Полезные материалы

Вишивання хрестиком: види стібків, канви на сайті РУКОДЕЛИЕ

  1. Техніка вишивання хрестом
  2. Види стібків для вишивання
  3. Види канви для вишивання
  4. Поради та рекомендації початківцям

Заняття декоративно-прикладним мистецтвом вимагає не тільки таланту і майстерності - щоб стати майстерним рукодільники, потрібні бажання, час і вміння бути зібраним. Оволодіти однією з технік вишивання можна за кілька вечорів, але реалізувати вміння на практиці без належного старання не під силу навіть власникові неабияких творчих здібностей. Навчитися створювати реалістичні і яскраві картини за допомогою голки і ниток допоможуть посидючість, увага до деталей і постійне відточування навичок. Перш ніж зайнятися пошуком потрібних матеріалів, схем і інструментів, варто засвоїти теорію. Потрібно підібрати техніку вишивання, вивчити інструкцію і розпитати більш обізнаних і досвідчених майстринь.

Техніка вишивання хрестом

Незважаючи на те, що прикраса тканини нитяними візерунками вважається одним з традиційних, мають глибоке коріння видів народної творчості, вишивка відноситься до числа популярних сучасних хобі Незважаючи на те, що прикраса тканини нитяними візерунками вважається одним з традиційних, мають глибоке коріння видів народної творчості, вишивка відноситься до числа популярних сучасних хобі. Це відмінний спосіб відволіктися від рутинних занять, щоденної поспіху і суєти. З відповідною технікою вишивання хрестиком, можна не тільки створювати красиві полотна, але і поліпшити якість відпочинку. На думку лікарів, монотонні, циклічні рухи пальців і обертання кисті знімають стан тривоги і заспокоюють нервову систему. Власноруч вишита картина, прикрашена одяг або декорована серветка - ексклюзивна робота, що має більш високу цінність, ніж будь-який багатотиражних виріб, куплене на ринку. У нинішньому світі існує багато цікавих і нескладних у втіленні технік вишивання хрестиком, опанувати якими під силу як новачкам, так і досвідченим майстриням:

  • «Простий хрест» - два похилих стібка, що представляють собою перехрещення двох ниток (муліне виводиться з верхнього правого кута в нижній лівий, а потім навпаки);
  • «Прямий хрест» - перетин двох прямих ліній (горизонтальною і вертикальною);
  • «Подовжений хрест» - стежки заповнюють не одну, а дві або три вертикальні клітини канви;
  • «Болгарський хрест» - з'єднання прямого і простого хрестика (часто застосовується для оформлення подушок, ковдр, покривал і створення об'ємного малюнка);
  • «Рисовий шов» - поєднання простого хреста і напівхрестом;
  • «Італійський» - виконується в шість прийомів, складається з простого і прямого хрестиків, а також вертикальних і горизонтальних кругових стібків;
  • «Лічильна гладь» - стежки, віддалені один від одного на одну нитку (на лицьовій і виворітній стороні тканини узор ідентичний).

Початківцям майстриням не варто фіксуватися виключно на одній техніці вишивання, бажано пробувати і шукати найбільш підходящий спосіб створення полотен. Крім того, всі згадані прийоми можна поєднувати. Деякі схеми передбачають використання відразу декількох технік.

Види стібків для вишивання

Освоєння досвіду вишивання хрестиком, починається з вивчення видів стібків. Одні з них з часом втратили популярність через складність виконання, а інші застосовуються для прикраси сучасних нарядів. Від типу «шва» багато в чому залежать естетичні характеристики майбутнього полотна - малюнок може бути гладким або об'ємним, простим або хитромудрим. Серед оригінальних і часто використовуваних у вишиванні хрестиком стібків можна виділити слов'янський переплетений шов - ряд, ведуть зліва направо двома стежками. Для прикраси картини часто використовуються контурні шви. Наприклад, «набір» підходить для створення різнокольорових геометричних візерунків. Даний вид шва ідеальний для акуратної обшивки контуру малюнка, а також для заповнення просвітів між візерунками. Для створення невеликих сюжетних картинок підходить «шов» - мініатюрні стежки рівної величини, виконані в напрямку зверху вниз або зліва направо. Широко відомі різновиди тамбурних швів. Для зображення малюнків будь-якої складності може використовуватися так звана «петля» - ряд ізольованих стібків, розташованих в будь-якому напрямку. Наприклад, якщо петлі розмістити по обидва боки від стеблинки, вишитого спеціальним стебельчатим швом, то вийде колосок. «Вузлики» призначені для обробки манжетів і комірів. Існують також обшивальні шви для окантовки краю.

Види канви для вишивання

Якість готового виробу залежить не тільки від майстерності майстриня, а й від характеристик використовуваних матеріалів і зручності інструментів. Щоб вишивання хрестиком принесло задоволення і потрібний результат, використовується якісна канва, міцні і стійкі до вигорання нитки, спеціальна голка і п'яльця. Зовнішній вигляд картини визначається параметрами полотна - саме від властивостей тканини і якості ниток залежить, наскільки привабливим і довговічним вийде вишитий малюнок.

До популярних видів канви відноситься Aida, вона входить в більшість наборів. Тканина, виконана з натуральної бавовни, відрізняється достатньою жорсткістю. Завдяки цьому параметру вона особливо популярна серед початківців рукодільникам (на такому полотні можна вишивати без п'яльці, в будь-якому випадку, хрестики вийдуть рівними, гладкими і красивими). На ринку знаходиться великий асортимент канви для вишивання хрестиком з нанесеним малюнком. Кольоровий візерунок на полотні допомагає новачкові не збитися, вважаючи стежки, і створити ідеальну картину.

Крім того, вишивати можна і на звичайній бавовняної або лляної тканини, яка не має поділу на «квадрати». Такий матеріал вибирають досвідчені майстрині. На ринку матеріалів для рукоділля можна знайти пластикову канву - міцну синтетичну сітку з отворами. Така основа різниться розмірами і відтінками, зазвичай використовується для виготовлення листівок, сувенірів, ялинкових прикрас. пластикова канва підходить дітям, оскільки вона має велику клітку і може використовуватися без п'яльці. Для вишивання по тканині (декорування одягу або трикотажних полотен) може застосовуватися накладна канва, вона розміщується на полотні, а після завершення роботи видаляється. При створенні візерунків вовняними або акриловими нитками не обійтися без Страмін.

Поради та рекомендації початківцям

Картина, зроблена своїми руками, - унікальна і цінна річ, яку можна використовувати в якості прикраси для інтер'єру чи подарунка. Основи вишивання хрестом під силу осягнути абсолютно всім: дорослим і дітям, жінкам і чоловікам. Оволодіти нескладної технікою можна всього за пару годин. Підготовка до заняття даним видом декоративно-прикладного мистецтва складається з декількох кроків:

  • вибору відповідної техніки;
  • вивчення правил виконання стібків;
  • пошуку якісних матеріалів (тканини і ниток);
  • покупки інструментів (п'яльці, голок, спеціальних ножиць з загнутими кінцями).

Початківцям рукодільники варто починати з невеликих малюнків, до більш складним і об'ємним робіт бажано переходити, відпрацювавши навички і досконально вивчивши техніку. Щоб заняття приносило максимум задоволення, необхідно подбати про облаштування робочого місця, воно повинно бути комфортним, затишним і функціональним. На перших порах можна використовувати п'яльця, пізніше можна задуматися про покупку спеціального верстата. В асортименті багатьох компаній, що випускають товари для рукоділля, можна знайти набори для вишивки, що містять всі необхідні елементи. Товари потрібно вибирати у надійних виробників. Уважно потрібно поставитися до вибору голки - інструмент помилкового розміру може пошкодити канву або привести до стирання нитки. Оптимальна товщина голки визначається щільністю матеріалу, на яку буде наноситися малюнок.

Недосвідченим майстрам рекомендується під час вишивання хрестиком використовувати п'яльця, діаметр яких не перевищує 25 см. Щоб полотно зберігало тугу натяжку і не деформувалося, нижній коло пристосування для фіксації можна обмотати х / б тканиною. Малюнок буде виглядати здатний акуратніше, якщо нижні стібки виконувати в одному і тому ж напрямку. Щоб краю тканини не розтріпалися під час роботи, їх слід зміцнити клеєм ПВА або липкою стрічкою. Дотримуючись цих правил, можна легко створювати оригінальні і привабливі картини, декорувати одяг і текстильні предмети інтер'єру.