Полезные материалы

Genetika okrasov - OLDBLUZ * RU - розплідник мейн-кунів в Челябінській області

Яку б книгу по котячої генетиці ні відкрив любитель, - все там, як правило, починається з опису генів і хромосом, хоча б коротко розповідається про механізм їх передачі і т. П. Хоча ці описи робляться гранично короткими, власнику, якому зазвичай немає ніякого справи до того, як все відбувається, вникати в них нецікаво.

Нерідко прагнення до простоти і стислості викладу змушує автора випускати з уваги деякі принципово важливі речі. В результаті він може зіткнутися з різкою критикою з боку професіоналів, так як з їх точки зору опис може виявитися в корені неправильним (тобто настільки приблизними, що засвоївши його, недосвідчений читач залишиться безнадійно далекий від істинного розуміння ситуації). Гірше того - цей читач може ще і впасти в оману, свято вірячи в уявну простоту.

Зазвичай власника цікавить проста, суто прикладне завдання: як визначити забарвлення майбутніх кошенят даної кішки від даного кота. Для таких власників у багатьох книгах представлені таблиці забарвлень. Існує навіть програма, що дозволяє приблизно розрахувати, що за кошенята вийдуть від даних батьків.

Головний недолік програми полягає в тому, що вона видає варіанти забарвлень, не даючи користувачеві жодного уявлення про метод розрахунку і про те, який результат найбільш імовірний і чому. Якщо ж власник хоче заздалегідь підібрати для своєї кішки партнера в надії отримати від нього кошенят потрібного забарвлення, йому нічого не залишиться, крім як тупо перебирати варіанти, поки він не наткнеться нарешті на той, який йому потрібен.

Тому в своєму описі я просто викладу метод, що дозволяє визначити забарвлення кошенят по окрасу батьків і навпаки - обчислити одного з батьків по окрасу кошенят.

Слід знати, що в клітинах організму кожної без винятку кішки знаходиться дев'ять пар так званих алелей, що визначають основні властивості її забарвлення. Один аллель з кожної пари кішка отримує від батька; інший - від матері. Все аллели позначаються латинськими літерами.

Алелей, які впливають на одну і ту ж особливість забарвлення (наприклад, на розмір білих плям), в природі може бути багато. Кожна така "купа" алелей називається аллельной серією, і все аллели серії позначаються однією буквою з різними індексами.

Хоча алелей в серії багато, конкретна кішка може отримати тільки 2 і не більше. Наприклад, в цілому у кішок можна зустріти 5 видів алелей серії S, що відповідають за розмір білих плям:

  • Sv - великі зливаються один з одним білі плями, майже біла кішка;
  • Sp - великі білі плями, частково зливаються один з одним, кішка строката;
  • S - кішка, у якої білі плями займають від половини до 2/3 всієї шкурки;
  • s - кішка без білих плям;
  • si - кішка з дрібними білими цятками, наприклад, маленької "манишкою" на грудях.

Однак кожна конкретна кішка все одно може отримати тільки два алелі з цих п'яти - наприклад, пару Svs, або Spsi, або ss і т.д. Саме ці два аллеля цієї кішки будуть визначати, якими виявляться білі плями на її шубці - великими, що зливаються один з одним, або навпаки, дуже маленькими (аж до повної відсутності білих плям у кішки, якій пощастить витягти з "купи" два однакових алелі - s і s).

Якщо пара складається з двох однакових алелей, кажуть, що кішка гомозиготна по гену [назва алелі]. Якщо аллели в парі різні, кажуть, що кішка гетерозиготна по гену [назва одного з двох алелей даної пари]. Наприклад, про кішку, в клітинах якої міститься алельних пара ss, кажуть, що вона гомозиготна по гену s. А кішка, у якої є і аллель s, і аллель S, є гетерозиготною за кожним з них: Ss - кішка гетерозиготна по гену S і гетерозиготна по гену s.

У деяких серіях алелей може бути дуже багато, і відповідно, варіантів алельних пар - теж. Багато аллели поки ще не відомі вченим. Однак і того, що відомо, власнику кішки буде досить принаймні для того, щоб не отримати кошенят небажаного забарвлення.

Взаємовідносини алелей, що становлять пару, можуть бути нерівноправні. Наприклад, кішка, яка отримала від батька аллель W (білий окрас), а від матері - аллель w (кольоровий забарвлення), буде мати забарвлення, який визначається аллелем, позначається великою літерою W, тобто виявиться білою. Справа в тому, що аллель W - домінантою по відношенню до аллелю w, а аллель w, відповідно, рецессивен по відношенню до W. При цьому W повністю пригнічує вплив w.

Зазвичай при описі алелей, що входять до складу серії, їх вибудовують за рівнем зменшення домінантності. Тобто спочатку йде самий "сильний" аллель, за ним більш "слабкий" і так аж до алеля, який може бути пригнічений будь-яким з попередніх, якщо виявиться з ним в парі. Крім того, домінантні алелі серії позначаються великою літерою, а рецесивні - рядкової; це особливо зручно, якщо в складі серії всього два аллеля: один домінантний, інший рецесивний.

Нижче наведено список відомих алельних серій. Кожна кішка обов'язково містить по два алелі з кожної серії. Ці два аллеля становлять в її організмі пару, в якій один аллель отриманий від батька, а інший - від матері. Надалі, аналізуючи пари, можна буде отримати уявлення про те, який окрас буде у кішки з такими парами алелей.

Для зручності алельних пари наведені в порядку убування сили їх впливу на забарвлення. Наприклад, якщо у кішки присутній аллель домінантного білого забарвлення W (алельних пара №1) - кішка буде білою незалежно від того, які інші алельних пари вона успадкує.

Кішка, гомозиготна по аллелю сіамського забарвлення cs, матиме термозалежні (так званий акромеланіческій) забарвлення: світлу шерсть з більш темними мітками на мордочці, вухах, лапах і хвості: всі інші аллели, за винятком W, зможуть вплинути тільки на відтінок світлої вовни і колір відмітин.

Дія алелі O (присутність червоного або кремового кольору в забарвленні), що входить в третю серію, також не може бути придушене дією інших алелей, за винятком W або алельних пар caca і cc (тобто не білі кіт або кішка, що несуть аллель O , обов'язково матимуть в забарвленні хоча б плямочка червоного або кремового кольору).

1. Аллели серії W (White). Визначають наявність або відсутність домінантного білого забарвлення.

W

Домінантний біле забарвлення. Якщо у кішки є цей аллель (хоча б один), вона обов'язково буде білою, незалежно від того, які ще аллели, що відповідають за забарвлення, у неї є: аллель W придушить їх дію і не дасть проявитися ні смужках, ні кольоровим плямам. Якщо кішка, що несе цей аллель, має блакитні очі, є ймовірність, що вона глуха. w Ген нормального, не білого забарвлення. Домінантний біле забарвлення

2. Аллели серії С (Colour), вона ж альбінотіческая серія. Залежно від того, яка пара алелей даної серії виявиться у кішки, вона може виявитися повністю пофарбованої, мати забарвлення, інтенсивність якого залежить від температури, або залишитися не пофарбованої (кішкою-альбіносом).

C

Кішка, що несе цей аллель, буде повністю забарвлена і забарвлення не буде залежати від температури. Самий домінантний аллель серії. cb бурманских забарвлення. На фото вгорі - бурма коричневого або соболиного - sable забарвлення. Таким стає забарвлення чорної кішки під дією гена cb cs
Сіамський забарвлення фото внизу
Сa
Неповний альбінізм - біла кішка з блакитними очима
з

Повний альбінізм - біла кішка з рожевими очима


Існування генів альбінізму c і Сa знаходиться під питанням. Якби ці гени існували, було б можливо, хоча і в рідкісних випадках, народження абсолютно білих кошенят від не білих батьків. Проте в переважній більшості випадків такі "білі" кошенята або темніють з віком, перетворюючись в колорного кішок (тобто кішок сіамських забарвлень), або пізніше з'ясовується, що народилися вони від незапланованої в'язки НЕ-білої матері з заповзятливим вуличним кавалером, носієм гена домінантного білого забарвлення W.

Якщо кішка отримала від одного з батьків ген cb, а від іншого - ген cs, опинившись таким чином щасливою власницею алельних пари cbcs, то це означає, що вона є носієм Тонкінської забарвлення, проміжного між бурманских і сіамським.

3. аллельному серія O (Orange) визначає, чи буде в забарвленні кішки присутнім червоний (рудий) колір. Це специфічний аллель, зчеплений з підлогою; він відрізняється від інших тим, що не має пари як такої. Поняття "аллель o, рецесивний по відношенню до O", умовно і вводиться просто для зручності.

O

У забарвленні буде присутній червоний колір. У котів аллель серії О не має пари, він завжди тільки один, успадкований або від матері, або від батька. Кішка, на відміну від кота, успадковує два алелі з цієї серії - один від батька, інший від матері. Якщо один з успадкованих нею алелей - O, а інший - o, кішка буде черепаховій (див. Перший малюнок). Якщо обидва O - червоною. o Червоного кольору в забарвленні не буде. У котів цей аллель не має пари, він завжди тільки один, успадкований або від матері, або від батька. Кішка, на відміну від кота, успадковує два алелі з цієї серії - один від батька, інший від матері. У забарвленні буде присутній червоний колір

Дуже рідко серед котів теж з'являються черепахові. Як правило, такий окрас у кота пов'язаний з генетичною патологією.

При аналізі забарвлення очікуваних кошенят зручно запам'ятати наступні правила, пов'язані зі специфікою успадкування алеля серії В:

1) Від в'язки червоного кота з не-червоною кішкою можна отримати червоних котів

2) Від в'язки червоного кота з не-червоною кішкою можна отримати кішок тільки черепахового забарвлення

3) Від в'язки червоною кішки з не-червоним котом коти будуть народжуватися тільки червоні.

4. Аллели серії A (Agouti). Дозволяє або забороняє прояв малюнка, характер якого визначається алелями серії Т (T і Mc).

A

Кішка з малюнком (смугаста, мармурова, плямиста) або тікірованная (кожен волосся пофарбований чітко розділеними смужками). На верхній фотографії - кошеня зліва - з агуті, праворуч - без. a

Кішка без малюнка (окрас без таббі-малюнка і тикинга (чітко розділених смужок на кожному волоску)), а також димчастий забарвлення. На нижній фотографії - кіт не агуті, він же - блакитний солід.

На нижній фотографії - кіт не агуті, він же - блакитний солід

5. Аллели серії T (Tabby). Визначають характер малюнка кішки. Раніше вважалося, що в даній серії налічується 4 алелі - Ta> T> tsp> tb:

Ta

Тікірованний (абіссінський) таббі. Самий домінантний аллель серії. Сама кішка не смугаста, але кожен волосок забарвлений нерівномірно, смужками. T Смугастий малюнок (mackerel). Знайомий всім малюнок смугастого Васі. tsp Плямистий малюнок (spotted). Існування алелі під великим питанням, його взаємодія з іншими алелями носить досить складний і темний характер. tb Мармуровий малюнок (blotched). Кішка розмальована красивими широкими смугами, схожими на мармурові розводи (див. Фото). Тікірованний (абіссінський) таббі tb - мармуровий малюнок - blotched

Однак останнім часом у зв'язку з новими даними чотири гени, що відповідають за характер малюнка, перестали відносити до однієї і тієї ж аллельной серії. Тепер серія Т налічує лише два гена: Тa і t. Перший ген, домінантний Тa, визначає, як і раніше, абіссінський бесполосий забарвлення. Другий, рецесивний t, визначає забарвлення з тим або іншим малюнком (НЕ бесполосий). Характер же малюнка залежить від двох інших генів, які називаються генами серії Mackerel - Mc (смугасте забарвлення) і mc (мармуровий окрас). Передбачається, що домінантний ген Mc не в змозі повністю придушити дію mc; в результаті виникають плямисті гетерозиготи, що успадкували пару Mcmc.

6. Аллели серії S (Piebald spotting), або біла пегость. Визначають наявність і величину білих плям. Аллели цієї серії визначені з великою часткою умовності. За їх приводу у фелинологов немає одностайності.

Sv

Ванське забарвлення (van). Білі плями покривають все тіло кішки, зливаючись один з одним. Пофарбовані тільки хвіст і шапочка на голові. Sp
Забарвлення «арлекін» (harlequin). Білі плями розкидані по всьому тілу кішки, залишаючи пофарбованої тільки 1/3 шкурки або менше (перше фото, черепаховий арлекін). S
Забарвлення «біколор». Білі плями займають не більше 2/3 і не менше 1/3 котячої шкурки (див. Друге фото). s
Білих плям у кішки немає, вона пофарбована повністю. Вважається, що кішки, що несуть аллельному пару Ss, будуть "правильними біколор", тобто кішками, у яких забарвлена ​​рівно половина шкурки. si Неспецифічні білі плями. Кішка з малою кількістю білого. З приводу цього гена є розбіжності.
Ванське забарвлення (van)

7. аллельному серія B (Black). Визначає, яким пігментом забарвлюватиметься волосся кішки - нормальним чорним або окисленим - шоколадним або коричн (циннамон).

B

Волоски забарвлюватимуться чорним пігментом

b

Волоски забарвлюватимуться шоколадним пігментом

bl

Волоски забарвлюватимуться особливим пігментом, що має назву "коричнева" або "циннамон"


8. аллельному серія D (Dilution). Визначає, чи буде забарвлення насиченим, яскравим, або ж виявиться ослабленим, блідим - наприклад, кремовим, а не червоним, блакитним, а не чорним, фіолетовим, а не шоколадним і т.д.

D

Нормальний яскравий окрас: чорний (black) (перша фотографія), шоколадний (chocolate), червоний (red) або циннамон (cinnamon)

d

Ослаблений забарвлення - блакитне (blue, ослаблений чорний), ліловий (lilac, ослаблений шоколадний), кремовий (cream, ослаблений червоний) або фавн (fawn, ослаблений циннамон). На другому фото ліловий кіт

На другому фото ліловий кіт

9. аллельному серія I (Інгібітор) (інша назва Sv (Silver, Срібло). Визначає, чи буде закрашено підставу волоса кішки або ж воно буде висвітлено.

I

Підстава волоса буде висвітлено. Якщо висветленія частина займає 7/8 волоса, окрас називається шіншілльним (chinchilla) або завуальованим (shell). Якщо висвітлено 2/3 - затушований (shaded). Якщо величина висветленія ділянки мала, то на тлі домінантного алеля Аgouti (A) вийдуть забарвлення, перехідні від затушованого до теббі (тобто смугастому малюнку на освітленому тлі). На фото - срібляста затушована кішка.

i

Волоски будуть фарбує рівномірно по всій довжині

Волоски будуть фарбує рівномірно по всій довжині

Неважко здогадатися, що кішки нашого розплідника - сріблясті затушовані і шиншили - теж несуть цей ген. Однак слід зазначити, що ген срібла I відповідальний за освіту не тільки сріблястих, але і димних (димчастих) забарвлень. Якщо кішка несе аллельному пару aa (тобто є "неагуті"), то при наявності гена I вона буде димної (димчастої). У димних кішок підставу волоса висвітлено менш, ніж на 1/3 довжини, тому в спокої кішка виглядає повністю пофарбованої. І тільки коли вона починає рухатися, неоднорідність забарвлення стає помітною і являє собою виключно ефектне видовище.

Насправді закономірності успадкування срібла набагато складніше. За формування забарвлень сріблястої (і золотий) групи відповідає не один ген I, а цілий полігенний комплекс, склад якого досі досконально не з'ясований. Існує кілька теорій, покликаних дати пояснення генетиці сріблястих забарвлень, але поки жодна з них не здатна відповісти на всі питання заводчиків, які займаються цією складною колірною варіацією.

У даній статті всі ці теорії розглядатися не будуть, так як людині, яка не навмисному всерйоз займатися сріблом, такі подробиці не дуже цікаві. Тому з наступної сторінки ми перейдемо безпосередньо до визначення забарвлень і відповімо на питання "Як використовувати ці дані для вирішення практичних завдань", наводячи конкретні приклади.

Розглянемо кілька прикладів, які демонструють, як застосувати на практиці знання про забарвлення кішки. Ті ж самі методи можна застосовувати і тоді, коли необхідно обчислити, якого забарвлення був батько народжених котенят, якщо кішка вибрала його сама, під час відсутності господарів, а також для того, щоб зрозуміти, чому у даних батьків народилися саме такі кошенята, а не інші і т.д. Справа це зовсім не складне і до того ж захоплююче, як логічна гра.

Свого часу у мене була кішка приблизно такого забарвлення, як у кішки на картинці справа, тільки крім блакитного і кремового кольорів у неї було присутнє і невелика кількість білого - маленьке плямочка на грудях.

Колишні господарі, в будинку яких ця кішка народилася, не будучи фахівцями-фелинологами, по телефону описали її як "сіреньку, без смужок, з рудуватим плямами на спинці, боках і мордочці". Звичайно і я тоді теж не знала, як називається ця масть.

Кішка зросла, і її пов'язали з сірим смугастим котом сусідів. Кот відрізнявся від звичайного Васі тим, що смуги у нього були чорні, а освітлені, блакитні. Крім того, підшерсток у кота був перед сірим, а білий, і волоски були фарбують в повному обсязі: підстава шерстинок було таке ж біле, як і підшерсток. Тобто виглядав котик приблизно так само, як кіт на фотографії зліва.

Якби тоді я знала основи генетики, то заздалегідь могла б з'ясувати, які кошенята вийдуть у таких мами з татом. А для цього перш за все мені б знадобилося встановити, які пари алелей несуть дані кіт і кішка. Щоб з'ясувати це, пройдемося по кожній з наших дев'яти таблиць алельних серій.

БатькоМатиСерія W (White).

Якби у кота був хоча б один аллель W, кіт був би білим. Але він не білий, отже, несе аллель w, пару якому може скласти тільки іншої такої ж аллель:

Серія W (White). Якби у кішки був хоча б один аллель W, вона була б білою. Але вона не біла, отже, несе аллель w, пару якому може скласти тільки іншої такої ж аллель:

ww wwсерія C (Colour).

Кот забарвленій Повністю и рівномірно; у нього немає затемнення вовни на більш охолоджуваних місцях (вуха, хвіст, лапи), як це характерно для сиамов і бурм. Аллель C, що визначає повну забарвленість кішки, самий домінантний; отже, пару до нього може скласти будь-який аллель серії; який саме, ми не знаємо. Тому замість букви ставимо прочерк:

Серія C (Colour). Кішка, як і кіт, теж пофарбована повністю, за винятком невеликих білих цяток на грудях і в паху. Однак нам відомо, що такого роду незафарбовані ніяк не пов'язана з температурою і визначається алелями серії S (біла пегость). Тому кішку, як і кота, можна вважати пофарбованої повністю:

C- C-Серія O (Orange).

Кот може нести тільки один аллель цієї серії. Тому, будь тато кошенят носієм домінантного алеля O, він обов'язково був би корисним. Але він не червоний, а сірий з смужками; отже, алелі O у нього немає, а є умовно введений в розгляд аллель o. На місці другого алеля для котів зазвичай записується символ Y:

Серія O (Orange). Кішечка черепахова; це означає, що вона несе два різних аллеля цієї серії - O, що визначає наявність в забарвленні червоного кольору, і o, завдяки якому з'являються плями іншого кольору. Таким чином, в клітинах кішки присутній алельних пара:

oYOoСерія A (Agouti).

Так як кіт рісунчатий, можна зробити висновок, що у нього є аллель А, що дозволяє малюнку проявитися. Аллель А домінантою, значить пару до нього може скласти і аллель А, і аллель a. Ставимо прочерк, тому що не знаємо напевно, що за аллель становить пару A:

Серія A (Agouti). А ось у кішки ніякого малюнка немає. Це означає, що вона так звана "неагуті", тобто має рецесивний аллель a, пару до якого може скласти тільки іншої такої ж аллель. Тому для кішки сміливо пишемо:

A-aaСерія Т (Tabby).

Кот має смугастий малюнок, який визначається аллелем Т. Пару до цього аллелю може скласти будь-який аллель серії, рецесивний по відношенню до Т або просто дублюючий його. Але оскільки ми не знаємо напевно, що це за аллель, поставимо замість нього прочерк:

Серія Т (Tabby). Кішка не має малюнка. Це не означає, що у неї просто немає пари алелей серії Т - вони є у будь-якої кішки. Але оскільки малюнка не видно, ми не можемо сказати, який він. І ставимо в колонці кішки два прочерку:

T--Серія S (Piebald Spotting).

У кота не було білих плям. Ця ознака, як видно з таблиці 5, визначається майже самим рецесивним алелем серії - s. Парою цього аллелю може бути тільки ще більш рецесивний аллель або такий же (в іншому випадку у кота з'явилися б білі плями). Такими алелями можуть бути тільки si або s, проте який з них конкретно - ми не знаємо. Тому на місці другого алеля поки також поставимо прочерк:

Серія S (Piebald Spotting). У кішки були невеликі білі цятки на грудях і в паху. Така залишкова біла плямистість визначається самим рецесивним геном серії si. Оскільки більш рецесивного алеля в серії немає, скласти йому пару може тільки точно такий же аллель si. Тому для кішки запишемо пару повністю:

s-sisi

Серія B (Black). Смужки у кота не чорного кольору, а більш світлого, блакитного. Але блакитний - це розбавлений чорний. Значить, у кота обов'язково повинен бути присутнім аллель, який визначає саме чорний, а не шоколадний або коричнева забарвлення волосків. Цей аллель домінантний, і пару йому може скласти будь-який більш рецесивний або інший точно такий же аллель. Який саме - ми не знаємо, тому:

Серія B (Black). Якби кішечка була цілком кремовою, ми б не могли сказати, який саме аллель серії Black вона несе, оскільки ні чорному, ні блакитного кольору не дозволив би проявитися дію гена O. Але кішка - голубокремовая черепашка, і оскільки у неї, як і у тата кошенят, є блакитний колір, вона теж повинна нести домінантний ген B з невідомої парою:

B- B-

Серія D (Dilution). Як уже було відзначено вище, смужки у кота блакитного кольору. Це означає, що пофарбовані вони не нормальним, а розведеним чорним пігментом. За таке розведення відповідає рецесивний аллель d. Пару йому може скласти або ще більш рецесивний аллель (але такого немає), або інший точно такий же аллель. Отже, для батька майбутніх кошенят можна записати готову пару:

Серія D (Dilution).

У кішечки немає смужок, вона розфарбована світлими плямами - сірими і рудуватим, з невеликим вкрапленням білого. Це означає, що на її забарвлення теж вплинув аллель d. Якби не його дію, сірі плями перетворилися б у чорні, а рудуваті - в червоні (яскраво-руді). Оскільки аллель d однаково освітлює всі кольори, які є у кішки, не буває блакитних кішок з червоними плямами або чорних кішок з кремовими: розведеними обов'язково виявляться обидва кольору. Сірий колір кішки називається блакитним, а рудуватий - кремовим; а весь забарвлення в цілому носить назву "черепаховий голубокремовий". Пару до аллелю d, як і у батька, може скласти тільки іншої такої ж аллель. Тому для кішки мами пишемо: dd dd Серія I (Ingibitor) або Sv (Silver). Якщо уважно розглянути волоски кота, можна побачити, що їх основу - білого кольору, тобто нижня частина волоски не фарбує. Це означає, що котик несе домінантний аллель срібла I, пару якому може скласти або інший точно такий же, або більш рецесивний аллель відсутності срібла i, якому домінантний партнер не дасть проявити себе. Який саме аллель становить пару I, ми не знаємо.

Серія I (Ingibitor) або Sv (Silver). Волоски кішечки фарбують повністю, і підстава волосків, і пухнастий підшерсток у неї блакитного кольору. Значить, срібла у кицьки немає, і в її клітинах знаходиться пара рецесивних алелей i:

I-ii

Тепер ми можемо повністю записати формулу забарвлення тата. Вона буде виглядати так:

Тепер ми можемо повністю записати формулу забарвлення мами. Вона буде виглядати так:

ww C- oY A- T- s- B- dd

I- ww C- oO aa - sisi B- dd ii

Тепер уважно подивимося на ці формули. Кожен кошеня отримає по одному аллели з кожної пари від мами і по одному аллели з кожної пари від тата. Ми бачимо, що деякі алельних пари являють собою два рецесивних алллеля, причому і у мами, і у тата вони однакові. Це пари ww і dd. Кошенятам просто нізвідки отримати ні аллель W, який відповідає за домінантний біле забарвлення, ні аллель D, який відповідає за яскравий, нерозбавлений окрас - ні у мами, ні у тата немає таких алелей. Отже, у формулі забарвлення кошенят обов'язково будуть присутні дві алельних пари: ww і dd.

Таким чином, про кошенят ми можемо сказати точно:

- кошенята не матимуть домінантний біле забарвлення;

- окрас кошенят буде світлим, розмитим.

Комбінації інших алелей, оскільки нам відомі не всі, допускають різні варіанти забарвлень. Тому зупинимося на з'ясуванні тільки деяких конкретних питань:

Наявність малюнка та його вид залежать від двох алельних серій - А і T. У кота є принаймні один домінантний аллель А; у мами - два рецесивних a. Другий татів аллель нам невідомий; але варіантів у нас небагато, їх тільки два.

1 варіант. Припустимо, що другий татів аллель - теж А. Тоді від тата кошенята отримають А, від мами - а, і в їх клітинах складеться алельних пара Аа. Оскільки А домінантою по відношенню до a, всі кошенята будуть агуті, тобто з малюнком.

2 варіант. Припустимо, що другий татів аллель - a. Тоді приблизно половина кошенят отримає від тата аллель A, а інша половина - a; від мами ж обидві половини успадкують по одному аллели a. В результаті половина кошенят буде нести аллельному пару Aa і буде, як і в попередньому варіанті, з малюнком; інша ж половина отримає від мами з татом пару aa і буде так само, як мама, без малюнка.

Яким буде малюнок у кошенят, які успадкують від тата аллель А? Адже кішки бувають не тільки смугастими: вони можуть бути і тіккірованнимі, як абиссинские кішки, і плямистими, і мармуровими. Відповісти на це питання складніше, оскільки ми нічого не знаємо про те, які алелі серії T несе мама. Тому припустимо, що від батьків їй дісталися два рецесивних алелі tb, що відповідають за мармуровий малюнок. Тобто якби не алельних пара aa, яка не дає йому проявитися, кішка-мама була б красивою мармуровою черепахою.

Татів аллель T домінантою по відношенню до гену мармуру tb. Тому хоча б половина кошенят з малюнком, які отримають від нього цей ген, будуть смугастими, а не мармуровими. В їх клітинах буде присутній алельних пара Ttb.

Якщо другий татів аллель серії Т виявиться таким же, як і перший, всі кошенята з малюнком виявляться смугастими. Але якщо пощастить, і другий аллель тата виявиться збігається з маминими tb, інша половина рісунчатих кошенят успадкує від батьків мармуровий малюнок: tbtb. Таким чином вийде, що половина кошенят буде з малюнком, причому половина кошенят з цієї половини - з мармуровим малюнком, а інша половина - з смугастим. Всього виходить половина кошенят без малюнка, чверть - мармурова, чверть - смугаста.

Папа кошенят забарвлений повністю, тоді як мама несе пару самих рецесивних алелей, що відповідають за появу залишкової білої плямистості. Татів аллель s сильніше маминих si, тому всі кошенята, які отримають від нього цей аллель, не матимуть білих плям. Нам невідомо, який другий аллель тата, але і в даному випадку у нас тільки два варіанти: s або si. Всі інші аллели цієї серії домінантні по відношенню до цих двох аллелям, і якби вони у тата з мамою були, то це викликало б появу великих білих плям в їх забарвленні. Таких плям ні у мами, ні у тата немає. Тому існує два варіанти:

1 варіант. Якщо другий татів аллель s (тобто в його клітинах присутній алельних пара ss), ні у одного з кошенят НЕ буде білих плям.

2 варіант. Якщо другий татів аллель si, як у мами, то у половини кошенят будуть невеликі білі цятки, як у мами (наприклад, білий медальйончик на грудях). Інші кошенята будуть без білих плям.

Оскільки ми вже знаємо, що у всіх кошенят буде розмитий забарвлення, то можемо з упевненістю сказати, що яскраво-рудих кошенят не буде. Однак кішка несе аллель O, значить серед кошенят цілком можуть виявитися кошенята розмитого рудого окрасу, тобто кремові.

У кота алелі O немає. Значить, від нього все кошенята успадкують аллель o. При цьому котики можуть отримати тільки один з двох алллей мами (o або O); аллель o тата може дістатися тільки кішечки (тому що ген O зчеплений з підлогою). Тобто 1/2 маленьких котиків НЕ будуть кремовими (в їх клітинах міститиметься пара, яка умовно записується oY), а ось 1/2 отримає від мами аллель O і виявиться кремовою (OY).

Кішечки отримають по одному аллели від тата і мами. Папа може передати їм тільки аллель o, тому кремових кішечок серед кошенят не опиниться точно. Від мами ж половина кішечок отримає аллель o (і тоді в забарвленні цих кішечок кремового кольору не буде взагалі), а інша половина - аллель O, і ці кішечки, з отриманої аллельной парою Oo, будуть як і мама, черепаховими.

Практика показала, що батьки кошенят поважають генетику. Приблизно 1/2 народжених від них котиків виявилася кремового окраса, без смужок; половина кошенят-дівчаток пішли в маму - виявилися такими ж голубокремовимі черепашками, як і вона. Решта кошенята вийшли блакитними смугастими - в тата.

В описаному випадку забарвлення кошенят в цілому відповідали забарвлень батьків, а цим любителів кішок не здивуєш. Немає нічого незвичайного в тому, що від голубокремовой кішечки народився кремовий котик: відразу ясно, від кого він успадкував своє забарвлення. Однак на практиці бувають і зовсім несподівані випадки, які тим не менш легко пояснюються з точки зору генетики. Ось кілька прикладів:

... а господарі, які не знають генетики, сподівалися, що вони будуть схожі на маму чи тата. Що ж сталося? Запишемо коротку генетичну формулу блакитного кота. Ми знаємо, що кіт блакитний, значить, у нього обов'язково повинен бути хоча б один ген B (чорне забарвлення) і два гена d (адже забарвлення кота розбавлений). У кота немає ні смужок, ні тикинга на волосках, значить, він неагуті (aa).

Отже, формула кота: B- dd aa

Тепер запишемо таку ж коротку формулу для мами. Вона шоколадна, отже аллеля B у неї немає, а є аллель b (пару до нього може скласти рідкісний аллель коричного забарвлення bl або такий же. Вона яскравого кольору - значить, у неї обов'язково є аллель D. У неї немає смужок, значить, вона , як і тато, гомозиготна по гену a (aa).

Отже, генетична формула кішки: b- D- aa

Кожен кошеня в такому випадку отримає від тата аллели B, d і a, а від мами - b, D і a. З цих алелей в організмі кошеня складуться алельних пари генів, які можна записати в вигляді генетичної формули виду: Bb dD aa

Зрозуміло, що всі кошенята будуть без смужок.

Але що станеться з забарвленням?

Отриманий від тата ген B, що відповідає за чорне забарвлення, придушить вплив рецесивного гена шоколадного окраса b, отриманого від мами.

А з геном d все відбудеться навпаки: мамин ген D, який робить її забарвлення яскравим, придушить вплив татового гена d, що розмиває забарвлення.

В результаті у батьків зможуть народитися тільки яскраві чорні кошенята.

Такий результат в'язки можливий, якщо мама і тато не гомозиготні по генам B і D, як в першому випадку. Якби другий аллель серії Black у тата був би не B, а b, а другий аллель серії Dilution у мами був би d, кошенята могли б виявитися не тільки чорними.

Для перевірки співвідношення кількості кошенят різних забарвлень зручно використовувати так звану грати Пеннета. Складається вона в такий спосіб. Спочатку запишемо зовсім коротку формулу забарвлень тата і мами в припущенні, що тато гетерозиготен по гену B, а мама - по гену d:

Bb dd (кіт)

bb Dd (кішка)

Для кожного з батьків відомо по дві алельних пари генів. Тобто якби ми вирішили вирахувати, яка кількість кошенят кожного забарвлення вийде від батьків, для кожного з яких відомо 3 алельних пари - довелося б намалювати таблицю розміром 9 х 9 осередків. А якби нам були відомі не три, а чотири алельних пари - таблиця стала б ще більше: 17 х 17.

У нашому випадку таблиця буде простий, розміром всього 5 х 5. У цю таблицю ми запишемо можливі комбінації генів тата (по горизонталі) і мами (по вертикалі). При складанні комбінацій потрібно послідовно брати по одному аллели з кожної пари: наприклад, спочатку взяти перший аллель першої пари і перший аллель другої пари; потім взяти перший аллель першої пари і другий аллель другий. Оскільки пар у нас всього дві, інших комбінацій за участю першого аллеля першої пари більше не буде, отже, складемо пари з другим: другий аллель першої пари - перший аллель другої пари; другий аллель першої пари - другий аллель другої пари. От і все. Тепер залишилося тільки зробити те ж саме для алелей мами:

В клітини, що знаходяться на перетині рядків і стовпців, вписується генотип кошеня, що складається з двох алельних пар. Половину алелей кошеня бере у тата (з самої верхньої осередки), а половину - у мами (з крайньої осередку зліва). Ось что вихід:


Bd Bd bd bd bD BbDd чорний BbDd чорний bbDd шоколадний bbDd шоколадний bd BbDd чорний BbDd чорний bbDd шоколадний bbDd шоколадний bD Bbdd блакитний Bbdd блакитний bbdd ліловий bbdd ліловий bd Bbdd блакитний Bbdd блакитний bbdd ліловий bbdd ліловий

Таблиця наочно демонструє теоретичне співвідношення кількості очікуваних кошенят. Таким чином, якщо батьки дійсно є гетерозиготних по гену B (тато) і по гену D (мама), то від них можна отримати порівну (по 1/4) кошенят чорного, шоколадного, блакитного і лілового забарвлень.

Такі кошенята швидше за все не білі, а колорного. З віком їх мордочка, вушка, хвостик і лапки почнуть фарбуватися. Батьки малюків при цьому повинні бути носіями колорного гена сs, тобто мати пару алелей Ccs. Отримавши від мами і від тата по одному аллели cs, кошенята народжуються колорікамі - тобто володарями справжнього сіамського забарвлення, що залежить від температури. Колір забарвлених ділянок у кошенят буде визначатися іншими алелями, які вони отримають від батьків.

Теоретична ймовірність отримання від в'язки НЕ-білих батьків абсолютно білих кошенят-альбіносів з блакитними або навіть червоними очима практикою поки не підтверджена.

Яким буде малюнок у кошенят, які успадкують від тата аллель А?
Що ж сталося?
Але що станеться з забарвленням?