Полезные материалы

Автостоп і з чим його їздять

Подорож автостопом у багатьох асоціюється з романтикою, духом свободи, юнацького бунтарства. Образ цей підкріплюють численні фотографії засмаглих дівчат, які голосують на узбіччі і нескінченних доріг, тікають до горизонту (типу фотки нижче).
Подорож автостопом у багатьох асоціюється з романтикою, духом свободи, юнацького бунтарства

Не сказав би, що ці асоціації зовсім далекі від істини. Але і всієї повноти картини вони не розкривають. У цій статті я хочу висвітлити тему автостопу трохи докладніше, ніж фотографії з пошуку гугла за відповідним тегом. Сподіваюся, у мене вийде. Поїхали!

Історія.

Насправді, формула автостопу проста. Попутник + Водій - комерційна складова. Термін звучить так: Автостоп - це безкоштовне пересування туристів на попутному транспорті за згодою водія (кондуктора, машиніста). «Стоп» можливий на будь-яких видах транспорту, т. Е. Може бути і ж / д-стоп (мій дід, наприклад, їхав вступати до ВНЗ на попутних товарних складах), аквастоп і навіть авіастоп. Але є важливе уточнення - «стопом» не рахується безквитковий проїзд в маршрутному транспорті, якщо на це не отримано згоду водія (кондуктора, машиніста).

автостоп в США, 30-і роки автостоп в США, 30-і роки

Зародився «стоп», мабуть, в ті ж самі часи, коли зародився і перший транспорт. Розвиток транспортних маршрутів тягло за собою розвиток «стопа». Найвідомішим російським «стопером» можна вважати М.Ломоносова, дістався до Москви з попутним рибним караваном (з великим припущенням, правда, адже більшу частину шляху він, швидше за все, йшов пішки).

Першою країною, в якій саме автостоп набув широкого поширення, були США. Сприяло цьому широке поширення автотранспорту і розвинена мережа автодоріг. Поштовхом же, як вважають деякі дослідники, могла послужити Велика Депресія 1929-39 років, коли багато людей (іноді цілі родини) були змушені пересуватися по країні в пошуках кращої долі, а грошей на такі переїзди у них не вистачало. До цього періоду відносяться і самі ранні фото автостопщиков.
Першою країною, в якій саме автостоп набув широкого поширення, були США Сімейний автостоп в США часів Великої Депресії

У 50-60 роки автостоп в США розвивався завдяки неформальним культурам, таким, як бітники або хіпі. А в СРСР - завдяки офіційній підтримці держави. У турклубу можна було отримати талони-автостопом, навіть маршрутні книжки, а водіїв, які брали попутників, всіляко заохочували. Втім, субкультури в СРСР теж внесли свій внесок, але набагато пізніше - в 80-х роках.
В кінці 70-х в СРСР стали з'являтися перші "школи австостопа". Найвідоміші з них:

Петербурзька Ліга Автостопа (ПЛАС), відкрита в 1978 році. Президент - Олексій Злодіїв. Ліга розглядає автостоп, як спорт, організовувала змагання з автостопу на швидкість.


Московська Школа Автостопа (МША), заснована в 1994 році московським автостопником Валерієм Шаніним, Основний інтерес Шаніна і його школи автостопа - країни Заходу.
Академія Вільних Подорожей (АВП), була заснована в 1995 році москвичем Антоном Кротовим. АВП сприймає автостоп як науку і як метод пізнання єдності і доброти оточуючого нас світу, а цілями АВП заявлені збір і поширення інформації, пов'язаної з самостійними подорожами, що не залежать від матеріального рівня мандрівника. Школа діє донині, відома багатьом мандрівникам (не тільки "стопери").
Московська Школа Автостопа (МША), заснована в 1994 році московським автостопником Валерієм Шаніним, Основний інтерес Шаніна і його школи автостопа - країни Заходу Радянські студенти Стоп.
Ліги і клуби автостопщиков існують у багатьох містах Росії.
Сучасний автостоп нерозривно пов'язаний з можливостями, які надає інтернет: всесвітня мережа полегшує пошук попутників, впісок, планування маршрутів.
Підводні камені
Так наскільки це просто - подорожувати автостопом? Дуже просто. Наприклад, автор цієї статті почав стопити в 17 років, подорожував по Росії без особливих пригод і труднощів, до сих пір живий і здоровий. Звичайно ж, є у автостопу різні аспекти, які слід враховувати.
Головна аксіома будь-якого "стоппера" говорить: "Якщо є дорога, то є і транспорт. Якщо є транспорт, то завжди знайдеться той, хто вас підвезе безкоштовно". В її основі лежать два фундаментальних закону людства: "ніхто не буде будувати дорогу туди, куди нікому не потрібно потрапити" і "світ не без добрих людей". Як не дивно, в основному це працює.

Але завжди є свої "але", і в даному випадку цей час. Автостоп взагалі передбачає, що ви нікуди не поспішаєте і процес для вас важливіший за результат. Адже очікування попутного транспорту, який вас підбере, може розтягнутися на годинник або навіть дні (в залежності від місця або ситуації). Так що якщо це ваш строго відміряний роботодавцем відпустку, то від "стопа" краще відмовитися.
"Світ не без добрих людей" має і зворотний бік. Тому завжди потрібно тверезо оцінювати ситуацію і людей, які зустрічаються в шляху. Дуже часто "стопщіков" не беруть з собою нічого цінного, тільки необхідне, щоб не давати приводу. Береженого, як то кажуть ...
Ще один момент, про який люди, незнайомі з автостопом, можуть просто не здогадуватися - це ходьба. Так, автостопщика доводиться дуже багато ходити. Буває і так, що в процентному співвідношенні до загального часу маршруту на ходьбу витрачено більше, ніж на їзду на автомобілі. З огляду на, що в далекій дорозі "стоппер" часто має місткий і важкий рюкзак, сам автостоп перетворюється в форму пішого туризму. А в туризмі без уміння довго і далеко ходити важкувато. Такі справи.
В довгу дорогу краще вирушати з одним або компаньйоном. Навіть не тому, що так безпечніше. Тому, що так веселіше і цікавіше. Все-таки автостоп - це в першу чергу така форма соціалізації, спілкування зі світом. А сидіти на самоті біля узбіччя чотири години поспіль може бути чертовски нудно.
Автостоп не скрізь дозволено. В сучасних США, наприклад, ловити попутки на трасах офіційно забороняється. Поліція ввічливо попросить вас пройти до найближчої зупинки міжміського автобуса, навіть підвезе. А будете обурюватися - підвезе до ділянки.
Є ще питання фінансів. Традиційно вважається, що "справжній стоппер" повинен виконати свій шлях не витративши в дорозі ні копійки, це так. І успішний досвід багатьох мандрівників, що проїхали "стопом" півсвіту, доводить, що це можливо. Але мати фінансовий резерв "на чорний день" все-таки буде корисно. Я знаю багато випадків, коли такий резерв зберігав людям здоров'я (можливо навіть життя), а його відсутність навпаки - здоров'я підривало.
У Норвегії голосувати на автобанах заборонено законом. Покарання: штраф.
6 простих порад
Ну і наостанок хочу дати 6 простих порад для тих, хто, можливо, тільки збирається зробити свою першу подорож автостопом.
1) Вибирайте правильну позицію. Голосовать краще там, де водієві добре вас видно і зручно зупинятися. Ніяких мостів, тунелів, крутих поворотів. Якщо ви стоїте на розв'язці, то краще пройти за неї і стопити на дорозі, яка йде в потрібному вам напрямку.
2) Зовнішній вигляд. Автостопщика найкраще виглядати так, щоб відразу було зрозуміло: а) він подорожує; б) він - звичайна людина, не бомж, не алкоголік, що не асоціальний елемент; в) він викликає мінімум підозр. Так що вибирайте охайну і зручну дорожній одяг без капюшонів на очі. Дівчатам краще без крайньої потреби нічого зайвого не оголяти.
3) Майте при собі запас питної води. Думаю, додаткові пояснення до цього пункту не потрібні.

4) Перш, ніж в'їжджати в зарубіжну країну, переконайтеся, що у вас все в порядку з візою та іншими документами. Найчастіша причина проблем в подорожах автостопом по світу, це не терористи, які не маніяки, які не мовний бар'єр і не отстутсвіі грошей. Це прискіплива поліція, штраф, місцева в'язниця і депортація на батьківщину.
5) Складайте приблизний план маршруту і вивчайте його заздалегідь. Для вільних блукачів це момент не обов'язковий, але взагалі в будь-якій подорожі знати, хоча б приблизно, де ти знаходишся, набагато зручніше, ніж не знати. А в наші дні інтернету, gps і google maps орієнтуватися на місцевості стало набагато простіше.
6) Сидите краще вдома (жарт, звичайно :).
Я хотів сказати, не варто тягнути з собою лижі або сноуборд. З ними не у всяку попутку влізеш. До того ж, спорядження майже завжди можна взяти в прокат на місці, особливо якщо заощадити не квитках.

Всім щасливих подорожей!
Всі фотографії взяті з відкритих джерел в інтернеті.