Полезные материалы

NEWSru.com :: У соцмережі "ВКонтакте" з'явилася багатотисячна група, учасники якої хваляться магазинними крадіжками

У соцмережі "ВКонтакте" з'явилася багатотисячна група, учасники якої хваляться магазинними крадіжками

В інтернеті зростає популярність форумів, які об'єднують так званих шопліфтерів, які промишляють дрібними крадіжками з магазинів самообслуговування. В одну з таких груп , Створену на популярному в Рунеті молодіжному ресурсі "ВКонтакте", увійшло більше шести тисяч чоловік.

Кожен бажаючий може опублікувати в Мережі фотографію своєї здобичі. Зазвичай на знімках зображені книги, одяг популярних брендів, дорогий алкоголь, косметика, біжутерія і дрібна електроніка. Також метою злодіїв стають різні солодощі, які найчастіше розміщують на стендах поруч з касою.

Примітно, що учасники групи знаходять виправдання розкрадання товарів, пояснюючи свої дії прагненням відновити справедливість: мовляв, адміністрація магазинів помітно завищує вартість продукції.

Втім, деякі інтернет-користувачі сумніваються, що "магазинні Робін Гуди" дійсно крадуть речі. Скептики вважають публікацію таких фотографій розіграшем, так як їх авторам нічого не заважає розмістити знімок з купленим товаром.

Однак на деяких знімках зображені книги з великими цінниками, які зазвичай знімають на касі, а також одяг з магнітами. Як відзначають учасники спільноти, магніти зазвичай не перешкоджають крадіжці, так як охоронці далеко не завжди реагують на писк рамок на виході. Крім того, деякі зловмисники використовують екрани, що створюють перешкоди для радіочастотних та електромагнітних сигналів, які ловлять рамки на виході з магазинів.

Вартість всіх вкрадених товарів учасники групи підсумовують, пише TJournal . Загальна сума нібито скоєних 940 крадіжок вже наближається до трьох мільйонів рублів. Причому ставки у цій "гри" ростуть, а керівництво групи підігріває азарт учасників, штовхаючи їх на кримінально карані діяння.

"Дорогі шопліфтерів! Наш паблік задається новими правилами і переходить на новий рівень. Пости з їжею публікуються в тому випадку, якщо їх сума становитиме не менше 1000 рублів", - йдеться в повідомленні від 10 квітня. Також обов'язковою умовою розміщення нових постів про крадіжки стають публікації фотографій з "трофеями".

Деякі шопліфтерів, в тому числі дівчата, йдуть ще далі. Вони не соромляться навіть публікувати свої "Селфі", на яких, правда, закривають частину обличчя.

Відзначимо, що крадіжка на суму понад 1000 рублів є кримінально-караним діянням, яке передбачає позбавлення волі на термін до двох років.

Магазинні злодії, які вчиняють крадіжки з спортивного інтересу, називають себе шопліфтерів (від слова shoplifter - "краде в магазинах"). Країною, в найбільшій мірі страждає від цього захоплення, вважається Великобританія. Однак саме рух зародився в США в 1940-і роки. Згідно зі світовою статистикою, кожні п'ять секунд відбувається одна крадіжка в сфері роздрібної торгівлі.

Зазвичай рітейлери втрачають від індивідуальних крадіжок 1-2% річного обороту, причому більше половини таких злочинів скоює обслуговуючий персонал. Тому магазинні крадіжки розглядаються як свого роду витрата виробництва.

Крім того, серед магазинних злодіїв виділяють ще кілька категорій: опортуністи (крадуть при сприятливих обставинах і люблячі випробувати удачу), клептоман, наркомани і бомжі, професійні злодії, а також підлітки-шопліфтерів.

Відзначимо, що "американська мода" красти товари в магазинах самообслуговування підкріплюється і давньою вітчизняною традицією, що йде за часів радянської економіки. Тоді при загальному дефіциті поширилося злодійство з державних підприємств. Що беруть участь в ньому громадян називали "несунами". Психологія "несунів" висміяна в сатиричному журналі "Фітіль" актором Євгеном Леоновим ( відео ). Однак тоді злодійство було способом виживання або наживи, а з поширенням соціальних мереж і розвитком сфери обслуговування перетворилося мало не в елемент масової культури.