Полезные материалы

Щоденник Ленка_Морозова: LiveInternet - Російський Сервіс Онлайн-Щоденників

Кожен відтінок кольору має свій вплив

Кожен відтінок кольору має свій вплив. Воно виходить з властивостей фарби, що має свою освітленість і чистоту. У кожної людини свої уподобання щодо кольору, але в цілому люди сприймають кольори однаково.

Розглянемо деякі відтінки кольору і їх вплив. При цьому розглядати будемо не тільки чисті кольори, але і змішані, так як вони складають значну частину квіткових композицій.

Білий колір. Чуттєві і оптичні явища: світлий, чистий. Кольорові настрою, які виходять від колірного тону, пов'язані зі спокоєм і святковістю. Вплив всередині колірної комбінації: дає світло.

Жовтий, золотисто-жовтий колір. Чуттєві і оптичні явища: променистий, струмує, сонячний. Кольорові настрою, які виходять від колірного тону, - розбурхувати, підбадьорливі. Вплив всередині колірної комбінації: приносить широту і лучистість в картинку, додає жвавість.

Бежевий, пісочний колір. Чуттєві і оптичні явища: матовий, сухий. Кольорові настрою, які виходять від колірного тону, - заспокійливі, але не охолоджуючі. Вплив всередині колірної комбінації: тихий, контрастний або проміжний тон.

Колір молодого листя і цвіт липи. Чуттєві і оптичні явища: свіжий, що кличе притулитися. Кольорові настрою, які виходять від колірного тону, - дружні. Вплив всередині колірної комбінації виражається в необхідності партнера, який би підтримував (коричневий, темно-зелений, темно-синій).

Рожевий колір, колір лососини. Чуттєві і оптичні явища: ніжний, м'який. Кольорові настрою, які виходять від колірного тону, - пом'якшувальні. Вплив всередині колірної комбінації: приносить дружню, м'яку освітленість в гру кольору, без темних партнерів виглядає тьмяно, блякло, слабо.

Світло-блакитний, колір неба. Чуттєві і оптичні явища: повітряний, свіжий, м'який. Кольорові настрою, які виходять від колірного тону, - мрійливість, звільнення.

Ніжно-ліловий, пастельно-фіолетовий колір. Чуттєві і оптичні явища: безсилість, нерішучість. Кольорові настрою, які виходять від колірного тону, - стриманість, лякливість.

Світло-сірі тони. Чуттєві і оптичні явища: світлі, безбарвні, туманні.

Кольорові настрою, які виходять від колірного тону, заспокоюють, відволікають. Вплив всередині колірної комбінації - середні і сильні контрасти розташовуються нейтрально.

Чорний, антрацит, темно-сірий. Чуттєві і оптичні явища: темні, похмурі, мляві, спокійні. Кольорові настрою, які виходять від колірного тону, - серйозність, стриманість. Вплив всередині колірної комбінації: приносять глибину і нескінченність, занадто похмурі.

Фіолетовий колір. Чуттєві і оптичні явища: важкий, глибокий. Кольорові настрою, які виходять від колірного тону, - серйозність, обдуманість. Вплив всередині колірної комбінації: поглиблює і заспокоює.

Синій кольори ночі, синій ультрамарин. Чуттєві і оптичні явища: спокійні, протверезні, ясні. Кольорові настрою, які виходять від колірного тону, - панування без порушення почуттів. Вплив всередині колірної комбінації: змушують світитися «сонячні» тони.

Пурпурно-червоний. Чуттєві і оптичні явища: повний м'якою спеки. Кольорові настрою, які виходять від колірного тону, - підносить, створює почуття істотного. Вплив всередині колірної комбінації: приносить наповненість і глибину.

Чорно-коричневий. Чуттєві і оптичні явища: масивний, міцний. Кольорові настрою, які виходять від колірного тону, - стабілізуючі. Вплив всередині колірної комбінації - притупляє напруга живих квітів.

Темно-зелений. Чуттєві і оптичні явища: спокійний. Кольорові настрою, які виходять від колірного тону, - пом'якшувальні. Вплив всередині колірної комбінації: підкреслює природність.

Червоний, крес. Чуттєві і оптичні явища: активні, неспокійні, гучні. Кольорові настрою, які виходять від колірного тону, - збуджуючі, активізують, спрямовані назовні. Вплив всередині колірної комбінації: приносять напругу, жвавість.

Помаранчевий. Чуттєві і оптичні явища: теплий, живий. Кольорові настрою, які виходять від колірного тону, - веселі, що пожвавлюють. Вплив всередині колірної комбінації - активізує, що не відтісняючи.

Зелений. Чуттєві і оптичні явища: пасивний, спокійний, природний. Кольорові настрою, які виходять від колірного тону, - заспокійливі. Вплив всередині колірної комбінації: природна натуральність, підкреслює зростання.

Бірюзовий, блакитний лід. Чуттєві і оптичні явища: холодні, вологі. Кольорові настрою - охолоджуючі, приглушающие. Вплив всередині колірної комбінації: привертає, охолоджує, підкреслює «сонячні» тони.

Іржаво-коричневий, каштаново-коричневий, мідно-коричневий. Чуттєві і оптичні явища: теплі, міцні, стабільні. Кольорові настрою - викликають відчуття затишку і комфорту. Вплив всередині колірної комбінації: створює зв'язку, зміцнює і збагачує.

Кавово-коричневий, шоколадно-коричневий. Чуттєві і оптичні явища: солідні, приземлені. Кольорові настрою - додають упевненість, міцність.

Сірий. Чуттєві і оптичні явища: млявість, затемненность. Кольорові настрою - нейтралізує, приглушує. Вплив всередині колірної комбінації: може бути занадто стерильним, є посередником між білим і чорним.

Кольорове настрій композиції залежить від:

1. Кількості. У більшості випадків той колір, якого використано більше, задає тон і визначає, заспокоює або пробуджує, веселить або змушує задуматися, розслаблює чи приємно хвилює квіткова аранжування.

2. Вибраній гармонійності. Поєднання з незначним контрастом виглядає не так напружено, м'якше, ніж гармонійність з великим контрастом.

3. Якості. Використання безлічі чистих фарб може легко привести до строкатості, в якій жоден колір не може передати особливий настрій. Змішані кольору, навпаки, з'єднують і пом'якшують, створюють обрамлення, в якому чистий колір може розширити свій вплив.

4. Розташування фарб. Якщо фарба однорідно розподілена в композиції, її вплив несильно. Якщо ж вона зосереджена в одному місці, її вплив значно посилюється.
Слід пам'ятати, що правила побудови творів з квітів виходять з асоціативного сприйняття кольору.

Для визначення гармонійного поєднання трьох кольорів знову необхідно користуватися колірним кругом.

Три основні кольори (червоний, жовтий, синій) гармонійно підходять один одному, будуть сприятливо поєднуватися і будь-які інші три кольори, які лежать при обертанні трикутника на його вершинах (зелений, помаранчевий, фіолетовий). Таке поєднання трьох кольорів буде виглядати напружено, так як всі три складові походять з різних колірних сімей.

Якщо необхідно трохи пом'якшити цю напруженість, чисті кольори можна замінити спорідненими змішаними квітами. При цьому можуть виникнути захоплюючі комбінації фарб. Наприклад, такі:

- золотий - червоно-бордовий - колір блакитний їли;
- каштаново-коричневий - аметистовий - сіро-зелений;
- золотисто-червоно-каштановий - блакитний - жовто-зелений.

Гармонія рівнобедреного трикутника виходить, якщо одну з контрастних фарб, розташованих в колірному колі один навпроти одного, замінити на дві сусідні. При будь-якому повороті такого трикутника в колірному колі на його вершинах будуть лежати три гармонують кольори. Два з них знаходяться відносно близько, а третій є самим контрастним:

- жовтий - синьо-фіолетовий - червоно-фіолетовий;
- жовто-оранжевий - фіолетовий - синій;
- помаранчевий - синьо-зелений - синьо-фіолетовий;
- червоно-оранжевий - синій - зелений;
- червоний - синьо-зелений - жовто-зелений;
- червоно-фіолетовий - зелений - жовтий;
- фіолетовий - жовто-зелений - жовто-оранжевий;
- синьо-фіолетовий - жовтий - помаранчевий;
- синій - жовто-оранжевий - червоно-оранжевий;
- синьо-зелений - помаранчевий - червоний;
- зелений - червоно-оранжевий - червоно-фіолетовий;
- жовто-зелений - червоний - фіолетовий.

Кожна з цих гармоній великих контрастів може зв'язуватися з гармонією малих контрастів. Гра фарб в цьому випадку стає багатшим.

Існують наступні правила гармонійного поєднання двох фарб:

Колір і його контрастний колір: кольору лежать в колірному колі діаметрально протилежно. Такими колірними парами в колірному колі є:

- жовтий - фіолетовий;
- жовто-оранжевий - синьо-фіолетовий;
- помаранчевий - синій;
- червоно-оранжевий - синьо-зелений;
- червоний зелений;
- червоно-фіолетовий - жовто-зелений.

Якщо використовувати не чисті фарби, а змішані кольору, то слід керуватися власними відчуттями і вищевказаними правилами для того, щоб приблизно позначити місце розташування фарби в колірному колі і підібрати до неї контраст.

Такі контрастні, але при цьому гармонійні поєднання досить часто зустрічаються в природі. Яскраво-червоні ягоди горобини в зеленому листі, фіолетово-жовті братки.

Колір і сусідня фарба, додаткові кольори. Основний колір і два сусідніх (для жовтого це будуть жовто-зелений і жовто-оранжевий) мають багато спільного і знаходяться в гармонійному відношенні. Тому вони успішно будуть контрастувати з протилежними квітами. Приклади таких поєднань:

- жовтий і червоно-фіолетовий;
- жовтий і синьо-фіолетовий;
- жовто-оранжевий і синій;
- жовто-оранжевий і фіолетовий;
- помаранчевий і синьо-фіолетовий;
- помаранчевий і синьо-зелений;
- червоно-оранжевий і синій;
- червоно-оранжевий і зелений;
- червоний і синьо-зелений;
- червоний і жовто-зелений;
- червоно-фіолетовий і зелений;
- червоно-фіолетовий і жовтий;
- фіолетовий і жовто-зелений;
- фіолетовий і жовто-оранжевий.

Якщо основний колір і контрастний колір супроводжуються ще й сусіднім для основного кольору відтінком, виходить гармонійне триколірний поєднання (жовтий, фіолетовий і синьо-фіолетовий, червоний, зелений і червоно-помаранчевий)

Колір і Нецветов - цей контраст є великим тоді, коли чистий відтінок кольору (червоний, синій, жовтий) комбінується з білим або чорним кольором.
Поєднання червоного і білого кольорів є таким напруженим, що не варто дивуватися тому, як часто ці кольори застосовуються без використання зв'язуючих їх пастельних фарб на святах та урочистих подіях. Хоча в даному випадку цей подвійний тон виходить від кольору бутонів, а зелений колір листя в аранжуваннях є природним доповненням і пом'якшує жорсткий подвійний тон. Щоб бути абсолютно точним, гармонійне триколірний поєднання виглядає так через контраст червоного і зеленого кольорів з безбарвним білим.

При колірної гармонії великих контрастів комбінуються відтінки кольору, які досить сильно віддалені один від одного в колірному колі. Якщо брати такі кольори без зв'язує проміжного тону або оточуючих їх колірних нюансів, то колірне звучання виглядає напружено і динамічно. А при більш ніж трьох кольорах в рівних кількостях композиція вийде занадто строкатим. Флористи охоче обмежуються гармонійними двоколірними або трибарвними поєднаннями.

Сусідні фарби знаходяться в колірному колі поруч. Якщо скласти композицію з використанням жовтого, жовто-оранжевого, оранжевого і червоно-оранжевого кольору, тобто використовувати чотири кольори з колірного кола, що знаходяться поруч один з одним, то це і буде гармонія сусідніх квітів. Якщо ж до жовтого кольору долучити зелений, як листя, для освіти гармонії сусідніх фарб потрібно додати жовто-зелений колір молодого листя або відповідний йому змішаний нюанс, наприклад світло-оливковий.

Це сусідство фарб можна визначити за допомогою прямого кута, що виходить із центру колірного кола.

Приклади такої гармонійності часто знаходять в рослинному світі: колір агрусу поєднує в собі червоний, пурпурний, фіолетовий і синьо-фіолетовий колір з відповідними пастельними фарбами.
У цій гармонії використовується багато різновидів квітів, але їх не можна назвати строкатими

Родинними називають речі однакового походження і рівною або схожою сутності. Споріднені кольори походять від схожих основних кольорів, без великих відмінностей. Розрізняють вісім колірних сімей, різних за величиною.

Жовте сімейство щодо мало, так як жовтий з додаванням іншого кольору швидко втрачає свій променистий ефект. Жовтий, золотисто-жовтий, кремово-жовтий, пісочно-коричневий, яскраво-оливково-жовтий кольори є прикладами жовтого сімейства.

Червона сім'я - одна з найбільших. Її можна побачити від оранжевого до фіолетового в колірному колі, крім того, до неї відноситься безліч змішаних фарб, пастельні і темні тони.

В помаранчеву сім'ю входять помаранчевий колір, жовто-оранжевий, червоно-оранжевий, оранжевий, як лисиця, мідний, каштаново-коричневий.

Фіолетова сім'я теж має власний характер, і до неї можна віднести фіолетовий, бузковий, синьо-фіолетовий, червоно-фіолетовий, ожиновий, пастельні і темні фіолетові тони, сіруваті лілові тони.

Синя сім'я простягається до фіолетового кольору, має свій центр у чистому синьому кольорі і починається з зелено-синього. Крім того, пастельні і темні тони з'являються в блакитному кольорі, сіро-блакитному, блакитному зі сталевим відливом, темно-синьому. У цій сім'ї найбільший світло-темний діапазон.

Зелена сім'я теж дуже велика, від бірюзового кольору до жовто-зеленого, а також з темно-зеленими відтінками, пастельними тонами.

Некольорових сім'я об'єднує білий і чорний кольори, а також всі відтінки сірого.

У коричневої сім'ї тони теж мають свій власний характер, тому їх відносять до інших сімейств тільки тоді, коли вони підсилюють акцент цих сімейств (наприклад, червоно-коричневий в червоній сім'ї, яскраво-фіолетово-коричневий в фіолетовою сім'ї). Коричневий колір, а також колір землі, має багато нюансів від світлого коричнево-бежевого, охри, жовтуватого, червонуватого і зеленуватого до темно-коричневого і чорно-коричневого.

Використання гармонії кольорів веде до вільного від напруги, сконцентрованому на основний фарбі ефекту. Але це може створювати і негативний фон монотонності і одноманітності. А кілька плям фарб з іншого сімейства можуть значно пожвавити аранжування. При цьому гармонія переважної колірної родини не буде зруйнована.
Гармонійність родинних квітів добре підходить для комбінації з гармонійністю великих контрастів

Гармонійність родинних квітів добре підходить для комбінації з гармонійністю великих контрастів

У природі досить часто зустрічаються квіти, у яких бутони пофарбовані пастельній і інтенсивним забарвленням одного кольору. Наприклад, цикламен, фрезії, іноді півонії.

Якщо ж флорист комбінує різні квіти за цим законом гармонійності, потрібно бути уважним, щоб знайти відповідний колірний нюанс. До пурпурової троянді і розоватому відтінку левкою підходить в цьому випадку не кожна рожева гвоздика. Адже відтінок може переходити вже злегка в червоно-оранжевий колір і гармонія може не відбутися.

Композиції з колірною гармонією в співзвуччі виглядають спокійно, м'яко, тонко, погоджено і стримано, як гра зі світлом і тінню тільки одного кольору. Тому вона хороша там, де мова йде про аристократичну стриманості, про скромність, про тонких нюансах і м'якому колірному впливі.

Посудина в таких аранжуваннях повинен теж відповідати цій гармонії. Бажано, щоб він мав більш темний варіант обраного кольору. Можливий і білий колір, якщо рослинність в аранжуванні набуває пастельні тони ближче до посудини і виходить плавний перехід.

Гармонія в співзвуччі - це база кожної композиції з використанням кольору. Вона може збагатити все інші гармонії, так як вона містить необхідний контраст освітленості.

Вона може збагатити все інші гармонії, так як вона містить необхідний контраст освітленості

Коли різні кольори об'єднуються в єдине ціле, то можна відчути, сприятливо це співзвуччя. Якщо композиція викликає симпатію, то можна говорити про гармонію. Слово «гармонія» походить від грецького і означає «з'єднання, співмірність, згода». В гармонії різні частини з'єднуються в єдність, в якому ніщо нічому не заважає.

Кількість можливих колірних комбінацій нескінченно. Якщо використовувати багато різних фарб разом, то композиція буде виглядати строкато, що, безсумнівно, може бути по-своєму привабливо. Однак композиції з свідомо обраними колірними комбінаціями виглядають більш вишукано.

Розібратися в питанні підбору кольору допомагає знання гармонії, яку флористи умовно поділяють на два види: гармонія кольорів з незначними відмінностями і гармонія кольорів з великим контрастом.

Гармонію малих контрастів називають також гармонією малих відстаней. Це говорить про те, що мова йде про кольорах, які знаходяться поруч один з одним в колірному спектрі.

Існує три гармонії малих контрастів: гармонія співзвуччя, гармонія споріднених квітів, гармонія сусідніх фарб.

Існує три гармонії малих контрастів: гармонія співзвуччя, гармонія споріднених квітів, гармонія сусідніх фарб

Множини контраст проявляється зовсім не в кількості фарб. Так, наприклад, рівні кількості жовтого і фіолетового будуть перебувати саме в кількісному контрасті. Справа в тому, що жовтий впливає набагато сильніше, ніж фіолетовий. Тому якщо скласти композицію з рівним використанням жовтого і фіолетового за кількістю, то ми матимемо домінування жовтого.

http://buketik.kiev.ua/?cat=6

Ua/?