Полезные материалы

6 правил Монтессорі у вас вдома

  1. Основні принципи
  2. 12 заповідей Марії Монтессорі при роботі з дітьми
  3. Створіть умови!
  4. Один день по системі Монсессорі

Кожні батьки мріють, щоб їх діти були щасливими, розумними, різнобічними, самостійними, а в родині панувала гармонія, і не було складнощів з процесом виховання або навчання малюків. Що стала вже легендарною, методика Марії Монтессорі допомагає вирішити всі ці питання і створити сім'ю по-справжньому дружній! У цій статті ми розповімо, як слідувати цій системі виховання у себе вдома ...

Напевно, багато хто з батьків, особливо мами, вже не раз чули про методику дитячого виховання, при якій малюк сам для себе вибирає вид заняття і його темп, а дорослі лише спостерігають за процесом і втручаються тільки в крайній необхідності. Користь таких спільних занять з дітьми вражає! Дітки вчаться бути самостійними, приймати рішення, прислухатися до себе, брати відповідальність за свої дії, а це приносить радість в кожну сім'ю і звичайно ж сплачувати її.

Трохи з історії: Марія Монтессорі, засновниця методу, педагог, починала працювати з дітьми, які відставали у розвитку. Після нетривалої роботи її учні нарівні зі звичайними хлопцями взяли участь в шкільній олімпіаді і зайняли перші місця. Після такого справжнього педагогічного прориву про цю велику жінку і її методикою заговорили всерйоз, а сама Марія продовжила вдосконалювати свою програму вже абсолютно для всіх дітей.

Також на підтримку методу варто сказати, що багато відомих сьогодні на весь світ люди виховувалися за системою Монтессорі. Серед них засновники компаній Google, Amazon і Wikipedia, принци англійської королівської сім'ї Вільям і Генрі, письменник Габріель Гарсіа Маркес.

Отже, приступимо до вивчення!

Основні принципи

Методика Монтессорі будується на трьох головних складових. Перша з них-сензитивність. До шести років кожна дитина проходить шість стадій сензитивного розвитку:

  1. Розвиток мови (від 0 до 6 років).
  2. Сенсорний розвиток (від 0 до 5,5 років).
  3. Сприйняття і встановлення порядку (від 0 до 3 років).
  4. Освоєння дрібних предметів (від 1,5 до 5,5 років).
  5. Освоєння рухів і дій (від 1 року до 4 років).
  6. Розвиток соціальних навичок (від 2.5 до 6 років).

І дуже важливо, щоб малюк встиг отримати всі необхідні навички в кожен період розвитку, оскільки від цього безпосередньо залежить його подальше життя: характер, здібності, поведінка. І, найчастіше, іншої можливості щось виправити, розвинути і додати вже, на жаль, не буде.

Для того, щоб розвиток пішов правильно, важлива навколишнє середовище. Це друге становить методу Монтессорі. Все навколо має бути підготовлено відповідно до фізичними можливостями дитини на кожному етапі сензитивного розвитку. Тільки в цьому випадку малюк зможе навчитися всьому необхідному і стати незалежним!

Третя ланка методу - педагог. Процеси навчання і пізнання повинні відбуватися в дитині. Зверніть увагу, на важливу особливість методу - дитина сам свій учитель! Педагог (або батьки) повинні навчитися вести малюка до навчання, щоб потім самоусунутися і залишатися в ролі спостерігача, супроводжуючого процес пізнання у дітей. І тут потрібно знати і застосовувати головне правило методу Марії Монтессорі: «Допоможи мені зробити це самому!».

Також Марія Монтессорі в роботі з дітьми дотримувалася дванадцяти заповідей, які корисно буде дізнатися кожному з батьків.

Кожні батьки мріють, щоб їх діти були щасливими, розумними, різнобічними, самостійними, а в родині панувала гармонія, і не було складнощів з процесом виховання або навчання малюків 12 заповідей Марії Монтессорі при роботі з дітьми

1. Дітей вчить те, що їх оточує.

2. Якщо дитину часто критикують - вона вчиться засуджувати.

3. Якщо дитину часто хвалять - він вчиться оцінювати.

4. Якщо дитині часто демонструють ворожість - вона вчиться битися.

5. Якщо з дитиною чесні - він вчиться справедливості.

6. Якщо дитину часто висміюють - вона вчиться бути боязким.

7. Якщо дитина живе з почуттям безпеки - він вчиться вірити.

8. Якщо дитину часто ганьблять - вона вчиться відчувати себе винуватим.

9. Якщо дитину часто схвалюють - він вчиться добре до себе ставитися.

10. Якщо до дитини часто бувають поблажливі - він вчиться бути терплячим.

11. Якщо дитину часто підбадьорюють - вона вчиться впевненості в собі.

12. Якщо дитина живе в атмосфері дружби і відчуває себе потрібним - він вчиться знаходити в цьому світі любов.

Створіть умови!

Для вашої дитини все в цьому світі поки що здається величезним: стільці, шафи, столи, ліжка. Він, як Гулівер, який потрапив в країну велетнів. Хіба так йому можна чогось навчитися? Тут будь-який малюк почуває себе втраченим і безпорадним. Ваше завдання виправити це і створити доступну середовище для дитини, щоб все, що йому потрібно для повноцінного життя, було поруч. Для цього ми зробимо спеціальні зони.

Для гармонійного і правильного розвитку малюків необхідно кілька зон, які тата і мами можуть зробити самі:

- зона повсякденному житті, в якій йому буде доступно все, що потрібно щодня (вішалки для речей, рушник, зубна паста, мило і т.д.);

- зона мовного розвитку, в якій можуть бути яскраві книги, кубики з буквами, олівці, папір, вирізані з цупкого паперу цифри і букви;

- зона творчості, в якій дитину чекатимуть фарби, музичні інструменти, пластилін, олівці, папір і все-все, що потрібно для дитячої творчості;

- зона природознавства, сюди потрібно помістити все, що розповість дитині про навколишній світ: фігури і картинки тварин, квіти, різні рідини, предмети з різною температурою і т.д .;

- зона сенсорного розвитку, в яких малюка чекатимуть різні за формою, змістом, запаху, структурі предмети. Це можуть бути кубики, циліндри, крупи, різні тканини і т.д .;

- зона активності, якої може стати дитячий спортивний куточок.

Всі ці зони не займають багато місця, не заважають звичайному житті і спокійною вмістяться навіть у невеликій полуторці або кімнаті-студії Всі ці зони не займають багато місця, не заважають звичайному житті і спокійною вмістяться навіть у невеликій полуторці або кімнаті-студії. Простіше кажучи, зони - це правильно розставлені дитячі речі та іграшки. А тепер про все по порядку!

Один день по системі Монсессорі

Як часто ми говоримо своїм дітям: «Ти ще маленький для цього», «давай я зроблю за тебе»? Але завдання будь-якого люблячого батька навчити дитину справлятися із завданнями самостійно. Все, що вам треба, це підготувати потрібні зони, доступні для малюка, і показати, як в них працювати.

Найкраще зрозуміти суть методики можна тільки на прикладі. Давайте розглянемо ваш приблизний день разом з дитиною за системою Монтессорі. Ви здивуєтеся, як все просто!

8.00 Вся сім'я прокинулася і готова до насиченого спільному дня! Але перш, потрібно зробити кілька важливих речей! Перше - переодягнутися. Ви без особливих зусиль відкриєте великий і високий шафа з одягом і дістанете її. Але чи зможе це дитина? Звичайно, ні. Тому перед ліжком вашого чадо поставте невеликий стільчик, на якому його буде чекати одяг для перевдягання. Замість стільця можна використовувати дитячий шафа з низькими поличками, якщо у вас є така можливість.

8.10 Тепер саме час для ранкових процедур. Якщо ваш малюк ще не вміє самостійно сідати на унітаз, поставте для нього горщик в туалетній кімнаті. Так дитина буде чітко знати, що ходити в туалет потрібно тільки в спеціальне місце. У ванній кімнаті у малюка повинна бути своя низька поличка з його зубною пастою і щіткою, щоб він в будь-який момент міг сам зробити все необхідне. Намагайтеся спочатку чистити зуби разом. Нехай мама або тато покажуть малюкові, що потрібно робити. Якщо у нього виходить щось не так, не поспішайте його зупиняти. Він тільки вчиться і дивиться на вас.

8.20 Тепер йдемо на кухню, готувати і їсти сніданок, адже попереду у вас стільки важливих справ! Найкраще готувати всією сім'єю. Адже залучаючи до процесу всю сім'ю, ви стаєте дружніше і даєте хороший приклад дитині. Ранок, звичайно, варто почати з каші, яка повинна бути приготовлена ​​з якісної крупи. наприклад, від торгової марки «Цар» . Вона пропонує великий вибір корисних і смачних каш на найрізноманітніший смак будь-якого члена сім'ї.

Наприклад, сьогодні у вас на сніданок буде сама смачна і корисна каша для сніданку з трьох злаків з фруктами від «Царя» . Поки тато накриває на стіл, нехай мама разом з малюком пересипаючи крупу з пакету в каструлю. Покажіть дитині, як правильно тримати ложку і насипати кашу. Після цього дайте склянку з водою і дозвольте налити його в каструлю. Дитину можна також варто навчити накривати загальний стіл.

9.20 Сніданок закінчено, і тепер потрібно прибрати за собою. Малюк повинен вчитися прибирати своє місце самостійно. Поки тато і мама збирають свої тарілки зі столу, дитина робить те ж саме. Коли посуд помита, дайте малюкові рушник, щоб ви разом витерли кухонне приладдя і прибрали їх на місце.

9.40 Швидше за все, після їди ваш малюк захоче трохи відпочити, а потім зайнятися своїми справами. Не варто квапити його або змушувати займатися тим, що здається найкращим вам. Нехай дитина сама вибирає потрібну для себе зону.

Не обмежуйте малюка в часі, нехай він займається з обраної річчю стільки, скільки вважає за потрібне. Ви лише можете непомітно поправляти його, якщо він щось робить не так (наприклад, грає і випадково рве книгу) пояснювати, як зробити бажане для малюка дію правильно, придумувати варіанти гри і розповідати про властивості кожного предмета. Але вибір справи залишиться за дитиною. Якщо ваш малюк хоче розглядати іграшки, а потім малювати, нехай робить це.

Головне, пам'ятайте важливий принцип: пограв - прибери за собою. Невтручання батьків змушує дітей раніше починати думати самостійно, включати логіку, пробувати, переробляти. Саме так ваш малюк буде розвиватися швидше.

До речі, ми настійно радимо вам зробити зону сенсорного розвитку До речі, ми настійно радимо вам зробити зону сенсорного розвитку! Вона добре розвиває моторику у діточок, яка так важлива для дошкільнят, які готуються піти в перший клас. Обов'язковим предметом в такій зоні стане невеликий таз або відро, а краще кілька, з різною крупою, в якій будуть заховані різні дрібні іграшки. Правда, вибрати для цього потрібно якісну крупу, яка виробляється і зберігається за всіма правилами. Крупи від торгової марки «Цар» , Одного з найстаріших виробників зерна в Росії, дбайливо і правильно збираються, переробляються і зберігаються у відповідності з усіма високими стандартами, тому ви можете бути впевнені в якості злаків.

* Радимо також зробити для дитини творче середовище. У ній малюк може малювати, робити різні підробки. Для цього не потрібно багато грошей або спеціальні речі. Можна взяти те, що є у вас під рукою. Наприклад, з макаронів різної форми можна зробити намисто або гірлянду (а в асортименті торгової марки «Цар» ви знайдете великий асортимент макаронних виробів різних форм ). А з манки, гречки або рису зробити прекрасні картини.

* Дуже важливо, щоб і в грі діти вчилися за необхідне життєвим навичкам. Наприклад, мами можуть разом з малюком зліпити з пластиліну овочі з фруктами і показати дитині, як їх правильно різати. А тата можуть показати хлопчикам, як управлятися з інструментами. А найкраще, якщо малюк допоможе татові щось лагодити, використовуючи не дуже важкий і травмонебезпечний предмет. У такій сім'ї, де кожен приходить один одному на допомогу, завжди буде мир і гармонія!

12.00 Ігри можуть зайняти багато часу і сил, тому не забувайте пообідати. Нехай малюк знову стане вашим помічником на кухні: накриє на стіл, дістане продукти з холодильника.

13.00 Тепер саме час відпочити і набратися нових сил!

15.00 Після відпочинку потрібно знову трохи підкріпитися і відправитися на прогулянку! Відмінним варіантом полудня стануть, наприклад, смачні кукурудзяні пластівці від торгової марки «Цар» з кефіром, молоком або йогуртом. В асортименті «Царя» є безліч видів пластівців, які сподобаються будь-якій дитині. Дайте можливість дитині самому налити кефір / йогурт в тарілку і насипати пластівці. Якщо малюк проллє або просиплется щось, покажіть йому, як правильно прибирати за собою. Спочатку, цілком можливо, у дитини це буде виходити не дуже вправно, але з часом він навчитися робити це не гірше дорослого, а головне у нього з'явиться впевненість у власних силах.

15.30 Після трапези збираємося гуляти. Малюк повинен знати, де у нього лежать теплі речі, і бути в змозі самостійно їх дістати. Батькам лише варто підказати дитині, що потрібно надіти. Тут знову стане в нагоді невеликий дитячий речовий шафа, комод або полку.

Не повинно бути проблем і з верхнім одягом дитини. Попросіть тата зробити в шафі гачок, полку або вішалку на рівні рук дитини. Він повинен вміти самостійно брати свій осінній комбінезон, пальто або пуховик. Коли всі одягнені, вирушайте гуляти, і дозвольте малюкові на вулиці займатися улюбленими справами.

18 18.00 Після цікавої осінньої прогулянки пора додому, роздягатися, сушити речі і їсти. Малюк також самостійно повинен роздягнутися і покласти речі на своє місце. Якщо щось потрібно сушити, поясніть дитині і покажіть, як і де це можна зробити. А тепер готуємося до вечері. Наприклад, ви хочете зробити макарони з котлетами. Довірте дитині, наприклад, ламати спагетті для варіння або насипати в каструлю ріжки, дайте йому з фаршу зробити свої невеликі котлетки. Не забувайте, що їжа повинна бути корисною. Якщо ви вибираєте макарони, зупиніть свій вибір на макаронних виробах від «Царя» , Які зроблені з твердих сортів пшениці і зберігають безліч корисних мікроелементів.

19.30 Після вечері дитина, звичайно, захоче знову пограти. Він це заслужив, адже він вам так добре сьогодні допомагав. Включайтеся разом з ним в процес гри, але ні в якому разі не керуєте її ходом. Поділіться всією сім'єю своїми враженнями за день. Нехай малюк чує мова, вчиться говорити, висловлювати свої думки, нехай він буде з вами нарівні.

20.30 Пора починати готуватися до сну. Попросіть малюка прибрати всі іграшки на місце і розстеляти постіль. Підкажіть дитині, куди варто прибрати покривало. Тепер відправляйтеся чистити зуби або попросіть дитину зробити це самого (пам'ятаєте, адже все лазневі приналежності знаходяться в доступності для нього).

21.00 Йдемо спати. Дитина обов'язково повинен самостійно переодягнутися в одяг для сну, а домашні речі покласти на своє місце (в шафу або на полицю). Батькам залишається побажати йому спокійної ночі. І дуже добре, як доброю традицією, читати перед сном дитячі книги.

До речі, ми радимо залишити в кімнаті нічник і зробити все вимикачі світла на рівні рук дитини. Якщо він прокинеться вночі і захоче в туалет, йому не потрібно буде будити вас включити світло. Він може зробити це сам.

Ось так просто і непомітно можна організувати вдома свій центр Монтессорі. За звичними щоденними самостійними справами ховаються постійний розвиток і дорослішання вашого малюка. Метод Монтессорі - це гуманна, мудра, турботлива система виховання дитини. У родині, яка намагається слідувати цій системі, завжди панує радість і гармонія, щастя і затишок. Коли дитина вас радує, у вас менше приводів сумувати, бути в поганому настрої. Коли щасливий дитина, щасливі всі навколо.

І великим помічником у ваших домашніх справах стане продукція від торгової марки «Цар»! Торгова марка «Цар» - це традиції якості з 1898 року. У багатьох традиціях російської кухні, які ми дотримуємося і примножуємо, є важливий принцип простоти і користі. Він об'єднує наших покупців з різних країн, всіх тих, хто бажає бути здоровим і успішним. Нехай у вашій родині завжди дотримуються традиції спільних трапез і сімейних обідів, а «Цар» завжди допоможе вам у збереженні сімейних принципів! Адже ті, хто думають про здоров'я і благополуччя своєї родини, вибирає продукцію ТМ «Цар». Знайти продукти, корисні для всієї родини, ви можете на нашому сайті!

Звичайно, в рамках однієї статті ми не зможемо розповісти вам про цю чудову методикою абсолютно все, що нам би хотілося. Відкрийте для себе книги самої Марії Монтессорі, наприклад, можна почати з читання бестселера «Вбираючий розум дитини», він, безумовно, буде корисний абсолютно всім батькам.

Дорогі читачки, поділіться з нами в коментарях своєю думкою, будь методик виховання дітей дотримуєтеся ви?

Приєднуйтесь до наших груп в соцмережах - Вконтакте "Жіночий клуб. Рецепти щасливого життя" і У мережі "Однокласники" - там ви знайдете безліч відмінних кулінарних рецептів і секретів, а також корисних порад щодо виховання ваших дітей і набуття гармонії в родині!

Хіба так йому можна чогось навчитися?
Але чи зможе це дитина?
Дорогі читачки, поділіться з нами в коментарях своєю думкою, будь методик виховання дітей дотримуєтеся ви?