання повинно починатися з самого раннього віку, щоб не упустити момент і не довести до серйозних проблем. Розвиток моторики слід починати вже з 2 років, вчити дитину розрізняти кольори і відтінки, геометричні фігури і величини. Дані методики мають на увазі постійне виконання вправ на уважність, розвиток логічного мислення і розширення уявлень про навколишній світ.

Метод Домана спрямований на інтенсивний розвиток мислення та інтелектуальної спроможності у дітей до 7 років. В основі методу лежить використання спеціальних карток зі словами та літерами, які потрібно запам'ятати і повторити. Заняття повинні носити короткочасний, але регулярний характер. У процесі навчання слід тренувати пам'ять, навчати швидкого читання та закріплювати прагнення до знань похвалою.

Найбільш відомим сучасним методом виховання і навчання є система Монтессорі, розроблена італійським педагогом, призначена для розвитку трудових навичок. Заняття з дитиною слід починати з простих домашніх справ (поливання квітів, витирання пилу, розкладання речей та іграшок по місцях, миття посуду і т.д.). Виховання за методикою Монтессорі здійснюється за допомогою абстрактних завдань, логічних вправ і розвитку сприйняття.

Класифікація сучасних методів навчання і виховання у вітчизняній педагогіці:

  • Методи, спрямовані на формування свідомості, переконань, поглядів і усного мовлення (бесіда, діалог, розповідь, лекція, диспут, семінар, міркування і т.д.);
  • Методи педагогічного навіювання, в яких використовуються образні, емоційні та психологічні прийоми для створення позитивної атмосфери навчання і виховання;
  • Методи формування поведінки і трудова діяльність (привчання, режим, вимоги, доручення і т.д.);
  • Методи повторення і закріплення знань за допомогою завдань, вправ і завдань;
  • Методи заохочення і стимулювання (змагання, турніри, конкурси, гра і т.д .;
  • Методи контролю, самовизначення і самооцінки, які спрямовані на розвиток аналітичного та логічного мислення, рефлексії та самоідентифікації (анкетування, тестування, аналіз і т.д.).

Ці сучасні методи виховання ефективно використовувати в цілісній системі, щоб сформувати повноцінну особистість, здатну логічно і осмислено діяти в різних ситуаціях, приймати рішення і контролювати себе.

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter.

Чи знаєте ви, що:

Знайшли помилку в тексті?