Полезные материалы

Загадковий хрест на обличчі української ляльки-мотанки. . Обговорення на LiveInternet

Раніше кожна дівчинка повинна була вміти робити такий оберіг, до цього ставилися так само відповідально, як і до вишивання шлюбного рушника. Вишити рушник я поки тільки мрію, а ось ляльок-мотанок робити дуже люблю.

Лялька, як дитяча іграшка і оберіг родини і Рода, як потужний магічний талісман і символ зв'язку між поколіннями, присутній у багатьох традиційних культурах земної кулі.

Українська ж лялька-мотанка - унікальне явище, яке залишили нам у подарунок наші предки. Вона універсальна, оскільки виготовляється з одним і тим же принципам будь то для гармонізації стосунків у сім'ї, для зцілення або оберега. Але найзагадковішим є наявність хреста на обличчі української ляльки-мотанки.

Але найзагадковішим є наявність хреста на обличчі української ляльки-мотанки

Яку ж таємницю приховує в собі ця берегиня?

Багато дослідників вважають, що витоки ляльки-мотанки - в трипільській культурі. Так, в основі своєї голови вона має скручену сваргу, яка є основним мотивом на трипільських глиняних виробах. Сварга символізує рух і розвиток Всесвіту. Взагалі завивання - це ритуальне дійство, яке співвідноситься із зародженням, зростанням, примноженням та пов'язане із створенням світу.

На давнє походження ляльки-мотанки вказує також те, що вона має хрест замість промальованих рис обличчя. Відомо, що очі є «дзеркалом душі». Очі на сакральної ляльки не зображувалися, щоб не сталося ототожнення з будь-яким живою істотою. Люди вірили, що в очі може влетіти душа. Хрест на обличчі сакральної ляльки як би свідчить про перебування її за межами простору і часу, тому вона є архетипом, чином Великої Богині, провідником її сили. Це і робить її сакральної.

Хрест в колі - це знак Даждьбога, тобто символ, який несе в собі сонячну енергетику. А наші предки називали себе «онуками Даждьбоже». Хрест також є символом гармонізації духовного (вертикальна лінія) і тілесного (горизонтальна лінія), аналогічно небесного і земного, чоловічого і жіночого начал. Окреслені ж риси обличчя як би нав'язують певний образ, розвіюють серпанок таємниці, непізнаного, заганяють в рамки і роблять її цим повсякденного іграшкою, в той час як за хрестоподібний личком можна нафантазувати будь-якій образ відповідно зі своїм внутрішнім світом.

Взагалі в назві ляльки-мотанки криється її суть: цю ляльку не в'яжуться і не шиють, її тільки мотають. Тканина і нитки для ляльок бажано рвати руками, але можна і різати, головне, щоб не торкатися до самої ляльці ножицями і голками, щоб не образити, адже лялька - одухотворене своїм творцем істота.

Умовно роботу над лялькою-мотанкою можна розділити на два етапи: створення тіла ляльки і створення вбрання. Коли мотається тіло ляльки, вузлики НЕ зав'язуються. Один вузлик зав'язується в самому кінці, коли тільце ляльки пелена, в місці пупа, що символізує народження, перев'язування пуповини, і в цей момент закріплюється сила наміри майстрині. Вважається, що зав'язуючи вузлик, потрібно загадувати бажання.

Вважається, що зав'язуючи вузлик, потрібно загадувати бажання

Допускаються вузлики і при виготовленні рук (закріплення по краях валика для рук), це можна пояснити тим, що руки виготовляються окремо, а потім примотують до тіла ляльки. Але ляльки-мотанки можуть і не мати рук.

Наряд для ляльки, поки він не примотано, можна вишити, підшити до нього мереживо, прикраси. Також і головний убір можна пошити окремо. До речі, елементи одягу ляльки теж мають обереговимі символічне значення. Спідниця символізує землю, вишита хвиляста лінія на фартусі вказує на зв'язок з водою, сорочка - триєдність світу, головний убір (стрічка, хустка, очіпок) - зв'язок з небом.

Майстерно зроблена, пишно одягнена лялька є цінним предметом домашнього майна, вона виступає посередницею між старшим і молодшим поколіннями, зароком добробуту, щасливого сімейного життя, і захисту від злих сил.

Ну і не змогла я втриматися, щоб не повибражать в нарядах. На роботі планується корпоратив з нагоди 23 лютого і ми з дівчатами вирішили влаштувати бал. Вже не знаю як все пройде, але примірки вже принесли нам всім масу задоволення.

А лялька мотанка і в давні часи, і сьогодні є своєрідним оберегом, символом родючості і материнства. Головне ж призначення ляльки - берегти душу свого власника від зла і нечистих помислів.

Яку ж таємницю приховує в собі ця берегиня?